Wybierasz się na wakacje? Uważaj na zapalenie pochwy

3. 7. 2017 · Jolanta Chojnowska · 5 minut czytania
 • zdrowie intymne kobiety
 • zdrowie seksualne

Wysoka temperatura, wilgoć, korzystanie z publicznych kąpielisk, zbyt mocna depilacja okolic intymnych, nieodpowiednia bielizna, antykoncepcja – to główne przyczyny letnich infekcji intymnych, z którymi o tej porze roku kobiety muszą zmierzyć się najczęściej. Jak zabezpieczyć się przed atakiem infekcji i rozpoznać jej objawy?

Skąd się bierze zapalenie pochwy?

Narządy płciowe kobiety chronione są przez florę bakteryjną. Pożyteczne pałeczki z rodzaju Lactobacillus odpowiedzialne są za utrzymanie prawidłowego kwaśnego pH w okolicach intymnych. Naturalna flora bakteryjna zostaje zaburzona, gdy pałeczek kwasu mlekowego jest za mało. Wtedy w ich miejsce zaczynają się rozwijać bakterie beztlenowe i/lub grzyby, powodując przy tym infekcję i zapalenie.

Bakteryjne zapalenie pochwy

Objawem bakteryjnego zapalenia pochwy jest wodnista, żółta lub białoszara wydzielina o rybim zapachu. Tym charakterystycznym upławom może towarzyszyć świąd i podrażnienie okolic intymnych. Za rozwój tej infekcji odpowiedzialny jest rozrost bakterii beztlenowych, głównie z rodzaju Gardnerella vaginalis, Bacteroides spp., i Prevotella spp .

Jak to się leczy? Należy udać się do lekarza ginekologa, który oceni na podstawie badań jaki lek wybrać.  Jeśli uda Ci się umówić wizytę dopiero za kilka dni, można w tym czasie zastosować leczenie objawowe. W aptekach dostępne są bez recepty maści, kremy, globulki dopochwowe płyny i żele do higieny intymnej, które zminimalizują uczucie swędzenia i pieczenia.

 

Grzybicze zapalenie pochwy

Za grzybicę pochwy odpowiedzialne są głównie grzyby z rodzaju Candida albicans. O grzybiczej infekcji pochwy świadczą białe i grudkowate upławy, przypominające swoją konsystencją twarożek. Może również wystąpić swędzenie i pieczenie warg sromowych.

Bardziej narażone na wystąpienie kandydozy pochwy są kobiety w ciąży, po antybiotykoterapii i osoby chore na cukrzycę. Jeśli zachowujesz odpowiednią higienę i stosujesz się do zaleceń swojego ginekologa, a zapalenie pochwy często nawraca, sprawdź, czy nie chorujesz na cukrzycę. Mocz cukrzyków zawiera więcej glukozy, która jest świetną pożywką dla grzybów.

Uwaga! W przypadku grzybicy pochwy leczy się obu partnerów! W tym czasie należy wstrzymać się z kontaktami seksualnymi, ze względu na ryzyko ponownego zakażenia.

Jak uniknąć zakażenia pochwy – 10 zasad

1.Myj miejsca intymne w kierunkuod przodu do tyłu, żeby ograniczyć ryzyko przedostania się bakterii kałowych w okolice pochwy.

2.Gdy kąpiesz się na plaży, po wyjściu z wody jak najszybciej podmyj się (jeśli to możliwe) i zmień bieliznę na suchą. Pamiętaj, że bakterie najbardziej lubią wilgotne i ciepłe środowisko!

3. Nie dziel się ręcznikiem! Idealnym rozwiązaniem jest  posiadanie oddzielnego ręcznika, przeznaczonego specjalnie do miejsc intymnych. Po prysznicu osuszaj ciało, lekko dotykając je ręcznikiem. Intensywne wycieranie może powodować podrażnienia oraz sprzyjać w rozmnażaniu bakterii kałowych.

4.Zrezygnuj z mycia się przy pomocy gąbki. Rozwijają się na niej bakterie, szczególnie wtedy, gdy nie wymyjesz i nie wysuszysz jej dokładnie po kąpieli.   

5.Przerzuć się na noszenie bawełnianej bielizny. Lepiej odprowadza wilgoć i pozwala skórze oddychać. Koronkową bieliznę zachowaj na specjalne okazje. Jest bezpieczniejsza, gdy ma wszytą bawełnianą wkładkę. Najlepsza byłaby całkowita rezygnacja ze stringów, ponieważ podczas poruszania się, cienki pasek materiału przenosi bakterie z okolic odbytu w stronę pochwy.

6.Stosuj żele do higieny intymnej. Mają one, w przeciwieństwie do mydła, odpowiedni kwaśny odczyn pH. Gdy jesteś w podróży, możesz używać specjalnych, pakowanych pojedynczo, chusteczek do higieny intymnej.

7.Unikaj stosowania irygacji pochwy. Zaburza ona prawidłową florę bakteryjną, a w przypadku zakażeń pochwy, może nawet przenieść bakterie do macicy, czy jajowodów. Irygacje powinno się wykonywać jedynie po konsultacji z lekarzem.

8.Zachowaj ostrożność w toaletach publicznych, gdyż są one siedliskiem drobnoustrojów. Jako że pozycja „na Małysza” nie jest zbyt komfortowa, proponuję zakup jednorazowych nakładek na deskę sedesową, które zmieszczą się w każdej torebce.

