Jak opóźnić starzenie się skóry? Czyli co powinno znaleźć się w Twojej kosmetyczce po 30.
Przekroczenie magicznej bariery 30 lat skłania kobiety do zaglądania na półki z kremami przeciwzmarszczkowymi. Czy to przesada? Nie! Im wcześniej zaczniesz stymulować produkcję kolagenu i elastyny, tym większa szansa na zapobiegnięcie zmarszczkom. Zobacz, jak opóźnić proces starzenia się skóry i co powinno znajdować się w kremie do twarzy po 30.
Jak wygląda proces starzenia się skóry?
Jak zmienia się Twoja skóra po 30. roku życia? Przede wszystkim możesz zauważyć pierwsze oznaki spadania poziomu estrogenu w organizmie. Choć nie przekroczyłam jeszcze magicznej 30., od pewnego czasu zauważyłam, że po wstaniu z łóżka na mojej skórze przez długi czas utrzymują się odciśnięte od pościeli wzroki. A przecież bardzo pilnuje nawodnienia organizmu, stosuje kremy nawilżające, ćwiczę i staram się pilnować „czystej michy” (czyli zdrowej diety, bez podjadania). Odciśnięta poduszka na twarzy to jedna z pierwszych oznak spadku elastyczności skóry. Z wiekiem na skórze mogą pojawiać się przebarwienia pigmentacyjne, poszerzone naczynka, a w najgorszym przypadku trądzik różowaty.
Sprawdź też kremy ujędrniające do twarzy.
Jak spowolnić proces starzenia się skóry?
Jak więc powstrzymać proces starzenia się skóry, a co za tym idzie całego ciała? No cóż − nie da się wstrzymać wskazówek zegara. Tak naprawdę na kondycję swojego organizmu pracujesz przez całe życie, od najmłodszych lat. To właśnie dlatego przestrzegamy młodzież i dorosłych przed piciem alkoholu czy paleniem papierosów, które działają dla skóry i organów wewnętrznych jak trucizna. Szczególnie palenie papierosów bardzo, bardzo niekorzystnie wpływa na Twoją skórę − kiedy palisz to sprawiasz, że w Twojej skórze pojawiają się m.in. wolne rodniki tlenowe, które sprawiają, że skóra szarzeje i szybciej pojawiają się na niej oznaki starzenia i pierwsze zmarszczki.
Sprawdź też kremy przeciwzmarszczkowe.
Choć to truizm, na kondycję Twojej skóry wpływa przede wszystkim to, co jesz! Staraj się wkomponować w swoją dietę, jak najwięcej zielonych warzyw. One mają najlepsze działanie antyoksydacyjne.
Jak dbać o skórę twarzy po 30.?
O skórę po 30. (i nie tylko) potrafią świetnie dbać Koreanki. 10 etapową pielęgnację skóry według Koreanek przedstawiłam Ci w artykule: Koreańska pielęgnacja twarzy − poznaj podstawowe zasady!
Po 30. roku życia najważniejsza jest systematyczność pielęgnacji. Pamiętaj, aby codziennie oczyszczać skórę, tonizować ją, nawilżać i odżywiać. Nie pomijaj żadnego kroku. Staraj się też przynajmniej 2 razy w tygodniu stosować peeling, najlepiej enzymatyczny z witaminami C i E, które stanowią naturalne antyoksydanty.
Jakie kosmetyki po 30. stosować?
To, na co warto zwrócić szczególną uwagę przy pielęgnacji skóry to odpowiednie nawilżenie i pilnowanie, żeby nie przesuszać niepotrzebnie skóry. Jeżeli masz w zwyczaju mycie twarzy mydłem, to spróbuj zmienić je na emulsję lub syndety, które nie zaburzają pH skóry i utrzymują w dobrej kondycji płaszcza lipidowy. Czy wiesz, że skóra tłusta będzie starzeć się wolniej niż skóra sucha? A to dlatego, że ma lepsze naturalne nawilżenie i ochronę ze strony mocnego płaszcza lipidowego.
Zwróć też uwagę na skład swoich kremów, esencji czy serów. Przede wszystkim w tym wieku Twojej skórze przyda się zastrzyk witamin. Głównie witamin C, E i A. Są to naturalne antyoksydanty. Witamina C działa także stymulująco na produkcję kolagenu i elastyny w skórze. Witamina C może znajdować się w składzie kremu, jak np. w SVR Hydracid C20 Creme lub też możesz ją stosować jako serum lub maskę bezpośrednio na skórę, np. Synchrovit C, czysta witamina C + sod + cynk. Witaminę C staraj się nakładać nie tylko na skórę twarzy, ale i szyi. Ten składnik rozświetli Twoją skórę i sprawi, że będzie lepiej ujędrniona.
Walkę z wolnymi rodnikami wspomogą także naturalne składniki kremów. W kremie Slow Age od Vichy zastosowano wyciąg z Bajkaliny, który nie tylko jest antyoksydantem, ale także wycisza stany zapalne skóry. Z kolei we fluidzie Nuxe Nuxellence Eclat działanie antyoksydacyjne ma wyciąg z kwiatu passiflory.
Dobrze będzie także jeżeli Twój krem będzie dobrze nawilżać i zatrzymywać nawilżenie w skórze na dłużej. Bardzo ważnym składnikiem kremów jest kwas hialuronowy, który ma zdolność wiązania cząsteczek wody w skórze. Jeżeli jesteś zwolenniczką azjatyckich wynalazków dla skóry, możesz zastosować krem ze śluzem ślimaka. Ten składnik nie tylko nawilża, ale i działa ujędrniająco na skórę. Znajdziesz go m.in. w kremie Orientana.
Po 30. możesz też sięgnąć po kosmetyki, które będą zawierać w sobie retinoidy (pochodne witaminy A). Pomogą one odżywić Twoją skórę i nadać jej świeższy wygląda. Retinoidy dobrze wpływają także na uszczelnienie naczyń krwionośnych, które lubią poszerzać się i być bardziej widoczne wraz z wiekiem. Retinoidy znajdziesz w kremie La Roche-Posay Redermic R. Witamina A i kwasy AHA to także sposób na pozbycie się delikatnych przebarwień.
Starzenie się skóry przyspiesza także promieniowanie UVA i UVB. Dlatego bardzo ważne jest to, żebyś zawsze chroniła swoją skórę przed wyjściem na słońce.
Jak dbać o cerę po 30.? Przede wszystkim regularnie i dobierając kosmetyki do potrzeb swojej skóry, a nie do wieku. Pamiętaj, że niezależnie ile masz lat, Twoja skóra może być sucha, wrażliwa, atopowa, tłusta lub normalna. Ważne więc, żeby działać na nią odpowiednimi składnikami aktywnymi.
Więcej artykułów na ten temat
Bardzo sucha skóra twarzy – jak dbać o suchą skórę latem?
· 8 minut czytaniaSkóra jest naszą wizytówką, dlatego warto o nią dbać. O czym pamiętać, spędzając urlop? Jak osłonić twarz przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych, wiatru, mrozu? Sprawdź!Promienna cera: czego szukać w kremach rozświetlających do twarzy?
· 5 minut czytaniaPo zimie skóra staje się poszarzała i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jak o nią zadbać? Na co zwrócić uwagę, wybierając kosmetyki rozświetlające? Sprawdź!Zaczerwienienia na twarzy − jak je zatuszować?
· 6 minut czytaniaZaczerwienia na twarzy to częsty problem natury estetycznej. Z czego wynika ten problem? Jak zatuszować zmiany? Jakie kosmetyki najlepiej stosować? Dowiedz się więcej!