Resweratrol w kosmetyce - jak wspomaga regenerację skóry?

29. 6. 2021 · 9 minut czytania

Resweratrol w kosmetyce znajduje zastosowanie w kosmetykach anti-age. Jakie są jego właściwości? Na co dokładnie działa? Sprawdź, co opowiada na jego temat Natalia!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Resweratrol w kosmetyce - jak wspomaga regenerację skóry?

Resweratrol w kosmetyce najlepiej sprawdza się w produktach anti-age. Ogranicza proces degradacji kolagenu i elastyny ​​oraz zmniejsza stany zapalne skóry. Ma 17-krotnie wyższą aktywność antyoksydacyjną niż przeciwstarzeniowy koenzym Q10. Sprawdź, co jeszcze może zrobić dla Twojej skóry.

Resveratrol − co to jest?

Resveratrol jest zaliczany do polifenoli, czyli organicznych związków chemicznych o intensywnym działaniu antyoksydacyjnym. Rośliny produkują go w odpowiedzi na stresory, czyli urazy mechaniczne, promieniowanie UV i ataki grzybów. Po raz pierwszy został wyizolowany z korzeni ciemiernika białego w 1940 r., a następnie z korzeni rdestowca japońskiego, rośliny stosowanej w tradycyjnej medycynie chińskiej i japońskiej jako środek przeciwzapalny i przeciwzakrzepowy. Do celów przemysłowych pozyskuje się na drodze syntezy chemicznej lub biotechnologicznej.

resweratrol w kosmetyce

Resweratrol − gdzie występuje?

Bogatym, naturalnym źródłem resweratrolu są czerwone i czarne winogrona, czerwone wino, jagody (np. żurawina, borówki, morwa, jagoda, czarna porzeczka, truskawka, malina), orzeszki ziemne oraz korzeń rdestowca japońskiego. Gdy pijesz wino, ten związek również trafia do Twojego organizmu. Ale prawdę mówiąc, jego działanie na skórę od środka jest znikome.

Popularność resweratrolu w kosmetologii i dermatologii wiąże się przede wszystkim z jego zdolnością do przenikania przez barierę skórną oraz działaniem przeciwstarzeniowym. Dlatego jest coraz częściej stosowany w pielęgnacji skóry dojrzałej. Trwają również badania nad przeciwnowotworowym potencjałem resweratrolu.

resveratrol co to jest

Resweratrol − w jakim winie jest go najwięcej?

Jeśli zastanawiasz się, które wino zawiera najwięcej resweratrolu, to zwróć uwagę na te z ciemnych winogron. Czarne odmiany są najlepszym źródłem tej substancji, choć tak naprawdę najwięcej resweratrolu znajduje się w skórce i nasionach winogron. Nie bez powodu jest dostępny w postaci esencji winnej w kroplach. Esencja to nic innego jak roztwór ze skórek winogron najczęściej połączony z wodą i alkoholem. Istnieją opinie użytkowników, które mówią, że jej spożywanie pomaga ustabilizować pracę serca.

    Resweratrol – właściwości

    Ten roślinny polifenol ma szereg udowodnionych naukowo właściwości prozdrowotnych. Nie tylko korzystnie wpływa na metabolizm, ale sprawdza się również w kosmetyce jako silny antyoksydant. Stosowanie resweratrolu nadal stanowi duże wyzwanie dla przemysłu farmaceutycznego ze względu na jego słabą rozpuszczalność i biodostępność. Naukowcy podjęli wiele prób wytworzenia pochodnych, stabilnych form resweratrolu.

    Sprawdź także artykuł: Antyoksydanty: ochrona skóry mieszczucha!.

    resweratrol gdzie występuje

    Resweratrol − na co pomaga?

    Do jego głównych właściwości prozdrowotnych zalicza się pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Nie bez powodu mówi się o tzw. francuskim paradoksie, który ma być doskonałym przykładem prozdrowotnego działania polifenoli. Chodzi o to, że Francuzi pomimo wysokiego spożycia tłuszczów zwierzęcych rzadziej doświadczają choroby wieńcowej serca. Badania pokazują, że populacja francuska spożywa wysokie ilości czerwonego, wytrawnego wina, dlatego jest mniej podatna na miażdżycę.

    resweratrol działanie

    Korzystne działanie alkoholu zależy nie tylko od ilości i rodzaju wina. Ważne, aby spożywać je do posiłku. Dodatkowo naukowa analiza wyników badań wokół tego paradoksu sugeruje, że dieta też ma znaczenie. Francuzi spożywają duże ilości świeżych warzyw, owoców i oliwy z oliwek. Istnieją badania, które potwierdzają, że resweratrol wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej, obniża poziom cholesterolu we krwi i usprawnia metabolizm. Dlatego jest cennym suplementem diety.

