Moje patenty na kolki u niemowlaka

4. 12. 2017 · Magdalena Mossakowska · 8 minut czytania
 • choroby u niemowlaka

Nie ma chyba mamy, która nie próbowała zaradzić nieustającemu płaczowi swojego dziecka i znaleźć skuteczny lek na kolkę. Ale czy taki w ogóle istnieje? Czym jest kolka jelitowa i jakie są jej objawy? Jak przetrwać ten okres i jak ulżyć dziecku?

Zasadniej byłoby zatytułować artykuł: „Niepocieszone niemowlę i gorzkie żale matki”, bo ciężko przy tym temacie wyzbyć się emocjonalnego tonu. Rodzice, którzy mieli do czynienia z kolką, z pewnością mnie zrozumieją.

Czym są kolki u niemowlaka i skąd się biorą?

Kolką niemowlęcą nazywamy czynnościowe zaburzenia przewodu pokarmowego, które charakteryzuje się wzmożonym niepokojem i niedającym się ukoić płaczem. Problem ten dotyczy 10 – 40% niemowląt (duża rozbieżność bierze się z różnych kryteriów branych pod uwagę).

Kolka u niemowlaka: przyczyny

Niestety do tej pory nie ustalono jednoznacznie, skąd bierze się kolka.

Wśród potencjalnych przyczyn kolki podaje się:

 • niedojrzałość układu nerwowego
 • zaburzenia mikroflory jelitowej
 • alergię pokarmową
 • nieprawidłową technikę przystawiania dziecka do piersi
 • negatywny wpływ dymu papierosowego

Zobacz leki i preparaty na układ pokarmowy dla dzieci.

A co na to lekarz?

Należy pamiętać, że kolka niemowlęca nie jest chorobą i można ją rozpoznać po wykluczeniu zmian chorobowych takich jak: zakażenie dróg moczowych, infekcje (np. zapalenie ucha środkowego), wady w obrębie przewodu pokarmowego i układu moczowego, choroby neurologiczne

- mówi lek. med. Magdalena Stoczyńska.

Kolka u niemowlaka: objawy

Z perspektywy rodzica wygląda to mniej więcej tak: przeraźliwy płacz, krzyk, czerwona buźka maleństwa, ciągle napięte, wykrzywione w łuk ciało.

Do tego kolka kolce nierówna. Zwykle objawy nasilają się wieczorem i trwają 1-2 h. Niestety zdarzają się i takie egzemplarze, jak moja pierworodna, które prężą się z bólu cały dzień. Kolki u niemowlaka pojawiają się różnie – najczęściej między 3. dniem a 3. tygodniem życia (u 80% w drugim tygodniu) i ustępuje w 3 – 4 miesiącu. Brak jednoznacznej diagnozy, co do źródeł bólu, przekłada się na trudności w leczeniu. Lekarze niechętnie coś przepisują, gdyż nie ma potwierdzonej skuteczności działania dostępnych na rynku leków na kolki.

Sprawdź, co powoduje gazy u noworodka.

Kolka u niemowlaka: co robić?

Jak radzić sobie z kolką? Oto moje sposoby:

1. Chustowanie

To rozwiązanie pozwoliło mi przetrwać okres kolki. Zdecydowany numer jedenna mojej liście uspokajaczy. Wszystkie inne miały jedynie funkcję pomocniczą. Córka usypiała wyłącznie w chuście. Nie było mowy, żeby ją wówczas odłożyć do łóżeczka. Nosiłam ją w chuście cały dzień z przerwami na karmienie i nie mam pojęcia, co bym bez niej zrobiła.

Szczerze polecam to rozwiązanie. Nauka podstawowego wiązania, tzw. „kieszonki” nie jest trudna, a filmiki instruktażowe znajdziesz w internecie. Dziecko ciasno przywiera do piersi, czuje Twój zapach i uspokaja je bicie Twojego serca. Ty z kolei możesz skorzystać z wolnych rąk i złapać coś do jedzenia.

 Sprawdź, skąd bierze się kolka jelitowa.

