Niemowlę (48)

Opieka nad niemowlakiem jest zadaniem niezwykle odpowiedzialnym i wielu młodych rodziców jest nią przerażona. Jednak wcześniej zdobyta wiedza teoretyczna i kilka tygodni praktyki pozwalają nabrać wprawy i pewności w zajmowaniu się maleństwem. Warto jednak pamiętać, że w razie problemów z poradzeniem sobie w tym obszarze, warto skonsultować się ze specjalistami lub poprosić o pomoc bliskich, ponieważ poczucie złego zajmowania się dzieckiem może spowodować obniżony nastrój lub nawet zaburzenia depresyjne u rodziców. Wiedząc jak ważny jest zdrowy rozwój niemowlęcia, przygotowaliśmy dla Ciebie garść porad od lekarza oraz doświadczeń młodej mamy.

Opieka nad niemowlęciem – o czym należy pamiętać?

Rozwój niemowlęcia zależy od wielu czynników, m.in. środowiska, stymulacji ze strony rodziny, obecności innych dzieci, a także takich czynników jak dieta czy stan zdrowia. Bardzo pomocne są zabawki dla niemowląt, które wspomagają rozwój psychiczny oraz fizyczny dziecka. Na rynku dostępnych jest wiele propozycji, np. grzechotki, maty edukacyjne, grające zabawki, karuzele zawieszane nad łóżkiem, maskotki czy piłki. Warto jednak zwracać uwagę na reakcje dziecka na pewne przedmioty i jeśli jakieś interesują go bardziej niż inne dobrze jest pójść w tym kierunku. Niezwykle ważnym jest aby wybierane zabawki dla niemowląt były oznaczone atestem bezpieczeństwa oraz wykonane z miękkich, nietoksycznych tworzyw.

Oprócz stymulacji rozwoju psychicznego, istotne są także kwestie zdrowotne, m.in. żywienie niemowląt. Jest to sprawa bardzo indywidualna, ponieważ niektóre mamy chcą i mogą pozwolić sobie na długie karmienie piersią, a inne decydują się na mleko zastępcze. Niezależnie od wybranej metody dobrze jest, aby sposób odżywiania dziecka skonsultowany został z lekarzem, gdyż jest on w stanie ocenić stan zdrowia dziecka i dobierać najbardziej odpowiedni rodzaj karmienia.