    To właśnie Francuzi (Renaud i De Lorgeril) jako pierwsi powiązali polifenole w winie, takie jak resweratrol, z potencjalnymi korzyściami zdrowotnymi przypisywanymi regularnemu i umiarkowanemu spożyciu tego trunku. Od tego czasu substancja ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem naukowców, co prowadzi do ciągłych badań nad jej biologiczną aktywnością. Nie brakuje też licznych publikacji na ten temat.

    Warto dodać, że naukowcy z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa przeprowadzili 11-letnie badania na mieszkańcach Toskanii pod kątem prozdrowotnego działania wina. Wnioski sugerują, że ciężko dostrzec i udowodnić korzystne działanie resweratrolu na ludzki organizm.

    Oprócz ochrony układu sercowo-naczyniowego resweratrol może wpływać na procesy leżące u podstaw wszystkich etapów kancerogenezy, obejmujących m.in. inicjację i rozwój nowotworu. Wykazano, że hamuje on rozwój przerzutów i minimalizuje toksyczność w normalnych tkankach. Analizy opublikowane w 2018 r. sugerują, że resweratrol wykazuje działanie ochronne w różnych zaburzeniach neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera, Huntingtona i Parkinsona.

    resweratrol właściwości

    Resweratrol w kosmetyce

    Resweratrol w kosmetykach jest stosowany jako składnik aktywny o działaniu przeciwutleniającym i przeciwzapalnym. Substancję doceniła znana francuska marka kosmetyczna Dior, dlatego resweratrol został użyty m.in. w ich serum do twarzy.

    W składzie produktów do pielęgnacji pojawia się zazwyczaj jako czysty związek w stężeniu do 5%, ekstrakt z winogron lub substancja otrzymywana metodą syntezy drożdży Pichia. W zależności od jego pochodzenia możesz widzieć różne nazwy tej substancji w INCI:

    • Vitis Vinifera (Grape) Vine Extract,
    • Vitis Vinifera (Grape) Leaf Extract,
    • Pichia/Resveratrol Ferment Extract,
    • Lactobacillus/Camellia Sinensis Catechins/Gelidium Crinale/LaminariaJaponica/Monostroma Nitidum/Resveratrol Ferment Fitrate.

    Resweratrol − działanie

    Działanie antyoksydacyjne i anti-age

    Badania z XXI w. wykazały, że resweratrol przedłuża żywotność komórek organizmu i ma 17-krotnie wyższą aktywność antyoksydacyjną niż popularny, przeciwstarzeniowy koenzym Q10. Jego aktywność przeciwutleniająca jest też wyższa od aktywności witaminy E i C.

    Co zadecydowało, że resweratrol zaczęto dodawać do kosmetyków i stosować zewnętrznie na skórę? Jego zdolność do wychwytywania nadmiaru wolnych rodników przy jednoczesnej zdolności do przenikania w głąb skóry. Potrafi aktywnie neutralizować i przeciwdziałać powstawaniu reaktywnych form tlenu. Oprócz tego ma zdolność do wiązania jonów metali. Właściwości przeciwutleniające sprawiają, że Twoje komórki zyskują pewną ochronę przed uszkodzeniami oksydacyjnymi, promieniowaniem UVA i przed fotostarzeniem się skóry.

    resveratrol na co pomaga

    Resweratrol łagodzi też stres oksydacyjny wywołany działaniem dymu papierosowego. Efekt przeciwstarzeniowy potwierdzono również w badaniach klinicznych. Jeśli masz suchą skórę i szukasz kremu przeciwdziałającego procesom starzenia z resweratrolem, to wypróbuj Bioliq 35+ − zawiera olej z pestek winogron. Ewentualnie, do ulubionego kremu możesz dodać kilka kropli olejku z pestek winogron Nacomi.