9.Podpaski powinno się zmieniać często, co około 4-5 godzin. Jeśli masz skłonność do podrażnień, odradzane jest stosowanie tamponów, ponieważ mogą one wysuszać śluzówkę pochwy.

10.Niezalecane jest noszenie obcisłych jeansów ze względu na to, że utrudniają przepływ powietrza i mogą podrażniać okolice intymne. Dobrze się składa, że od jakiegoś czasu popularny stał się krój mom jeans. Modnie i zdrowiej za jednym zamachem.

Co na to lekarz?

Nawracające zapalenia pochwy mogą być spowodowane stosunkami seksualnymi - mikroflora pochwy niektórych kobiet jest na tyle wrażliwa, że wprowadzenie jakichokolwiek zaburzeń w ich składzie powoduje objawy infekcji. W takich przypadkach należy szczególnie pamiętać o prawidłowej higienie przed i po stosunku, można również profilaktycznie stosować globulki dopochwowe po każdym stosunku, pozwoli to zmniejszyć ryzyko rozwoju stanu zapalnego

- radzi lek. med. Piotr Sobolewski.

Najnowsze artykuły

 • Nawracająca grzybica pochwy − jakie są przyczyny i jak leczyć?

  Nawracającej grzybicy pochwy sprzyja szereg różnych czynników: długotrwała antybiotykoterapia, przewlekłe choroby, a także niewłaściwa dieta. Schorzenie wymaga specjalistycznego leczenia ginekologicznego.
  • zdrowie intymne kobiety
  Nawracająca grzybica pochwy − jakie są przyczyny i jak leczyć?
  • zdrowie intymne kobiety
 • Opryszczka narządów płciowych – jak ją rozpoznać i wyleczyć?

  Opryszczka narządów płciowych to jedna z chorób wenerycznych, których nie da się całkowicie wyleczyć. Jednak dzięki odpowiedniemu postępowaniu, możliwe jest znaczne ograniczenie ryzyka jej nawrotów.
  • zdrowie intymne mężczyzny
  • zdrowie intymne kobiety
  Opryszczka narządów płciowych – jak ją rozpoznać i wyleczyć?
  • zdrowie intymne mężczyzny
  • zdrowie intymne kobiety
 • Pryszcze w miejscach intymnych – jak sobie z nimi radzić?

  Pryszcze w miejscach intymnych mogą obniżyć jakość życia. Najczęściej problem leży w nieodpowiedniej technice golenia lub uczulających kosmetykach. Przewlekłe zmiany są wskazaniem do porady lekarskiej.
  • zdrowie intymne kobiety
  • zdrowie intymne mężczyzny
  Pryszcze w miejscach intymnych – jak sobie z nimi radzić?
  • zdrowie intymne kobiety
  • zdrowie intymne mężczyzny
 • Grzybica pochwy – przyczyny, objawy i leczenie

  Świąd, ból, a także nieprawidłowa wydzielina z pochwy to objawy mogące sugerować infekcję grzybiczą. Dowiedz się, jakie czynniki sprzyjają rozwojowi tej infekcji intymnej i na czym polega jej leczenie!
  • zdrowie intymne kobiety
  Grzybica pochwy – przyczyny, objawy i leczenie
  • zdrowie intymne kobiety

Przeczytaj także

 • Wybierasz się na wakacje? Uważaj na zapalenie pochwy

  Wysoka temperatura, wilgoć czy korzystanie z miejsc publicznych to czynniki sprzyjające infekcjom. Jak uniknąć zapalenia pochwy i cieszyć się wymarzonym urlopem?
  • zdrowie intymne kobiety
  • zdrowie seksualne
  Wybierasz się na wakacje? Uważaj na zapalenie pochwy
  • zdrowie intymne kobiety
  • zdrowie seksualne
 • Zapalenie najądrza a skręt jądra – wiesz jak je odróżniać? Warto!

  Zakażenia bakteryjne i wirusowe, choroby weneryczne, przebyte zabiegi urologiczne – to najczęstsze przyczyny zapalenia najądrza. Czym objawia się to schorzenie i jak je leczyć? Sprawdź!
  • zdrowie intymne mężczyzny
  Zapalenie najądrza a skręt jądra – wiesz jak je odróżniać? Warto!
  • zdrowie intymne mężczyzny
 • Męskie kamienie nerkowe − ból jak przy porodzie?

  Objawy kamicy nerkowej bywają bardzo uciążliwe. Wiele osób porównuje je do bólu porodowego. Skąd biorą się kamienie w nerkach i jak zapobiegać nawrotom choroby? Tego dowiesz się z naszego artykułu!
  • nerki
  Męskie kamienie nerkowe − ból jak przy porodzie?
  • nerki
 • Atrofia pochwy: jak sobie z nią poradzić i znów cieszyć się życiem?

  Czym jest atrofia urogenitalna? Na co najczęściej skarżą się pacjentki cierpiące na to schorzenie? Przeczytaj nasze porady i dowiedz się, jak diagnozować i leczyć atrofię pochwy!
  • seksualność dojrzałej kobiety
  Atrofia pochwy: jak sobie z nią poradzić i znów cieszyć się życiem?
  • seksualność dojrzałej kobiety

Więcej artykułów na ten temat