Kaszka dla niemowląt − jak ją podawać dziecku?

20. 4. 2021 · 8 minut czytania

Czy kaszka dla niemowląt do dobry produkt do rozszerzania diety maluszka? Jak ją przygotować i podawać? Czy ma odpowiednie wartości odżywcze? Podpowiadamy!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Kaszka dla niemowląt − jak ją podawać dziecku?

Kaszki to idealne produkty, od których możesz rozpocząć rozszerzanie diety dziecka. Jednak wiele rodziców zastanawia się: od kiedy je wprowadzać? Jaką kaszkę wybrać i w jaki sposób ją przygotować? W artykule odpowiadam na wszystkie te pytania.

Kaszki po 4. miesiącu – jak podawać? Czy w ogóle można?

Być może zauważyłaś, żena wielu kaszkach lub innych produktach spożywczych dla niemowląt widnienie napis: „od 4. miesiąca życia”. Jednak zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rozszerzanie diety dziecka najlepiej zacząć dopiero wtedy, gdy dziecko ukończy 6. miesiąc życia i to niezależnie, czy karmisz piersią, czy mlekiem modyfikowanym.

Można spotkać się też z opinią, że niektóre niemowlęta są gotowe na wcześniejsze rozszerzenie diety, co demonstrują przez wyciąganie rączek, czy otwieranie buzi, kiedy inni jedzą. Wtedy możesz spróbować podawać dziecku kaszki. Nie musisz się zastanawiać nad tym, czy jako pierwszą podać kaszę glutenową, czy bezglutenową, bo obecnie eksperci zalecają, żeby wprowadzać do diety gluten tak samo jak każdy inny produkt.

Jak podawać kaszkę po 4. miesiącu? Ja zalecałabym najpierw dać odrobinkę do buzi łyżeczką i sprawdzić, czy maluchowi to pasuje. Później możesz eksperymentować z innymi sposobami jej podawania, o których piszę poniżej.

Jak przygotować kaszkę dla niemowlaka?

Kaszka dla niemowlaka − jaką wybrać?

Kasze mają bardzo dużo witamin i minerałów, dlatego to bardzo dobry produkt przy rozszerzaniu diety. Do wyboru masz mnóstwo kasz: manna, owsiana, gryczana, jaglana, wielozbożowa itd. Więcej o nich pisałam w artykule: Kasza manna dla niemowlaka: czy jest najlepsza? Rodzaje kasz dla dzieci. Najlepiej nie ograniczaj się do jednej kaszki, tylko urozmaicaj dietę niemowlaka i wprowadzaj różne rodzaje kasz. Każda inaczej smakuje i ma nieco inne wartości odżywcze.

    Na rynku znajdziesz zarówno kaszki tradycyjne, jak i błyskawiczne. Czym się różnią? Kaszki błyskawiczne wystarczy zalać ciepłą wodą lub mlekiem i czekać, aż napęcznieją. Kasze zwykłe należy gotować kilka lub kilkanaście minut (w zależności od rodzaju kaszy). Kaszki błyskawiczne często są demonizowane jako zła żywność dla „leniwych mam”. Tymczasem takie kaszki, jeżeli mają dobry, prosty skład, są naprawdę bardzo dobrą alternatywą dla kasz tradycyjnych, których gotowanie zajmuje Twój cenny czas.

    Kaszki po 4 miesiącu - jak podawać?

    Jaki skład powinna mieć kaszka dla niemowlaka?

    Kaszka nie powinna zawierać dodatku cukru. A ten kryje się w składach pod różnymi nazwami, np.  syrop glukozowo-fruktozowy, sacharoza, glukoza, cukier trzcinowy czy syrop klonowy. Unikaj też soli, oleju palmowego czy innych tłuszczy utwardzonych.

    W składzie kaszek powinny znajdować się jedynie zmielone ziarna czy też mąka (np. kukurydziana, ryżowa). To wszystko! Żadnych dodatków! Ewentualnie możesz sięgnąć po kaszki wzbogacone o witaminy, np. witaminę B1, czy fortyfikowane w żelazo.

    „Włączając do diety niemowlęcia kaszę, należy zwrócić szczególną uwagę na jej skład. Nawet najzdrowiej wyglądające produkty mogą zawierać szkodliwe substancje jak syrop glukozowo-fruktozowy, konserwanty czy sztuczne barwniki. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się z pediatrą, który doradzi, jaką kaszkę wybrać dla Twojego dziecka”

    − komentuje lek. med. Aleksandra Malewska.

