Poradnik o chorobach intymnych

  (54)

Choroby intymne negatywnie wpływają na samoocenę i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Schorzenia wywoływane przez grzyby, wirusy, pasożyty, bakterie dotykają mężczyzn i kobiet w różnym wieku. Stanowią wstydliwy temat, dlatego wiele osób unika konsultacji u specjalisty. Tymczasem szybko wdrożone leczenie pozwala na skuteczne wyeliminowanie objawów. Co zrobić, żeby zmniejszyć ryzyko pojawienia się dolegliwości? Jak uniknąć zarażenia? Porady na ten temat opisujemy w naszym blogu.

Choroby intymne u mężczyzn i kobiet

Jakie są najczęstsze choroby weneryczne? Do powszechnych schorzeń należą: syfilis (inaczej kiła), rzeżączka, wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), opryszczka narządów płciowych, chlamydia, rzęsistek pochwowy. Niektóre choroby weneryczne przebiegają bezobjawowo. Część schorzeń powoduje dolegliwości w postaci świądu, owrzodzeń, zmian skórnych, odczucia pieczenia podczas oddawania moczu. Powodami do konsultacji lekarskich mogą być również: ból w podbrzuszu, pojawienie się mętnej wydzieliny w okolicach narządów rodnych. Jak rozpoznać choroby intymne u kobiet i mężczyzn? Wskazówki znajdziesz w naszym blogu!

Sposoby na infekcje intymne – poradnik

Na naszej stronie prezentujemy także zasady związane z profilaktyką. Tłumaczymy, jak uchronić się przed infekcjami grzybiczymi oraz chorobami wenerycznymi. Przedstawiamy, jakie metody antykoncepcyjne stanowią najlepsze zabezpieczenie przed zarażeniem się patogenami. Wyjaśniamy, dlaczego nieodpowiedzialne zachowania seksualne zwiększają ryzyko zachorowania. Pokazujemy też sposoby na skuteczną diagnostykę.

Skąd biorą się choroby weneryczne?

Do najczęstszych przyczyn infekcji intymnych należą: częsta zmiana partnerów seksualnych,  niestosowanie prezerwatyw, odbywanie stosunków płciowych z nieznajomymi. Choroby uaktywniają się również na skutek niewłaściwej higieny intymnej, antybiotykoterapii, obniżenia odporności. Do zarażeń dochodzi ponadto w wyniku nieumiejętnie przeprowadzonej transfuzji krwi lub niewłaściwe wykonywanych zabiegów kosmetycznych. Bywa, że choroba przenosi się z dziecka na matkę, np. podczas porodu lub karmienia piersią.

Przeczytaj też