 

2. Szum

Biały szum, który imituje dźwięki z okresu płodowego dziecka, również przynosi ukojenie. W zależności od stopnia rozdrażnienia malucha, dawkowałam: szumiś (szumiąca maskotka), potem okap i w końcu odkurzacz – ten ostatni stosowałam najczęściej.

Bywało, że mieszkanie wypełniała kakofonia szumów. Wszystkie urządzenia naraz, a po kilkunastu minutach miałam wrażenie, jakby ktoś wiertarką dobierał mi się do głowy. Efekt był zadowalający – Mała przestawała płakać, za to rachunki za prąd cieszyły trochę mniej.

3. Regularne karmienie

Kolka niemowlęca informuje nas, że organizm malucha ma problemy z trawieniem, dlatego zachowaj odpowiednie odstępy między karmieniami – najlepiej co 3 godziny. Mały żołądek musi mieć szansę strawićotrzymanemleko i chwilę odpocząć. Często, kiedy chcesz ukoić płaczące niemowlę, dostawiasz je co chwila do piersi. Niestety – to daje odwrotny skutek. Maluch nie przestaje trawić i w rezultacie płacze jeszcze więcej.

kolki u niemowlaka

4. Spowijanie

Ciasno owiń dziecko w kocyk (otulacz, dużą pieluszkę), pamiętając o wszystkich kończynach. Ta czynność daje efekt podobny, jak przy chustowaniu – dziecko czuje siępodobnie, jak w maminym brzuchu: ciepło i bezpiecznie. 

Sprawdź witaminy i minerały dla dzieci.

5. Rytuały

Rola rytuałów w życiu tak małego człowieczka jest nie do przecenienia. Nie rozumie jeszcze otaczającej go rzeczywistości, a codziennie pojawiają się nowe bodźce. Stałe i powtarzające się punkty dnia przynoszą ukojenie i zmniejszają poczucie niepokoju.

6. Unikanie drażniących zapachów

Zero perfum i kremów o intensywnym zapachu! Niemowlęta w początkowym etapie życia, w porównaniu do pozostałych zmysłów, mają bardzo rozwinięty zmysł powonienia. Intensywne zapachy tylko rozdrażniają maleństwo.

7. Masaż

Warto włączyć masaż maluszka do wspomnianych wyżej rytuałów. Delikatne, koliste ruchy wykonywane na brzuszku dziecka, wspomogą pracę jelit i ułatwią pozbycie się gazów.

kolki u niemowlaka - masaż

 

8. Kąpiel

Niektórzy rodzice docenią to rozwiązanie. Ciepła kąpiel zazwyczaj ułatwianocnezasypianie. W moim przypadku kąpiel tylko pogarszała sprawę. Córka wręcz nienawidziła mycia. Skutkiem tego opanowaliśmy z mężem kąpiel w stylu ekspresowym: 2 minuty w wanience i szybkie wycieranie.

Jeśli też tak masz, możesz spróbować alternatywy dla wanienek, czyli wiaderek do kąpania. Poleca się je głównie „kolkowym” dzieciom. Wiaderko ma ograniczać lęk malca, gdyż dziecko jest w pozycji pionowej i ma mocno ograniczone ruchy – podobnie jak w brzuchu mamy.

Sprawdź szczotki i grzebyki dla dzieci.

9. Ciepłe kompresy na brzuszek

Ciepłe kompresy mogą ukoić płacz dziecka i rozluźnić jego jelita.

10. Układanie dziecka na brzuszku

To rozwiązanie sprzyja rozkurczaniu jelit i ułatwia uwalnianie gazów. Jeśli Twojemu dziecku ciężko jest wytrzymać dłużej niż kilka minut w tej pozycji, możesz spróbować układać je brzuszkiem na swoim przedramieniu „na samolot”. Brzuszek nadal będzie uciskany, a maluch z pewnością doceni, że jest trzymany na rękach.

 

 

 
 

 

11. Prawidłowa pozycja do karmienia

Staraj się, aby podczas karmienia do małego brzuszka dostało się jak najmniej powietrza – może ono powodować wzdęcia, z którymi nie radzi sobie maleńki organizm.

12. Krople – rozwiązanie wspomagające

Specjalnie piszę wspomagające, bo ciężko powiedzieć, żeby były skuteczne, ale wiadomo, rodzic „kolkowego” dziecka, wszystkiego się chwyta. Przetestowałam różne krople, m.in: krople Espumisan czy krople Delicol, ale próbowałam też wielu innych, w poszukiwaniu tych idealnych. Miarą skuteczności była dla mnie liczba pozytywnych komentarzy rodziców na forach, których przejrzałam dziesiątki, kiedy szukałam pomocy dla mojej kruszyny.

Po tym czasie trudno ocenić, który z tych leków działał bardziej lub mniej, bo podawałam je stopniowo, po kilka dni każdy, zanim sięgałam po następny. Być może to, co mnie wydawało się nieznaczną poprawą, nie było wcale efektem działań kropel, tylko naturalną odpornością, którą Mała uzyskiwała z tygodnia na tydzień.

Sprawdź krople na kolki u niemowlaka.

Dziecko ma kolkę? Nie daj się zwariować i znajdź chwilę dla siebie

Zadbaj o siebie! – wiem, że to zdanie brzmi egoistycznie i niewyobrażalnie przy dolegliwościach maluszka, ale właśnie ta rada od mojej pani doktor (która sama przerabiała ten problem) pomogła mi przetrwać ten okres. Z dnia na dzień gasłam i brakowało mi sił do opieki, noszenia i słuchania małego krzykacza.

Musiałam zmusić się, żeby choć na chwilę przekazać dziecko mężowi i sama wyjść na spacer i „przewietrzyć umysł”. Wcale nie chodzi o to, żeby mąż przejął opiekę, podczas gdy Ty będziesz słuchała płaczu, siedząc obok na kanapie. Konieczne jest całkowite odcięcie i to właśnie dla dobra maleństwa.

Zobaczysz, że nawet krótka chwila dla siebie pozwoli Ci nabrać sił, żeby mieć więcej cierpliwości i energii do ukojenia rozdrażnionego maluszka. Nie ma co się czarować, że półgodzinny spacer naładuje Cię tak, że będziesz latać jak słynny króliczek z reklamy Duracell, ale na pewno pozwoli nabrać dystansu.

Pamiętaj przede wszystkim, że Twoje dziecko jest zdrowe, a płacz jest jedyną znaną mu formą reakcji na to, co dzieje się w jego brzuszku – warto powtarzać sobie to zdanie za każdym razem, gdy wyczerpana fizycznie i psychicznie będziesz próbować ukoić płaczące niemowlę.

 

Najnowsze artykuły

Przeczytaj też

 • 8 powodów dlaczego niemowlę płacze podczas karmienia

  Niemowlę może płakać z różnych powodów. Do częstych należą: ząbkowanie, problemy laktacyjne, choroba. Jak poznać, co dolega maleństwu? Dowiedz się więcej!
  • karmienie piersią
  8 powodów dlaczego niemowlę płacze podczas karmienia
  • karmienie piersią
 • Moje patenty na kolki u niemowlaka

  Twoje dziecko płacze i ma kolki? Dowiedz się, jak pomóc maleństwu? Poznaj domowe sposoby na uporczywy ból brzucha. Sprawdź, kiedy trzeba zgłosić się do pediatry!
  • choroby u niemowlaka
  Moje patenty na kolki u niemowlaka
  • choroby u niemowlaka
 • Mama testuje krem odżywczy Mustela Bebe z Cold Cream [RECENZJA]

  Szukasz kremu do pielęgnacji suchej skóry niemowląt? Sprawdź recenzję kremu Mustela Bebe z Cold Cream. Dowiedz się, co o kosmetyku sądzi nasza blogowa mama!
  • recenzja
  Mama testuje krem odżywczy Mustela Bebe z Cold Cream [RECENZJA]
  • recenzja
 • Jak wyglądało rozszerzanie diety mojej córki? Karmienie 7-miesięcznego dziecka

  Zastanawiasz się, kiedy rozpocząć rozszerzanie diety niemowlaka? Nie wiesz, w którym miesiącu zacząć podawać warzywa lub owoce oraz jak przyprawiać zupki? Poznaj szczegóły!  
  • żywienie malucha
  Jak wyglądało rozszerzanie diety mojej córki? Karmienie 7-miesięcznego dziecka
  • żywienie malucha
 • Jak obcinać paznokcie u niemowlaka, żeby nie zrobić mu krzywdy?

  Jak obcinać paznokcie dziecku, żeby nie zrobić mu krzywdy? Czy warto zakładać noworodkowi rękawiczki, by się nie drapało? Jakie nożyczki stosować? Sprawdź!
  • pielęgnacja noworodka
  Jak obcinać paznokcie u niemowlaka, żeby nie zrobić mu krzywdy?
  • pielęgnacja noworodka
 • Kangurowanie dziecka: chustonoszenie uwalnia mamom ręce!

  Kangurowanie to kontakt „skóra ze skórą” noworodka. Przytulanie dziecka w ten sposób uspokaja, normuję pracę serca i reguluje oddech? Jakie jeszcze przynosi korzyści? Sprawdź!
  • opieka nad noworodkiem
  Kangurowanie dziecka: chustonoszenie uwalnia mamom ręce!
  • opieka nad noworodkiem
 • Uwaga! Niemowlę w samolocie! Jak przygotować malucha na wielką podróż?

  Niemowlę w samolocie to coraz powszechniejszy widok. Od kiedy zabierać dziecko w podróż? Co wziąć ze sobą w trasę? Czy rodzicom z małymi dziećmi przysługują przywileje? Sprawdź!
  • opieka nad niemowlakiem
  Uwaga! Niemowlę w samolocie! Jak przygotować malucha na wielką podróż?
  • opieka nad niemowlakiem
 • Zabawy z niemowlakiem po 3. miesiącu. Ucz go kolorów i kształtów!

  Czy wiesz, że po 3 miesiącu życia niemowlę rozpoznaje już część kolorów, kształtów i zaczyna nawiązywać więź z osobami z jego otoczenia. Czego można je uczyć w tym czasie? Sprawdź!  
  • opieka nad niemowlakiem
  Zabawy z niemowlakiem po 3. miesiącu. Ucz go kolorów i kształtów!
  • opieka nad niemowlakiem

Więcej artykułów na ten temat

 • Żółtaczka u noworodka – jak długo trwa i jak ją leczyć?

  Żółtaczka u noworodka – jak długo trwa i jak ją leczyć?

  · 6 minut czytania
  • choroby u niemowlaka
  Żółte zabarwienie skóry, błon śluzowych i twardówek oczu to objaw nazywany żółtaczką. Bardzo często mamy z nią do czynienia u noworodków. Poznaj jej główne przyczyny i metody leczenia.
 • Szczepionka na pneumokoki: 10- czy 13-walentna? Opinia lekarza

  Szczepionka na pneumokoki: 10- czy 13-walentna? Opinia lekarza

  · 4 minuty czytania
  • choroby u niemowlaka
  Od stycznia 2017 szczepienia na pneumokoki stały się obowiązkowe. Czym są bakterie Streptococcus pneumoniae i z jakimi powikłaniami się wiążą? Więcej dowiesz się z naszego artykułu!
 • Trzydniówka u dzieci – leczyć czy nie leczyć?

  Trzydniówka u dzieci – leczyć czy nie leczyć?

  · 4 minuty czytania
  • choroby u niemowlaka
  • zdrowie malucha
  Trzydniówka to częsta choroba wieku dziecięco. Wywołują ją wirusy. Do charakterystycznych objawów zalicza się wysoka gorączka utrzymująca się do 3 dni. Czym jeszcze cechuje się schorzenie? Sprawdź!