    Kaszka dla dziecka − mleczna czy bezmleczna?

    Kaszki dzielą się na mleczne i bezmleczne. Te pierwsze zawierają już w swoim składzie mleko modyfikowane, drugie − nie. Ja jestem zwolennikiem kaszek bezmlecznych, bo mają prostszy skład, a mleko, czy to modyfikowane, czy z piersi, zawsze do kaszki możesz dodać. Pamiętaj, że zgodnie z zaleceniami WHO mleko krowie można wprowadzać do diety dziecka dopiero po ukończeniu 1. roku życia.

    Jak zrobić kaszkę dla niemowlaka? Sprawdzone sposoby mamy!

    Moje dzieci uwielbiają kaszki! Powiem szczerze, że ja sama nigdy nie byłam ich fanem, ale po tym, jak poznałam ciekawe przepisy z ich wykorzystaniem, polubiłam je! Nie ukrywam, że do moich faworytów należy kasza jaglana. Można ją bowiem przygotować zarówno na słodko, jak i na słono.

    Truskawkowo-bananowy budyń jaglany

    Składniki:

    • 1/3 szklanki surowej kaszy jaglanej,
    • 1,5 szklanki mleka (krowiego, roślinnego, modyfikowanego, kobiecego – w zależności od potrzeb),
    • 1 średni banan,
    • Garść truskawek (w sezonie zimowym mogą być mrożone),
    • Wiórki kokosowe.

    Sposób przygotowania

    1. Kaszę jaglaną dokładnie opłucz w ciepławej wodzie i odcedź na sitku.
    2. Zagotuj szklankę mleka i dodaj do niej kaszę.
    3. Gotuj przez około 15 minut na małym ogniu, aż kasza wchłonie całe mleko. W razie potrzeby dolej trochę mleka.
    4. Dodaj banana, resztę mleka (możesz zamienić na jogurt) i truskawki.
    5. Mój trik: jeżeli masz tylko mrożone owoce, wrzuć je do gotującej się kaszy na około 2-3 minuty przed końcem gotowania.
    6. Zblenduj wszystko na gładką masę. Jeżeli budyń wyjdzie za gęsty, dodaj odrobinę mleka.

    Posyp budyń wiórkami kokosowymi. W zależności od upodobań możesz na wierzch dać pokrojone owoce lub/i orzechy.

    1. Inną kaszą, którą moje dzieci bardzo polubiły, jest kasza gryczana. Jej smak bardzo ciekawie komponuje się z czekoladą. Wypróbuj mój przepis.
    Jak zrobić kaszkę dla niemowlaka?

    Kaszkę możesz przygotować też „wytrwanie”, czyli dodać do niej warzywa. Wystarczy, że zetrzesz na tarce marchewkę i dorzucisz ugotowany brokuł. Pamiętaj jedynie to tym, żeby zawsze wprowadzać do diety dziecka jeden produkt na raz, by sprawdzić, czy nie ma ono na nie alergii. Więcej o zasadach rozszerzania diety pisała Magda w artykule: Jak wyglądało rozszerzanie diety mojej córki? Karmienie 7-misięcznego dziecka.

    Jak podawać kaszkę po 4 miesiącu?

    BLW − jak wprowadzić kaszkę niemowlakowi, żeby samodzielnie jadł?

    Coraz więcej rodziców przy rozszerzaniu diety stosuje metodę BLW, czyli bobas lubi wybór. Na czym ona polega? W skrócie chodzi o to, żeby pozwolić dziecku jeść samodzielnie, a nie karmić go łyżeczką. Największą zaletą tej metody jest to, że uczysz dziecko podejmowania własnych decyzji. To ono decyduje, co, jak i w jakiej ilości je. Dzięki temu zjada dokładnie tyle, ile potrzebuje. W pierwszych miesiącach rozszerzania diety podstawą i tak jest mleko, czy to pokarm mamy, czy mieszanka, więc nie musisz się obawiać, że dziecko je za mało.

     

    Wadą rozszerzenia diety metodą BLW jest ogromny bałagan. Dziecko lubi bawić się jedzeniem: rozrzucać je i „malować” nim twarz.  Rzadko udaje mu się trafić do buzi. Ale maluch dzięki temu poznaje różne konsystencje i uczy się koordynacji ruchów.

    Jak wprowadzić kaszkę niemowlakowi?

