Peeling do skóry głowy − jak stosować? Zobacz, jak oczyścić skalp

5. 3. 2021 · 9 minut czytania

O skórę głowy warto dbać w równym stopniu jak o włosy. W jaki sposób? Np. wykonując peelingi, złuszczające martwy naskórek. Dowiedz się więcej na ten temat!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Peeling do skóry głowy − jak stosować? Zobacz, jak oczyścić skalp

Usuwasz martwy naskórek z pięt, nóg, łokci, brzucha, pośladków, no i rzecz jasna z twarzy. Po co? Żeby zrobić miejsce dla nowej, świeżej skóry. Dlaczego więc nie miałabyś usuwać martwego naskórka ze skóry głowy? Tym bardziej, że jest to miejsce, które tak często się przetłuszcza, a pory zatykają. Fryzjerzy potwierdzają − regularny peeling skóry głowy może wzmocnić i zagęścić włosy, a także pomóc Ci je zapuścić!

Peeling skóry głowy − dlaczego warto go robić?

Zastanawiasz się, dlaczego warto stosować peeling do skóry głowy? Przede wszystkim dlatego, że skóra głowy dokładnie jak reszta Twojego ciała pokryta jest naskórkiem, który rogowacieje.

Natalia Klonowska podkreśla:

„Badania wykazały, że przedwczesne wypadanie włosów może być spowodowane złym stanem skalpu”.

Warto więc, w zależności od cyklu życia Twojej skóry, stosować peeling także na skórę głowy raz na 2 − 4 tygodnie.

 

Peeling skóry głowy − efekty

Natalia Klonowska pisze:

„Korzyścią płynącą ze stosowania peelingu jest głębsze oczyszczenie skóry. Gdy sięgasz po taki kosmetyk, masz pewność, że dokładnie usnęłaś pot, nagromadzone produkty do pielęgnacji i stylizacji, łupież i wszelkie inne pozostałości, które mogą zapobiegać wzrostowi włosów”.

Skóra głowy także posiada pory, które wytwarzają łój i sebum. To właśnie przez te oleiste wydzieliny Twoje włosy się przetłuszczają. Dodatkowo, jeżeli używasz lakieru do włosów, pianek, żeli czy innych produktów do stylizacji włosów, a przy okazji nakładasz odżywkę do włosów, pory zaczynają się zatykać, przez co nie funkcjonują prawidłowo. Problem pogłębia się szczególnie, gdy kosmetyki zawierają silikony. Więcej na temat działania tych substancji dowiesz się z artykułu: Silikony w szamponach − zbawienny wpływ czy przekleństwo dla Twoich włosów?.

Peeling do skóry głowy

 

Odblokowanie porów może pomóc w walce z problemem tłustych włosów. Bardzo często przetłuszczające się pasma prowadzą do wczesnego łysienia czy masowego wypadania. Peeling do skóry głowy możesz śmiało stosować w przypadku problemów z łojotokiem oraz łupieżem − najlepiej wtedy sięgnij po profesjonalne dermokosmetyki. Fryzjerzy potwierdzają, że peeling do skóry głowy może dobrze wpłynąć na kondycję włosów: na ich zagęszczenie i wzrost włosów z nowych cebulek.

Natalia uzupełnia:

„Badania dowodzą, że to, w jakiej kondycji jest Twoja skóra głowy, ma ogromne znaczenie dla wzrostu zdrowych włosów. Tak naprawdę dobry stan skóry głowy wpływa nie tylko na naturalny porost włosów, ale również na utrzymywanie sie łodyg w cebulkach. Właśnie dlatego odpowiednia pielęgnacja może przynieść fundamentalne korzyści dla wzrostu i jakości włosów. A do niej zalicza się właśnie regularnie wykonywany peeling skóry głowy”.

Dlatego właśnie w artykule: Zapuszczanie włosów na przed ślubem − plan na 3 miesiące, pisałam o tym, jak zrobić peeling skóry głowy, żeby przyspieszyć porst włosów. Po peelingu skóry głowy Twoje włosy będą zdecydowanie lżejsze i ładnie odbiją się u nasady włosa. Tak więc koniec z przyklejonymi do głowy włosami.

Peeling do skóry głowy − jak stosować?

Kosmetyk nałóż na włosy podczas kąpieli, najlepiej po umyciu włosów i masuj nim głowę tak długo, jak zaleca producent. Następnie dokładnie wypłucz ziarenka z włosów.

Natalia pisze:

Niewielką ilość peelingu najlepiej rozprowadź na całej głowie przy pomocy pojemnika z dozownikiem lub strzykawki. Następnie, przez kilka minut, wykonuj okrężne, delikatne ruchy opuszkami palców. Na koniec dokładnie wypłucz głowę i włosy.”

     

    Masując skalp podczas peelingu , dodatkowo pobudzasz mikrokrążenie w skórze, przez co pomagasz substancjom odżywczym zawartym w różnych preparatach wzmacniających włosy na szybsze i lepsze wchłanianie się.