    2. Działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwwirusowe

    Dodatkowo resweratrol ma właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe i antybakteryjne. Badanie wykazało, że kremy zawierające odpowiednie stężenie resweratrolu są niezwykle skuteczne w zwalczaniu wirusa opryszczki(HSV-1 i HSV-2) w jego wczesnym stadium.

    Kolejne dowody naukowe wskazują, że resweratrol zwalcza różne, szkodliwe szczepy bakterii, w tym te odpowiedzialne za zakażenie układu pokarmowego i moczowego (m.in. Helicobacter pylori, Escherichia coli,Proteus mirabilis). Kremy z jego dodatkiem pomogą Ci w walce z trądzikiem pospolitym oraz uregulują produkcję sebum.

    Przeprowadzono test, w którym na twarz 20 pacjentów z trądzikiem nałożono hydrożel zawierający resweratrol. Badanie trwało 60 dni. Średnia redukcja trądziku wyniosła 53,75%, a średnia redukcja powierzchni mikrozaskórników 66,7%. Autorzy badania zasugerowali, że resweratrol ma zatem potencjał jako nowy składnik terapeutyczny w leczeniu trądziku pospolitego. Jednak konieczne są dalsze badania kliniczne, aby potwierdzić tę teorię.

    resweratrol w kosmetykach

    3. Stymulacja regeneracji skóry

    Preparaty z resweratrolem stymulują gojenie się ran i uszkodzeń skórnych oraz przyczyniają się do wzrostu stężenia kolagenu w skórze. W ten sposób poprawiają jej jędrność i elastyczność, a dodatkowo pozytywnie wpływają na jej ogólną kondycję. Łagodzący krem do twarzy na noc Vianek jest dobrym przykładem takiego działania.

    Resweratrol polecany jest również osobom, które mają problemy z odnową komórkową i ścieńczeniem naskórka. Pomiary ultradźwiękowe wykazały poprawę grubości skóry nawet o 18,9%. Kobiety w okresie menopauzy często doświadczają tego problemu, więc ta substancja może okazać się dobrym wyborem. Jeśli chcesz wspomóc procesy naprawcze skóry, masz wymagającą cerę i szukasz hipoalergicznej formuły, wybierz krem do twarzy na noc Biolaven Organic.

    które wino zawiera najwięcej resweratrolu?

    4. Rozjaśnianie przebarwień

    Podczas 12-tygodniowego badania klinicznego 55 kobiet w wieku 40-60 lat zaobserwowano, że stosowanie kremu na noc z resweratrolem (1%), bajkaliną (0,5%) i witaminą E (1%) nie tylko ogranicza zmiany spowodowane procesem fotostarzenia, ale również redukuje przebarwienia skórne. To niezwykłe działanie polega na modulowaniu aktywności tyrozynazy – substancji, która bierze udział w produkcji barwnika skórnego (melaniny).

    Resweratrol hamuje syntezę melaniny i zapobiega dalszym przebarwieniom, dlatego dodaje się go do kosmetyków o działaniu rozjaśniającym. Okazuje się to bardzo przydatne przy oczyszczaniu cery problematycznej i trądzikowej. Do tego celu możesz wykorzystać rozjaśniający tonik do twarzy z wyciągiem z miłorzębu japońskiego i bio-winogron Lavera Faces.

    5. Działanie nawilżające

    Resweratrol w sposób pośredni poprawia poziom nawilżenia cery. W Twojej skórze znajduje się grupa polisacharydów o długiej i skomplikowanej nazwie glikozaminoglikany. To właśnie one wiążą cząsteczki wody i zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia. Resweratrol ma wpływ na ich produkcję.

    resweratrol w jakim winie najwięcej

    Resweratrol – skutki uboczne

    Nie udokumentowano wyniszczających ani toksycznych skutków ubocznych stosowania resweratrolu. Naukowcy twierdzą, że wszystko zależy od ilości i czasu stosowania substancji. Wciąż trwają badania, które mają pomóc znaleźć najbardziej odpowiednią dawkę i drogę podania.

