Olej lniany − kuracja kwasami omega-3

13. 2. 2019 · 5 minut czytania

Olej lniany nie bez powodu tak często znajduje się w szamponach do włosów, mydłach czy kremach. Stanowi kopalnię kwasów Omega i witaminy E. Czym jeszcze się wyróżnia? Sprawdź!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Olej lniany − kuracja kwasami omega-3

Brak odpowiedniej ilości kwasów omega-3 w organizmie może być przyczyną wielu problemów, w tym dermatologicznych. Twój organizm sam nie poradzi sobie z wyprodukowaniem właściwej dawki. Na szczęście produkty takie jak olej lniany zawierają ich sporo. Olej lniany znalazł zastosowanie nie tylko w kuchni, ale przede wszystkim w kosmetyce. To niesamowity produkt, który pomaga Twojej skórze, włosom i rzęsom. Zobacz, jakie jeszcze tajemnicze właściwości skrywa.

Olej lniany – właściwości kosmetyczne i nie tylko!

W składzie oleju lnianego znajdziesz ponad 50% wielonienasyconych kwasów omega-3, czyli dużo więcej niż w oleju z wątroby rekina. Oprócz tego olej jest bogaty w witaminy, lignany, kwasy omega-9 i omega-6, które wspomagają leczenie chorób skóry.

właściwości oleju lnianego

 

Olej lniany powstaje w trakcie tłoczenia ziaren siemienia lnianego na zimno. Każdy olej roślinny powinien być tłoczony na zimno i tak samo spożywany. Smażenie potraw na olejach roślinnych, które mają wysoka zawartość wielonienasyconych kwasów nie jest dobrym pomysłem.

Kwasy tłuszczowe omega-3 mają w swojej strukturze sporo wiązań podwójnych, dlatego szybko się utleniają. Oznacza to, że są bardzo nietrwałe, źle reagują na światło i na wyższą temperaturę. Zachowanie właściwości oleju jest możliwe tylko, gdy przechowuje się go w odpowiednich warunkach. Olej lniany najlepiej trzymaj w lodówce, w ciemnej butelce i kupuj go w małych opakowaniach. Wykorzystuj na bieżąco, bo szybko jełczeje. Trzymaj olej lniany najkrócej, jak to możliwe poza lodówką – warto o tym pamiętać, gdy wybierasz się na dłuższe zakupy i olej jest na Twojej liście.

Sprawdź też, dlaczego kwasy Omega są ważne dla zdrowia.

 

Olej lniany − zastosowanie w kosmetyce

Olej lniany na skórę

W jaki sposób kwasy omega-3 zawarte w oleju lnianym pomagają Twojej skórze?  Mają potwierdzone działanie przeciwzapalne. Są też jednym z ważnych budulców komórek Twojego organizmu. Udowodniono, że hamują proces rogowacenia naskórka i zwiększają jędrność skóry. Dzięki swoim właściwościom przyspieszają regenerację naskórka i skóry właściwej, a także chronią ją przed utratą wody. Ich nieoceniona rola w gospodarce wodno-tłuszczowej komórek sprawiła, że olej lniany można stosować do pielęgnacji skóry twarzy.

Najlepiej nadaje się do cery suchej i z pierwszymi oznakami starzenia się. Z powodzeniem wykorzystuje się go w leczeniu atopowego zapalenia skóry, a także w walce z łuszczycą i trądzikiem (łagodzi stany zapalne). Jak go używać? Kilka kropel oleju roztartych w dłoniach nałóż bezpośrednio na twarz, szyję i dekolt. Pozostaw do wchłonięcia się.

Sprawdź też olejki do włosów.

olejek lniany na skórę

Olej lniany na skórę głowy

To właśnie dzięki zawartości kwasów omega olej lniany sprawdza się w kuracjach zapobiegających wypadaniu włosów. Kwasy Omega-3 stymulują ich wzrost i poprawiają stan skóry głowy. Wcieranie oleju lnianego w skórę głowy pomoże Ci w przypadku łupieżu, łuszczycy głowy czy mocnego przesuszenia.

    Odpowiednia zawartość witaminy E w oleju pomaga zadbać o lepsze ukrwienie skóry głowy i optymalizację jej odczynu (pH). Dowiedz się więcej o działaniu witaminy E w kosmetyce z artykułu: Sekrety witaminy młodości − witamina E w kosmetykach. Jako silny przeciwutleniacz, witamina E neutralizuje wolne rodniki, które osłabiają kondycję włosów i odpowiadają za przedwczesne łysienie.