    Natalia Klonowska dodaje:

    „Poza tym to świetny sposób na dotlenienie komórek i wzmocnienie cebulek włosowych. Dlatego jeśli problem wypadających włosów nie jest Ci obcy, peeling może być zaskakująco skutecznym rozwiązaniem w takiej sytuacji”.

    Na co zwrócić uwagę, kupując peeling do skóry głowy?

    Peeling do skalpu powinnaś dostosować do rodzaju skóry. Z reguły możesz trafić na peelingi stworzone na bazie alkoholu lub peelingi na bazie olejów. 

    Jeżeli masz skórę wrażliwą i suchą, unikaj peelingu na bazie alkoholu. Twoja skóra może bowiem źle znieść kontakt z takim kosmetykiem − alkohol dodatkowo wysuszy skórę. Zamiast tego wybierz peeling, który będzie miał w swoim składzie substancje mocno nawilżające, np. mocznik, pantenol czy alantoinę. Poznaj właściwości tych substancji w artykułach: Alantoina − magiczny środek na podrażnienia skóry oraz D-pantenol: tajemnica nawilżenia skóry.

    Przy skórze wrażliwej, suchej, a przede wszystkim naczynkowej postaraj się wybrać raczej peeling zawierający bardzo delikatne drobinki lub peeling enzymatyczny, np. Pharmaceris H Stimupeel, oczyszczający peeling trychologiczny do skóry głowy.

    Pamiętaj też, że jeżeli wybierzesz peeling z małym drobinkami lub peeling enzymatyczny, zdecydowanie łatwiej będzie Ci go wypłukać z włosów. Sprawdź, jak działają kosmetyki z enzymami owocowymi: Peeling enzymatyczny: poznaj moc enzymów owocowych!.

    Natalia Klonowska dodaje:

    „Dużo zależy też od rodzaju włosów – im krótsze, tym wypłukiwanie idzie sprawniej. Przy dłuższych włosach możesz nałożyć odrobinę odżywki, co znacznie ułatwi usunięcie pozostałych drobinek peelingu”.

    Jak stosować peeling do skóry głowy?

     

    Niektórzy specjaliści w przypadku skóry tłustej polecają stosowanie peelingów do skóry głowy z alkoholem. Pomoże on wysuszyć i zmatowić skórę. Jeżeli Twoje nadmierne przetłuszczanie zaczyna przypominać stan chorobowy, dobrze byłoby skonsultować się z lekarzem od skóry głowy, czyli trychologiem, który oceni, czy nie masz do czynienia z łojotokowym zapaleniem skóry. Jeśli taka będzie właśnie diagnoza, lekarz może polecić stosowanie peelingu z substancjami przeciwzapalnymi, przeciwbakteryjnymi oraz przeciwgrzybicznymi lub antybakteryjny szampon leczniczy z siarką typu Barwa Siarkowa Moc szampon przeciwłojotokowy.

    Natalia uzupełnia temat:

    „Podobny peeling może przydać Ci się w przypadku łupieżu. Część lekarzy jest zdania, że regularny peeling skóry głowy jest niezbędny, aby pozbyć się uporczywego łupieżu, tak suchego, jak i tłustego. O tłustym łupieży przeczytasz więcej tu: Łupież tłusty: czy kuracja szamponami wystarczy?.

    Z pewnością tłustą skórę głowy uspokoisz odpowiednimi szamponami użytymi już po samym peelingu. Ważne, żeby zawierały substancje, które uregulują nadprodukcję sebum i pomogą zahamować łojotok. Takie działanie mają naturalne substancje i ekstrakty z czarnej rzepy czy pokrzywy. Seboradin niger, szampon czarna rzodkiew, włosy przetłuszczające się, skłonne do wypadania poza wyciągiem z rzepy zawiera szereg wyciągów ziołowych oraz kojący pantenol. Kwestia nawilżenia tłustej skóry i włosów jest równie ważna jak regulowanie wydzielania sebum. Szampony z pokrzywą też powinny zawierać substancje nawilżająco-kojace. Właśnie tak jest w przypadku miętowego szamponu Ziaja, szampon intensywna świeżość, mięta.

    Zwróć też uwagę na obecnosć antyoksydantów w szamponach. Do najbardziej popularnych antyoksydantów należą witaminy: A, C oraz E. Stres oksydacyjny to niezdolność organizmu do wystarczającego przeciwdziałania źródłom uszkodzeń oksydacyjnych. Badania pokazują, że stres oksydacyjny jest powszechny przy takich chorobach skóry głowy jak łupież, łojotokowe zapalenie skóry czy atopowe zapalenie skóry. W wyniku tego włosy stają się podrażnione jeszcze przed ich pojawieniem się. Nie da się ukryć, że stres oksydacyjny odgrywa dużą rolę w przedwczesnym wypadaniu włosów. Dlatego regularne stosowanie odpowiednich kosmetyków może przyczynić się do zahamowania wypadania włosów i przywrócenia dobrej kondycji skóry głowy”.

    Czy istnieją domowe sposoby na peeling skóry głowy?

    Oczywiście! Peeling skóry głowy spokojnie możesz przygotować samodzielnie w domu. Szczególnie w przypadku, gdy nie borykasz się z poważniejszymi chorobami skóry głowy. Jak zrobić peeling do skóry głowy w domu?

    Do przygotowania domowego peelingu wykorzystaj drobinki cukru, które szybko i bez problemu usuniesz ze skóry głowy − cukier z łatwością rozpuści się pod wpływem ciepłej wody. Do kilku łyżek cukru dodaj składniki dopasowane do swojego rodzaju skóry. I tak, jeżeli masz problem ze skórą tłustą − do peelingu możesz dodać szampon lub wyciąg z czarnej rzepy. A gdy Twoja skóra jest bardzo wrażliwa i przesuszona, dodaj aloes, kilka łyżek miodu lub olej z awokado.

    Jakich kosmetyków używać po peelingu skóry głowy?

    To zależy. Jeżeli wybrałaś domowy peeling do skóry głowy, który połączyłaś z szamponem, wystarczy, że dobrze wypłuczesz skórę głowy. Ważne, żeby na skalpie nie zostały drobne ziarenka peelingujące. Bo jeżeli te zaplączą się we włosach, skóra głowy może Cię świerzbić, a nawet doprowadzić do podrażnień.

    Gotowe produkty i kosmetyki zwykle przygotowane są w ten sposób, że drobinki łatwo same usuwają się wraz z wodą. Po myciu głowy peelingiem należy wypłukać głowę szamponem, a także nałożyć na nie maskę lub odżywkę.

    Natalia uzupełnia:

    „Najlepiej, jeżeli szampon użyty po peelingu ma właściwości kojąco-łagodzące. W zależności od rodzaju włosów, celuj w te z dodatkiem pantenolu, masła shea i oliwy z oliwek, jak w szamponie Hair Pro-Tox marki Kallos szampon do włosów. Pantenol łagodzi podrażnienia, koi skórę i pomaga utrzymać odpowiednie nawilżenie włosów. W połączeniu z substancjami stumulującymi mikrokrążenie typu kofeina pomoże wzmocnić i zregenerować osłabione włosy. Jednym z kosmetyków, ktore zawiera taki kompleks z kofeiną, jest Caffeine Shampoo Dr.Max, szampon do włosów”.

    Pamiętaj także, żeby odżywkę lub maskę zawsze nakładać na końce włosów, mniej więcej od wysokości ucha. Odżywki, szczególnie te drogeryjne, skomponowane są zwykle w ten sposób, aby odżywić najbardziej zniszczone i niedożywione części włosa. Nie warto przeciążać włosów u nasady czy świeżo oczyszczonej skóry głowy.

    Peeling skóry głowy na mocne i zdrowie włosy

    Peeling głowy w gabinecie kosmetycznym

    Natalia opisuje, jak wygląda zabieg przeprowadzony w gabinecie kosmetycznym:

    „Wiesz już, czym zrobić peeling skóry głowy w domu. Jak to wygląda w gabinecie kosmetycznym? Peeling chemiczny to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów kosmetycznych w każdej praktyce estetycznej. Prowadzi do złuszczania i usuwania powierzchownej warstwy skóry oraz do regeneracji nowych tkanek naskórka i skóry właściwej. Do jego wykonania używa się kwasów złuszczających. Może to być na przykład kwas azelainowy lub kwas salicylowy.

    W ofercie dobrych gabinetów estetycznych znajdziesz też na pewno peeling trychologiczny, czyli ten wykonywany przy użyciu specjalnych preparatów o podwyższonym stężeniu naturalnych składników aktywnych. Jeśli jesteś fanką alternatywnych rozwiązań, istnieje też tak zwany peeling kawitacyjny. Polega na oczyszczaniu skóry główy za pomoca fali ultradźwiękowej”.

    Podsumowując: peeling do skóry głowy − jak stosować?

    Włącz wykonywanie peelingu skóry głowy do swojej rutyny. Staraj się zrobić go przynajmniej raz w miesiącu. Zwróć uwagę na to, do jakiego typu skóry przeznaczony jest dany kosmetyk. Nie zapomnij też o tym, żeby po zabiegu zastosować delikatny, łagodząco-regenerujący szampon do włosów.

     

    Źródła:

    1. HICKMAN, J.: Scalp Scrubs May Seem Like a Nuisance, but Hairstylists Swear by Them, W: Byrdie. [online]. Aktualizacja: 11.09.2020. [dostęp: 04.03.2021] Dostępny w Internecie: https://www.byrdie.com/diy-scalp-scrub-5074419
    2. Trüeb, R. M., Henry, J. P., Davis, M. G., & Schwartz, J. R.: Scalp Condition Impacts Hair Growth and Retention via Oxidative Stress. W: International journal of trichology. [online]. Nov-Dec 2018 [dostęp: 04.03.2021] Dostępny w Internecie: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6369642/
    3. Pillai, R.: Chemical Peels: A Must Have Armamentarium, W: TRICHOLOGY AND COSMETOLOGY [online]. January 2017. [dostęp: 04.03.2021]

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
      Przeczytaj więcej od tego autora