    Obecnie uważa się, że resweratrol jest bezpieczny i dobrze tolerowany w dawce do 5 g/dobę. Choć już przy dawkach 2,5 g lub większych mogą wystąpić lekkie działania niepożądane, takie jak nudności, wymioty, biegunka i zaburzenia czynności wątroby u pacjentów ze stłuszczeniową chorobą wątroby. Dlatego optymalna dawka to około 1 g na dobę. Co ciekawe, w długoterminowych badaniach klinicznych nie stwierdzono żadnych poważnych skutków ubocznych. Reakcja organizmu może być inna u chorych osób, dlatego nie powinno się spożywać ekstraktu bez konsultacji z lekarzem.

    Resweratrol – co warto zapamiętać?

    Resweratrol to składnik roślinny występujący głównie w winogronach, czerwonym winie i niektórych jagodach. Jego szerokie spektrum działania sprawia, że jest bardzo interesującym związkiem do zastosowań kosmetycznych i dermatologicznych. Najlepiej sprawdza się w kosmetykach anti-age, czyli przeciwdziałających starzeniu się skóry.

    Jak pokazują testy na skórze dojrzałej, najlepsze rezultaty osiągniesz po 6-9 miesiącach stosowania kremu z dodatkiem resweratrolu w stężeniu ok. 6%. Już po 56 dniach zauważysz widoczne zmniejszenie ilości, głębokości oraz długości zmarszczek. Ogromną zaletą ekstraktu z winogron jest opóźnianie powstawanie toksycznych produktów utleniania.

    Resweratrol może być również stosowany w minimalizowaniu lub zapobieganiu utlenianiu lipidów w produktach farmaceutycznych oraz do przedłużania trwałości leków.

    Źródła:

    1. Salehi, B., Mishra, A. P., i inni: Resveratrol: A Double-Edged Sword in Health Benefits. W: Biomedicines.[online] Wrzesień 2018. [dostęp; 25.06.2021]. Dostępny online: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6164842/
    2. Dr Ratz-Łyko, A.: Charakterystyka i właściwości przeciwstarzeniowe resweratrolu. W: Kosmetologia – Aesthetica [online] 01.05.2016. [dostęp: 25.06.2021]. Dostępny online: https://www.researchgate.net/publication/301681478_Charakterystyka_i_wlasciwosci_przeciwstarzeniowe_resweratrolu
    3. Evans, J.: Resveratrol: The best ingredient for skincare regimens? W: Medical News Bulletin. [online] 10.06.2018. [dostęp: 25.06.2021]. Dostępny online: https://medicalnewsbulletin.com/resveratrol-best-ingredient-skincare-regimens/
    4. Ratz-Łyko, A i  Arct, J.: Resveratrol as an active ingredient for cosmetic and dermatological applications: a review. w: Journal of Cosmetic and Laser Therapy [online] Kwiecień 2018. [dostęp: 25.06.2021]. Dostępny online: https://www.researchgate.net/publication/324731185_Resveratrol_as_an_active_ingredient_for_cosmetic_and_dermatological_applications_A_review
    5. Timmers S, Auwerx J, Schrauwen P.: The journey of resveratrol from yeast to human. W: Aging (Albany NY). 2012; 4:146-158. [dostęp: 25.06.2021]. Dostępny online:  https://doi.org/10.18632/aging.100445
    6. Liu BL, Zhang X, Zhang W, Zhen HN: New enlightenment of French Paradox: resveratrol's potential for cancer chemoprevention and anti-cancer therapy. W: Cancer Biol Ther. Grudzień 2007. [dostęp: 25.06.2021]. Dostępny online: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18087218/

      Więcej artykułów na ten temat

      • Właściwości witaminy C w kosmetykach

        Właściwości witaminy C w kosmetykach

        · 5 minut czytania
        Chcesz poprawić wygląd skóry? Sięgnij po kosmetyki z witaminą C. Dowiedz się, czym wyróżnia się ten składnik i dlaczego powinny po niego sięgać posiadaczki cery dojrzałej!
      • Witamina C lewoskrętna - mit czy hit?

        Witamina C lewoskrętna - mit czy hit?

        · 5 minut czytania
        Czy niezwykła substancja, jaką jest witamina C lewoskrętna, istnieje naprawdę? A może to tylko chwyt marketingowy? Odpowiedzi poznasz dzięki lekturze tego artykułu.
      • Parafina ciekła znajduje zastosowanie w kosmetyce przede wszystkim w pielęgnacji cery przesuszonej i potrzebującej szczególnej ochrony. Dowiedz się więcej na jej temat!
      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
      Przeczytaj więcej od tego autora