Wahania nastroju − czy to objaw depresji?

19. 11. 2018 · Natalia Klonowska · 4 minuty czytania
  • samopoczucie

Depresja to ciężka choroba, a wahania nastroju są jednym z jej objawów. Tymczasem częste zmiany nastroju nie zawsze muszą mieć związek z poważnym, wymagającym leczenia zaburzeniem. Chandra i skłonność do „łapania dołów” może pojawić się z wielu niezależnych od depresji przyczyn.

Wahania nastroju – przyczyny

Jeżeli masz zaburzenia nastroju, Twój ogólny stan emocjonalny jest niestabilny i przeszkadza Ci to w codziennym funkcjonowaniu. Możesz czuć smutek, rozdrażnienie lub przygnębienie. Czasami dzieje się tak bez oczywistego i jasno określonego powodu. Przyczyn wahania nastroju może być wiele. Ale nie każda ma związek z poważną chorobą, jaką jest depresja. Jeżeli nie możesz samodzielnie określić przyczynę zmiany nastroju, a do tego zaburzenia są przewlekłe, warto zasięgnąć opinii specjalisty (np. psychologa). W sieci dostępne są testy, które pomóc mogą Ci ocenić wstępnie charakter zaburzenia, a raczej jego stopień. Natomiast pamiętaj, że testy online to nie diagnoza!

Wahaniom nastroju sprzyja nieprawidłowe odżywianie, zła dieta, brak witamin i minerałów odpowiadających za sprawne funkcjonowanie organizmu. Warto pomyśleć o zdrowym jedzeniu, regularnych posiłkach, uzupełnianiu witamin (witamina D, Inozytol - witamina B6 kaps.) w okresie jesienno-zimowym. Zobacz, też jak zadbać o swój układ nerwowy: Jak wzmocnić układ nerwowy? Odpowiednia dieta może ukoić Twoje nerwy!

mężczyzna patrzący na siebie w lustrze

Kolejną przyczyną może być długotrwały lub silny stres, przepracowanie, niewystraczająca ilość odpoczynku, niedotleniony organizm – wszystko sprzyja apatii i przygnębieniu. Aktywność fizyczna pomaga walczyć z tą łatwą do wyeliminowania przyczyną obniżonego nastroju. Możesz sięgnąć po suplementy diety na bazie ekstraktów roślinnych, łagodzące stres i znużenie (Olimp Forstres lub różeniec górski, czyli tzw. arktyczny korzeń).

Częste zmiany nastroju mogą też wynikać z przyczyn środowiskowych. Miejsce, w którym mieszkasz, ludzie, którymi się otaczasz, rodzina – jeżeli którykolwiek z tych elementów nie funkcjonuje prawidłowo, nie stanowi dla Ciebie oparcia, gereruje stres, to Twoje huśtawki nastroju mogą być w pełni uzasadnione. Brak poczucia bezpieczeństwa, stabilności, niepewność, negatywne emocje mogą być na tyle obciążające psychicznie, że przygnębienie będzie formą ucieczki i wycofywania się.

Wahania nastroju a depresja

Poniższa lista dolegliwości to pewne źródło obniżonego nastroju:

1. Depresja

Długotrwałe i uporczywe okresy skrajnego smutku pojawiają się praktycznie w każdej codziennej sytuacji, dodatkowo nic Cię nie interesuje, pojawiają się dolegliwości fizyczne, problemy ze snem, jedzeniem, koncentracją.

 

 

2. Choroba afektywna dwubiegunowa

Zwana także depresją maniakalną lub chorobą afektywną dwubiegunową − choroba obejmuje naprzemienne epizody depresji (spadki nastroju) i manii (obsesji, pobudzenia, euforii).

choroba afektywna dwubiegunowa walka z samym sobą

3. Sezonowe zaburzenie afektywne (SAD)

Forma depresji najczęściej związana z krótszymi dniami i mniejszą ilością słońca. Pojawia się w okolicach późnej jesieni i trwa do wczesnej wiosny.

4. Zaburzenie cyklotymiczne

Zaburzenie, które powoduje emocjonalne wzloty i upadki − jest mniej ekstremalne niż zaburzenia dwubiegunowe. Ma nie tylko łagodniejszy charakter, ale jego wzór jest trudny do przewidzenia – nie wiadomo, ile może trwać faza lepszego, a ile słabszego nastroju.

5. Przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne

Zmiany nastroju i drażliwość dobrze znane większości kobiet. Występują w fazie przedmiesiączkowej cyklu i ustępują wraz z początkiem miesiączki. Wszystkiemu winne są hormony i ewentualne nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej organizmu.

6. Okres dojrzewania i menopauza

To 2 bardzo trudne dla kobiety momenty życiowe: wkraczanie w dorosłość i przekwitanie. Do huśtawek nastroju przyczyniają się tutaj hormony, ale także stres i nienajlepsze samopoczucie fizyczne.

7. Uporczywe zaburzenie depresyjne (dystymia)

Długotrwała (przewlekła) forma depresji.

kobieta siedziące w ciemności - stan depresji

8. Spadek nastroju wywołanyużywaniem substancji uzależniających lub lekami

Objawy depresji rozwijają się w trakcie, wkrótce po zażyciu lub po ich odstawieniu.

Wahania nastroju − jak sobie radzić?

U większości osób zaburzenia nastroju można skutecznie leczyć za pomocą leków i psychoterapii. W przypadku zaburzeń o charakterze skróconym i łagodnym dobrym rozwiązaniem są spotkania z bliskimi, przyjaciółmi i szczera rozmowa. Często okazuje się, że inni mają podobne doświadczenia i chętnie dzielą się pomysłami na poprawę nastroju. Pamiętaj, że najpierw trzeba zidentyfikować przyczynę, aby móc leczyć zaburzenie.

Więcej artykułów na ten temat