Świetlik lekarski w kosmetyce − tajemnicze właściwości „mlecznego złodzieja”

16. 1. 2019 · 4 minuty czytania

Choć świetlik lekarski wygląda niepozornie, jego prozdrowotne walory są doceniane od pokoleń. Sprawdź, jakie ma właściwości i dlaczego tak często dodaje się go do kosmetyków!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Świetlik lekarski w kosmetyce − tajemnicze właściwości „mlecznego złodzieja”

Ziele świetlika z wyglądu przypomina natkę pietruszki z kwiatami podobnymi do stokrotki polnej. Jedna z nazw ludowych świetlika, ptasie oczka, nawiązuje do jego wyglądu. Inne potoczne określenie wskazuje na półpasożytniczy charakter rośliny − złodziej mleczny. Choć świetlik lekarski należy do rodziny „zarazowatych”, nie ma nic wspólnego z przenoszeniem chorób. Wręcz przeciwnie, jego właściwości od lat wykorzystuje się w branży kosmetycznej i farmaceutycznej.

Świetlik łąkowy, czy inaczej świetlik lekarski (nazwa zwyczajowa), jest w Polsce rośliną pospolitą i jednoroczną. Kwitnie w okresie późnoletnio-jesiennym. Nazywany mlecznym złodziejem, bo za pomocą ssawek, podkrada substancje odżywcze z korzeni roślin znajdujących się w jego pobliżu. Bardzo możliwe, że udało Ci się go spotkać w trakcie wycieczek na łono natury w pobliżu wilgotnych łąk, torfowisk, zarośli czy obrzeży lasu.

świetlik lekarski co to

 

Co ciekawe, łacińska nazwa rośliny eufrasia została zaczerpnięta z greki, gdzie effraínein oznacza cieszyć, radować, weselić. Słowo może przywoływać na myśl 1 z 3 mitologicznych gracji Euphrosyne, boginię wdzięku i radości. Zgodnie z przekazem zielarki M. Grieve, sądzono, że Euphrosyne otrzymała roślinę, bo miała właściwości zbliżone do jej atrybutów – leczyła oczy i przynosiła radość cierpiącemu. Grieve zauważa, że trudno stwierdzić, czy świetlik był używany w lecznictwie starożytnym. Pierwsze wzmianki w pismach pojawiają się w okolicach XIV wieku.

W 1329 roku Matthaeus Sylvaticus, lekarz z Mantui polecał roślinę na choroby oczu. Na Islandii, sok wyciśniety z rośliny był używany w przypadku każdej z najbardziej typowych dolegliwości oczu. Szkoccy górale dodawali go do mleka i zwilżali chore oczy piórkiem zamoczonym w przygotowanym wcześniej naparze.

Sprawdź też kosmetyki do ciała i twarzy.

świetlik lekarski występowanie

 

    Świetlik lekarski – właściwości

    W medycynie i ziołolecznictwie stosowany był od lat, głównie ze wzgledu na właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Analiza chemiczna ujawniła szereg substancji o działaniu przeciwdrobnoustrojowym. Tym samym potwierdzono jego aktywność przeciwgrzybową i przeciwbakteryjną.

    Najbardziej charakterystyczny produkt kojarzony z rośliną to krople do oczu ze świetlikiem w składzie, np. Zuma świetlik plus krople do oczu. Jako, że świetlik nie został ujęty w Farmakopei Europejskiej (spis, który zawiera standardy jakości wszystkich farmaceutycznych substancji czynnych), zalicza się go do leków homeopatycznych. Jest to rodzaj leków bazujący na substancjach naturalnych leczących objawy, a nie samą chorobę. Właściwości przeciwzapalne świetlika obecnie określa się jako lekkie. Nie ma doniesień o poważnym niepożądanym działaniu lub interakcjach między lekami a preparatami ze świetlikem. Do roku 2010 opublikowano 2 badania: 1. przeprowadzone na 80, a 2. na 44 pacjentach.

    Świetlik lekarski w homeopatii

    Świetlik lekarski polecany jest jako tradycyjny produkt leczniczy w przypadku:

    • zapalenia spojówek oczu (alergiczne i bakteryjne) – badania kliniczne przeprowadzone przez Stossa (2000) na grupie 80 pacjentów z zapaleniem spojówek potwierdziły skuteczność kropli do oczu ze świetlikiem w 81%
    • jęczmieni w okolicach oczu
    • ropnego zapalenie oka
    • ostrego łzawienia spowodowanego: katarem (przeziębienie), kaszlem, infekcją zatok, bólem gardła lub katarem siennym
    • problemów ze szczelnością naczyń krwionośnych oczu i okolic oczu – udowodniono, że fenolokwasy i garbniki, które znajdują się w roślinie, wpływają na uszczelnienie naczyń krwionośnych, w tym także siatkówki oka
    • zespołu suchego oka
    • przesuszenia i przekrwienia oczu spowodowanego: zmęczeniem, wielogodzinną praca przed monitorem, słońcem i innymi czynnikami zewnętrznymi, dymem, pyłem, kurzem, alergią
    • problemów z trawieniem czy wątrobą – wywar z zioła można stosować wewnętrznie

    Podobno picie wywaru ze świetlika do 2 razy dziennie poprawia ostrość widzenia i sprawność narządu wzroku.

    Świetlik lekarski w kosmetyce

    Świetlik dodawany jest głównie do kosmetyków pod oczy. Wszystko dzięki zdolności do łagodzenia objawów zmęczenia, stresu i do likwidacji obrzęków. Badacze Felter i Lloyd (1898) wskazali na lekko tonizujące i ściągające działanie świetlika.

    Gdzie dodawany jest świetlik lekarski?

    Krople do oczu to nie jedyny produkt z „mlecznym złodziejem”. Znajdziesz go w żelach pod oczy redukujących nadwrażliwość (Ziaja Med Kuracja Łagodząca), lekkich kremach łagodzących pod oczy (Sylveco krem pod oczy) czy kremach przeciwdziałających procesom starzenia (krem pod oczy Bioliq 35+).

    Popularne jest nakładanie preparatów ze świetlikiem róznież na powieki górne, tym sposobem złagodzisz pieczenie i zaczerwienienie zmęczonych od komputera oczu (Floslek, żel do powiek i pod oczy ze świetlikiem i rumiankiem). Jednak uważaj przy aplikacji kosmetyków. Okolice i skóra oczu jest wyjątkowo wrażliwa i podatna na podrażnienia. Uważaj, żeby krem nie dostał się bezpośrednio do wnętrza oka.

     

    Z rozdrobnionego i wysuszonego świetlika lekarskiego robi się również napar ziołowy. Gazą, zmoczoną wcześniej w wywarze (1 − 2 torebki na szklankę wody), można przetrzeć brzegi powiek, a potem zostawić na oczach na kilka minut jako kompres.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
      Przeczytaj więcej od tego autora