    Kiedy rozszerzałam dietę mojej córki, na początku bałam się pozwolić jej na samodzielne jedzenie. Najbardziej obawiałam się tego, że się zakrztusi. Potem już jadła sama (najczęściej rękami), ale babcie przez długi czas zawsze karmiły ją łyżeczką. Myślę, że to jest powodem, dla którego teraz nie radzi sobie najlepiej z samodzielnym jedzeniem sztućcami, pomimo że skończyła już 3 lata. Za to jej młodszy brat, u którego stosowałam w 100% metodę BLW,  potrafi samodzielnie zjeść zupę łyżeczką, mając ledwo skończony rok.

    Stosując BLW, możesz podawać dziecku kaszkę z miseczki i niech je rękami lub łyżeczką. Potem podziwiaj po prostu chaos, który powstanie. Spróbuj też ugotować gęstą kaszkę i formować z niej kulki, kostki czy paski. Poniżej znajdziesz przepisy na kaszkę w wersji stałej.

    Kuleczki „rafaello” z kaszy manny

    Składniki:

    • 4 czubate łyżki kaszy manny,
    • 1 szklanka wody lub mleka,
    • 4 łyżki wiórków kokosowych,
    • 2 łyżki mielonych orzechów,
    • Miód dla smaku – dla starszych dzieci. Pamiętaj, że miód można podawać najwcześniej, gdy dziecko skończy rok.

    Sposób przygotowania

    1. Ugotuj kaszę mannę, intensywnie mieszając.
    2. Następnie dodaj wiórki kokosowe i orzechy.
    3. Z masy, kiedy już lekko przestygnie, uformuj kuleczki i odstaw je do lodówki, aż stężeją.

    „Ekspresowa” kaszka, czyli jak przygotować kaszkę dla niemowlaka w 3 minuty

    A co w sytuacji, gdy nie masz czasu na gotowanie kaszek i chcesz na szybko zrobić posiłek dla głodnego dziecka? Wtedy najlepiej sięgnąć po kaszkę błyskawiczną i przygotować zdrowy, pożywny posiłek w 2 minuty! Jak to zrobić?

    Kaszka błyskawiczna

    1. Wlej ciepłą wodę lub mleko (zwykłe, roślinne lub modyfikowane – w zależności od wieku dziecka i preferencji) do miseczki.
    2. Dodaj kaszkę błyskawiczną i mieszaj do uzyskania odpowiedniej konsystencji.
    3. Dodaj do kaszki owoce: pokrojone lub w postaci musu (to wersja ekspresowa).
    4. Dodaj źródło białka (np. jogurt) i zdrowych tłuszczy (np. zmielone orzechy, masło orzechowe czy wiórki kokosowe).

    I gotowe!

    Jak wprowadzać kaszkę niemowlakowi? Czy butelka to dobry wybór?

    Istnieje jeszcze jedna metoda podawania kaszek niemowlakowi: w butelce. Wystarczy do przygotowanego wcześniej mleka (z piersi lub z mieszanki) dodać kaszkę tak, aby miała konsystencję grysiku i podawać w butelce ze specjalnym smoczkiem z większym przepływem. Istnieje przekonanie, że gdy dasz dziecku kaszkę na noc, to będzie lepiej i dłużej spać. Nie ma jednak żadnych badań, które potwierdzałyby tę tezę. Poza tym odradza się podawanie takich kaszek w butelce z 3 powodów.

    • Po pierwsze, dziecko łatwiej może się zakrztusić. 

    Po drugie, kiedy karmisz piersią to, dziecko może oduczyć się odruchu prawidłowego ssania.

    Po trzecie, zaleca się, żeby jak najwcześniej odzwyczajać dzieci od butelki ze względu na możliwość powstawania wad zgryzu i wymowy. Oczywiście, jeżeli podasz raz na jakiś czas starszemu dziecku taką kaszkę, nic się nie stanie. Wszystko można, byle z umiarem.

    Kaszka dla niemowlaka

    Podsumowując: kiedy i jak podawać kaszki dla niemowląt?

    Kaszki dla niemowląt możesz podawać od 4. miesiąca życia, choć zaleca się, aby rozszerzanie diety zacząć dopiero po skończeniu przez malucha pół roku. Sprawdzaj składy kaszek, nim podasz je dziecku. I przede wszystkim: pozwól swojemu maluchowi samodzielnie doświadczać jedzenia. Zobaczysz, jak szybko nauczy się posługiwać sztućcami.

    Źródła:

    1. Doktor Ania: Żywność dla dzieci. To jest k…. dramat., Gdańsk 2019.
    2. Weker H.; Barańska M. (red.),  Żywienie niemowląt i małych dzieci. Zasady postępowania w żywieniu zbiorowym, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2020.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora