Mdłości przed okresem – o czym świadczą i jak sobie z nimi radzić?

14. 12. 2023 · 5 minut czytania

Mdłości przed okresem mogą być związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Sprawdź, jakie są objawy PMS i inne przyczyny mdłości przed spodziewaną miesiączką.

Aleksandra Furmańczyk
Aleksandra Furmańczyk
Mdłości przed okresem – o czym świadczą i jak sobie z nimi radzić?

Mdłości przed miesiączką to nieprzyjemna dolegliwość, która budzi niepokój wśród kobiet. Należą do objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego, chociaż nie są jego najczęstszą manifestacją. Czy dolegliwości mogą świadczyć o chorobie? Jakie są sposoby na nudności przed okresem? Sprawdźmy! 

Czy przed okresem występują mdłości? 

Martwi Cię to, że odczuwasz dziwne mdłości przed okresem? Ich występowanie zazwyczaj nie wiąże się z poważnym stanem zdrowotnym i stanowi składową zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). PMS rozpoczyna się 7-11 dni przed spodziewaną miesiączką, a jego objawy łagodnieją do całkowitego ustąpienia wraz z wystąpieniem krwawienia. 

Pojawienie się porannych mdłości przed okresem pierwszy raz w życiu jest często traktowane jako objaw ciąży – zwłaszcza, jeśli towarzyszy temu spóźniający się okres. Jest to błędne założenie, ponieważ nudności ciążowe pojawiają się dopiero w 2.-3. miesiącu od zapłodnienia. U części kobiet w pierwszych tygodniach ciąży mogą występować nieregularne krwawienia mylone z krwawieniem miesiączkowym. Prostym sposobem na wstępne wykluczenie lub potwierdzenie ciąży jest zrobienie testu ciążowego. W razie wątpliwości umów się do ginekologa. 

Mdłościom przed miesiączką mogą towarzyszyć inne objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak wymioty, biegunki oraz spadek lub wzmożenie apetytu. 

Czy przed okresem występują mdłości? 

Mdłości przed miesiączką – przyczyny 

Mdłości tydzień przed okresem są często spowodowane przez PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego. Jest to zespół objawów zwiastujących nadejście miesiączki. PMS obejmuje wiele narządów i układów. W jego przebiegu mogą pojawić się: 

  • Wzdęcia
  • Biegunki lub zaparcia, 
  • Nudności i wymioty
  • Obniżenie lub wzrost apetytu, 
  • Zatrzymywanie wody w organizmie – uczucie puchnięcia, 
  • Ból i zawroty głowy
  • Obniżenie samooceny i spadek libido, 
  • Nasilenie zmian trądzikowych i innych zmian skórnych, 
  • Bóle mięśni, 
  • Bóle w okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa, 
  • Obniżenie koncentracji, 
  • Zmęczenie i senność, 
  • Wahania nastroju, zwłaszcza drażliwość. 

Nie wszystkie kobiety doświadczają PMS. Ponadto objawy mogą występować tylko w niektórych cyklach. Nie wszystkie objawy pojawiają się jednocześnie i ich nasilenie może być zmienne. Możliwe, że w danym miesiącu wystąpią u Ciebie jedynie zmiany skórne poprzedzające miesiączkę, a w innym będzie Ci doskwierać np. ból piersi przed okresem

Przyczyny wystąpienia PMS są złożone. Pod uwagę bierze się czynniki genetyczne, zmiany hormonalne występujące podczas cyklu miesiączkowego oraz związane z chorobami gruczołów dokrewnych. Przyczyną mogą być ponadto niedobory żywieniowe, zwłaszcza wapnia i magnezu, które mogą pogarszać dokuczliwe symptomy przed miesiączką.  

Inne możliwe przyczyny mdłości przed spodziewaną miesiączką to: 

  • Przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne (PMDD) – bardzo ciężka postać PMS. Na pierwszy plan wysuwają się dolegliwości natury psychicznej, znacznie utrudniające codzienne funkcjonowanie. Objawy somatyczne są nasilone, często wieczorem pojawiają się mdłości przed okresem, 
  • Przeziębienie lub inna infekcja – nieszczęśliwy zbieg okoliczności może sprawić, że tuż przed okresem ujawni się u Ciebie nadwrażliwość pokarmowa lub nieżyt żołądkowo-jelitowy (potocznie tzw. grypa żołądkowa). 
  • Endometrioza – schorzenie, w którym tkanka podobna do błony śluzowej macicy pojawia się poza nią. Może otaczać każdy narząd organizmu kobiety. Wszczepy tkankowe często znajdują się wokół jajników i jajowodów, powodując ból jajnika przed okresem oraz bóle menstruacyjne. W przypadku endometriozy może pojawić się ból podbrzusza i mdłości przed okresem, a także gazy, wzdęcia i biegunki. 

Silne nudności mogą świadczyć o toczącym się procesie chorobowym. Dzieje się tak, zwłaszcza jeśli dolegliwości znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie oraz prowadzą do silnych wymiotów i odwodnienia.  

Sposoby na mdłości przed okresem 

Sposoby na mdłości przed okresem 

Jeśli pojawiają się u Ciebie częste nudności przed miesiączką, powinnaś zgłosić się do ginekologa na badanie i porozmawiać o potencjalnych przyczynach tego stanu. Ewentualne postępowanie lecznicze zależy od nasilenia objawów i wyników dodatkowych badań. 

Do domowych sposobów na mdłości przed okresem można zaliczyć kilka działań, które czasem przynoszą ulgę. Co możesz zrobić? Oto kilka praktycznych porad: 

  • Wyjdź na dwór, przewietrz pomieszczenie lub usiądź bliżej klimatyzatora / wiatraka, 
  • Dobrze nawadniaj organizm, zwłaszcza jeśli nudnościom towarzyszą wymioty, 
  • Stosuj dietę lekkostrawną, która nie podrażnia żołądka i jelit, 
  • Ogranicz lub całkowicie zrezygnuj z picia alkoholu, 
  • Nie pal papierosów, 
  • Pij napary z korzenia imbiru. Składnik uśmierza lekko i średnio nasilone mdłości oraz wymioty. 

Kiedy zalecane są leki na problemy z miesiączką i dokuczliwe dolegliwości występujące przed krwawieniem? Jeśli mdłości i inne symptomy utrudniają Ci pracę i codzienne funkcjonowanie, możliwe że ginekolog zaleci farmakoterapię. Jeśli masz nieregularny i bolesny okres lub inne zaburzenia miesiączkowania, pomóc może antykoncepcja hormonalna, która zmniejsza duże wahania poziomu hormonów podczas cyklu menstruacyjnego. Lekarz może Ci zalecić także wspomaganie gospodarki witaminowej i mineralnej przy pomocy suplementów. Często są to witaminy z grupy B, wapń z witaminą D oraz magnez

Jeśli mdłościom towarzyszą inne objawy, np. bóle brzucha czy zaburzenia nastroju, zajmij się również nimi. Złagodzenie dodatkowych dolegliwości poprawia ogólne samopoczucie i może pomóc w walce z nudnościami. 

Mdłości przed miesiączką – przyczyny 

Podsumowanie 

Nudności przed okresem to częsty objaw zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Nieprzyjemne dolegliwości można załagodzić za pomocą domowych sposobów. Jeśli jednak mdłości nie ustępują lub znacznie utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie, porozmawiaj o tym ze swoim ginekologiem. Okołomenstruacyjne objawy ze strony przewodu pokarmowego mogą stanowić maskę dla poważnych problemów medycznych i im szybciej zostaną zdiagnozowane, tym skuteczniej poprawisz jakość Twojego życia. 

Źródła:

  1. G.H. Bręborowicz (red.), Ginekologia, wyd. III, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa, 2020
  2. M. Abedzadeh-Kalahroudi, F. Saberi, Z. Sadat, M. Taebi, Effect of Ginger on Relieving Nausea and Vomiting in Pregnancy: A Randomized, Placebo-Controlled Trial, Nursing and
  3. Midwifery Studies, 2014, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4228518/, [dostęp: 13.12.2023 r.]
  4. Stefanowicz E., Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS, premenstrual syndrome). Przyczyny, przebieg leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/272132,zespol-napiecia-przedmiesiaczkowego, [dostęp: 13.12.2023 r.] 
    O autorze
    Aleksandra Furmańczyk
    Aleksandra Furmańczyk
    Jestem lekarką w trakcie stażu podyplomowego, który odbywam w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Od lat pasjonuję się tematyką zdrowia i medycyny. Zawodowo będę starała się o wybór specjalizacji zabiegowej. Interesują mnie w szczególności otolaryngologia, chirurgia ogólna oraz chirurgia dziecięca. W wolnym czasie uprawiam jogę i z dużym zapałem powiększam swoją kolekcję roślin doniczkowych.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Furmańczyk
    Aleksandra Furmańczyk
    Jestem lekarką w trakcie stażu podyplomowego, który odbywam w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Od lat pasjonuję się tematyką zdrowia i medycyny. Zawodowo będę starała się o wybór specjalizacji...
    Przeczytaj więcej od tego autora