    Gdy łysienie jest spowodowane tłustym łupieżem (przy nadmiernej produkcji sebum) olej lniany pomaga wyregulować wydzielanie łoju, obniżając ryzyko wypadania włosów. Wystarczy wetrzeć w skórę kilka kropel oleju i zmyć szamponem po 45 minutach. Zabieg należy powtarzać 2 − 3 razy w tygodniu.

    nasiona lnu do oleju lnianego

    Olej lniany na włosy

    Jeżeli masz wysokoporowate, łamliwe, suche włosy z tendencją do puszenia się, olej lniany pomoże Ci je wygładzić, nawilżyć i okiełznać. Włosy będą się mniej puszyć i elektryzować. Wysoka porowatość włosa to kwesta genów lub licznych, destrukcyjnych zabiegów fryzjerskich. O włosach wysokoporowatych możesz przeczytać więcej w artykule Oli: Włosy wysokoporowate − jak je pielęgnować i przywrócić zdrowy wygląd?

    Zazwyczaj olejowanie przed myciem głowy i pozostawienie oleju na 1 lub 2 godziny, powinno zapewnić optymalne efekty. Olej lniany możesz nakładać w niewielkich ilościach na końcówki osuszonych włosów tak, jak serum. Tym sposobem zamkniesz otwarte łuski i włosy nie będą się rozdwajać. Innym sposobem są płukanki: 1 litr ciepłej wody mieszasz z 1 łyżką oleju. Tak przygotowaną miksturą płucz włosy, a po kilku godzinach dokładnie zmyj szamponem.

    Dłuższe olejowanie może być równie skuteczne. Wszystko zależy od rodzaju włosów i ich indywidualnej reakcji. Przy dłuższym olejowaniu rozprowadź olej na całej długości włosów, omijając kilka centymetrów od ich nasady. Następnie nałóż czepek i zostaw na noc. Rano użyj szamponu bez SLS, potem odżywki i starannie wypłucz włosy.

    włosy po zastosowaniu oleju lnianego

     

    Jeżeli lubisz domowe maseczki na włosy, z powodzeniem możesz dodawać do nich olej lniany (np. maseczka: awokado, olej, miód). Po kilku tygodniach regularnej aplikacji oleju (2 − 3 razy w tygodniu) włosy są zauważalnie gładsze, lśniące i wyjątkowo miękkie w dotyku.

    Sprawdź też sposoby na olejowanie włosów.

    Olej lniany na rzęsy

    Olej lniany wzmacnia nie tylko włosy na głowie. Ma też dobroczynny wpływ na Twoje rzęsy i brwi. Możesz wypróbować go przy demakijażu, nawet jeśli używasz wodoodpornych kosmetyków. Wystarczy zmoczyć wacik w wodzie, a potem zwilżyć go delikatnie w oleju, przemyć oczy i na koniec przetrzeć suchym wacikiem.

    olejek lniany zastosowany na rzęsy

    Olej lniany na przebarwienia

    Jeżeli borykasz się z problemem plam czy przebarwień potrądzikowych, warto stosować w kuracji witaminę E. Olej lniany pomoże przyspieszyć regenerację uszkodzonej skóry twarzy, a dodatkowo odżywi ją a także zmniejszy widoczność plam i przebarwień.

    Olej lniany w  kosmetyce

    Olej lniany dodaje się do:

    • szamponów − znajdziesz go w miękkim szamponie ziołowym do farbowanych i zniszczonych włosów Receptury Babuszki Agafii
    • odżywek − jest w składzie np. w odżywce rokitnikowej do włosów słabych i zniszczonych Natura Siberica
    • masek do włosów − znajdziesz go w np. w wygładzającej masce łopianowej do włosów Receptury Babuszki Agafii.

    Można doszukać się go w składach kremów pod oczy, do rąk i produktach przeznaczonych dla kobiet ze skórą z pierwszymi oznakami starzenia się. Jest również składnikiem kremów wygładzająch, ujędrniających i hypoalergicznych. Kupowany w czystej postaci (np. Linumvital) powinien być tłoczony na zimno i prawidłowo przechowywany w transporcie i w sklepie. Ważne, żeby olej był wysokolinolenowy (to znaczy o wysokiej zawartości Omega-3). Zwłaszcza, jeżeli kupujesz go w celu do jedzenia. Im wyższa zawartość Omega-3, tym bardziej wartościowy produkt.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
      Przeczytaj więcej od tego autora