Karmienie mlekiem modyfikowanym − co warto o nim wiedzieć?

3. 6. 2020 · 4 minuty czytania

Choć karmienie piersią to najlepszy sposób żywienia niemowlaka, w niektórych sytuacjach rodzice decydują się na podawanie mleka modyfikowanego. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!
 

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Karmienie mlekiem modyfikowanym − co warto o nim wiedzieć?

Najlepszym sposobem żywienie niemowląt jest kamienie piersią. Istnieją jednak sytuacje, w których mamy decydują się na karmienie mlekiem modyfikowanym. Pomimo że karmienie mieszanką wydaje się łatwe, to tak naprawdę istnieje wiele zasad, których trzeba przestrzegać.

Warto wiedzieć, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie niemowląt do 6. miesiąca życia wyłącznie mlekiem matki. Jest to najlepszy sposób żywienia i nie ma potrzeby przez ten czas dodatkowo poić czy dokarmiać dziecka.

Sprawdź też, jak radzić sobie z ulewaniem noworodka.

karmienie piersią niemowlaka

 

Istnieją jednak sytuacje, gdy mama nie może lub też nie chce karmić piersią. Różnorodne problemy z laktacją, powrót do pracy czy też inne względy osobiste. Uważam, że nikt nie ma prawa oceniać decyzji mamy odnośnie do sposobu karmienia dziecka. Sama wiem, jak wiele nerwów i stresu kosztowały mnie moje problemy z laktacją i to, że w pewnym momencie musiałam dokarmiać moją córkę mlekiem modyfikowanym. Czułam wtedy przytłaczający wstyd, że nie podołałam tak „prostej” rzeczy, jak karmienie piersią. Wszyscy w około mówili, jak niezwykle ważne jest karmienie piersią, a ja nie mogłam dać córce swojego mleka. Teraz już wiem, że to nie była moja wina. Dlatego wiem, jak ważne jest, żeby nie oceniać młodych mam, tylko je wspierać.

Niektóre mamy decydują się na karmienie piersią i mlekiem modyfikowanym jednocześnie. Może to być podyktowane np. niewystarczającą ilością pokarmu czy też innymi czynnikami. Warto przy tym jednak zaznaczyć, że eksperci odradzają karmienie mieszanie chociażby z tego powodu, że dokarmiane może powodować zaburzenia laktacji. Jeżeli jednak musisz dokarmiać dziecko, pamiętaj o tym, żeby dobrać odpowiedni smoczek do butelki (imitujący pierś mamy) i żeby stosować się zasad, o których piszę poniżej.

„Karmienie mlekiem modyfikowanym najlepiej rozpocząć po konsultacji z lekarzem pediatrą. Najważniejsze jest dobranie odpowiedniego rodzaju mleka modyfikowanego do potrzeb Twojego dziecka. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów dla niemowląt, niektóre wzbogacone np. w DHA, inne natomiast pozbawione są alergizujących białek mleka krowiego. Zapytaj pediatrę, które mleko modyfikowane jest najlepsze dla Twojego dziecka.”

− radzi lek. med. Aleksandra Malewska.

mleko modyfikowane w butelce

  Jak często karmić dziecko butelką?

  Kiedyś uważano, że dziecko trzeba karmić według ściśle określonego harmonogramu. Teraz już wiadomo, że dziecko najlepiej karmić na żądanie. Nie tylko wtedy karmisz piersią, ale także kiedy podajesz dziecku mleko modyfikowane. Każde dziecko jest inne i potrzebuje innej ilości pożywienia. To, ile mleka modyfikowanego dla niemowlaka jest konieczne, zależy od wielu czynników. Jedne jedzą więcej a rzadziej, inne mniej a częściej. Jednak, w przypadku mleka modyfikowanego sugeruje się, żeby nie karmić dziecka częściej niż co 3 godziny, bo niemowlę dłużej trawi mleko modyfikowane niż mleko matki. W pierwszych tygodniach życia, niemowlę je od 30 − 100 ml mm na raz, z tygodnia na tydzień zwiększając zapotrzebowanie.

  Najistotniejsze jest przy tym to, żeby dziecko prawidłowo przybierało na wadze. Jak to sprawdzić? Możesz nabyć lub pożyczyć profesjonalną wagę do ważenia dziecka lub poprosić położną, żeby podczas wizyt patronażowych zważyła dziecko. Niemowlę jest także ważone podczas każdej wizyty lekarskiej, które w pierwszych miesiącach życia dziecka są bardzo częste ze względu na kalendarz szczepień.,

  Jak poznać, że dziecko jest głodne? Zaczyna być niespokojnie, wierci się, wkłada piąstki do buzi. Lepiej nakarmić dziecko zanim się rozpłacze. Rozdrażnione i zdenerwowane dziecko może nałykać się powietrza podczas do jedzenia, co może powodować kolki.

  Sprawdź też krople na kolkę dla noworodków.

  karmienie mlekiem modyfikowanym

  Zasady karmienia mlekiem modyfikowanym

  1. Przy wyborze mieszanki, skonsultuj się z pediatrą

  Najpierw możesz wypróbować kilka różnych mieszanek, sprawdzając które najbardziej pasuje Twojemu dziecku. Jeżeli Twoje dziecko ma alergię (np. na białko mleka krowiego), wtedy konieczne będzie specjalne mleko modyfikowane. Powinno być ono również dostosowane do wieku dziecka.

  2. Wybierz odpowiedni smoczek do butelki w zależności od wieku dziecka

  Dla niemowląt do 6 miesiąca życia zaleca się smoczki o zmniejszonym przepływie.

  Zasady karmienia mlekiem modyfikowanym

   

  3. Mieszankę zawsze przygotowuj zgodnie ze wskazówkami umieszczonymi na opakowaniu produktu

  Używaj do tego przegotowanej wody.

  4. Mleko przygotowuj bezpośrednio przed podaniem

  5. Dziecko karm w podobny sposób jak w przypadku karmienia piersią

  Ważne, aby było blisko Ciebie (np. ułożone na przedramieniu z główką przy zgięciu łokcia), w pozycji półleżącej. Główkę powinno mieć nieco wyżej niż tułów, co pomoże zapobiec ulewaniu. Możesz użyć poduszek przeznaczonych do karmienia piersią.

  Sprawdź też, dlaczego nie powinno się podawać dziecku wody z glukozą.

  mleko modyfikowane karmienie

   

  6. Podczas karmienia, smoczek powinien być cały czas napełniony pokarmem, żeby uniknąć połykania przez dziecko powietrza

  7. Jeżeli dziecko uśnie podczas jedzenia, wyjmij mu butelkę z buzi

  Zamiast tego możesz dać smoczek.

  8. Po karmieniu, trzymaj dziecko w pozycji pionowej i poczekaj aż mu się odbije.

  9. Resztę mleka, którą niemowlę nie wypiło, wylej

  Następnie, wysterylizuj butelkę.

   Więcej artykułów na ten temat

   O autorze
   Agnieszka Kawa
   Agnieszka Kawa
   Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
   Przeczytaj więcej od tego autora
   O autorze
   Agnieszka Kawa
   Agnieszka Kawa
   Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
   Przeczytaj więcej od tego autora