Uczulenie na hybrydy. Gdy manicure staje się horrorem

Uczulenie na hybrydy może pojawić się znienacka − nie ważne czy jest to Twój pierwszy czy 10 manicure hybrydowy. Czym jest uczulenie na hybrydy? Objawy nie pozostawiają złudzeń. Jest to miejscowa reakcja alergiczna po kontakcie lakieru hybrydowego z paznokciem. Zobacz, jak wygląda uczulenie na hybrydowy lakier do paznokci i jak sobie z nim poradzić.
Uczulenie na lakier hybrydowy − objawy
Jak wygląda uczulenie od hybrydy?
Taka nadwrażliwość na substancje drażniące w lakierze do paznokci może mieć postać:
- alergicznego, kontaktowego zapalenia skóry, czyli alergicznego wyprysku kontaktowego
- kontaktowego zapalenia skóry z podrażnienia, czyli wyprysku kontaktowego z podrażnienia
Więcej na temat alergicznego wyprysku dowiesz się z artykułu: Wyprysk kontaktowy alergiczny: jak go wyleczyć?
Pierwszym objawem, jaki możesz zauważyć po feralnym manicure, jest najczęściej dyskomfort i świąd skóry wokół paznokci. A dokładnie w okolicy wałów paznokciowych. Następnie, w krótkim czasie (zwykle po 24 − 48 godzinach) pojawia się rumień, czyli zaczerwienienie skórek wokół paznokci. Mogą pojawić się także grudki na rumieniowym podłożu, drobne pęcherzyki, a w przypadkach mocno nasilonej reakcji alergicznej mogą powstawać także większe pęcherze wypełnione treścią surowiczą.
Zmiany skórne początkowo pojawiają się tam, gdzie działa substancja drażniąca (lakier), czyli wokół paznokci palców rąk. Ale z czasem zmiany alergiczne mogą zająć całą okolicę palców, a nawet całe dłonie. Możesz czuć także napięcie skóry i obrzęk palców. Skóra na placach może też zacząć się łuszczyć.
Jeżeli pęcherze pękną, wyleje się z nich treść surowicza, to zmiany stają się sączące. Bardzo łatwo wtedy o nadkażenie bakteryjne i ropną wydzielinę, która zasycha w żółto-miodowe strupy.
Uczulenie na hybrydę − choroba zawodowa
Na wystąpienie reakcji alergicznej narażone są nie tylko osoby, u których nakładany jest lakier na paznokcie, a także osoby, które ten lakier nakładają! Mówimy wtedy o zawodowym, kontaktowym zapaleniu skóry. Pojawia się u osób, u których występuje stała ekspozycja na dany alergen. W tym przypadku substancje drażniące w lakierach hybrydowych.
Sprawdź też leki na alergię.
Alergiczne, kontaktowe zapalenie skóry, rozwija się u osób, u których przekroczony został próg tolerancji. Może wystąpić jako ostra reakcja alergiczna − szybko, gwałtownie postępuje i od razu pojawiają się objawy, lub przewlekłe uczulenie na lakier do paznokci − objawy zwykle pojawiają się wolniej i nie są tak nasilone. Alergiczne, kontaktowe zapalenie skóry to dermatoza zawodowa, która występuje najczęściej!
U osób, które mają nawet niewielki kontakt z substancją drażniącą może spowodować silną reakcję alregiczną i nieprzyjemne objawy, takich jak świąd, rumień, pęcherzyki czy obrzęk.
Sprawdź też, co to jest alergia krzyżowa.
Uczulenie na hybrydę − jak złagodzić?
Jeśli po nałożeniu lakieru hybrydowego zauważysz u siebie rumień, złuszczanie się naskórka, pęcherzyki, pęcherze, grudki czy inne objawy alergicznego, kontaktowego zapalenia skóry, to szybko usuń lakier. Tak unikniesz rozprzestrzenienia się reakcji alergicznej i nadkażenia bakteryjnego. Jeśli to nie pomoże, albo reakcja jest silna, udaj się do dermatologa. On wdroży odpowiednie leki. Przy silnej reakcji mogą to być preparaty glikokortykosteroidów przyjmowane doustnie.
W trakcie leczenia i po jego zakończeniu ważne jest także odbudowanie bariery naskórka. Tu skuteczne będą nawilżające i natłuszczające emolienty. Zapobiegają one nadmiernemu odparowywaniu wody i zabezpieczają przed czynnikami zewnętrznymi, dzięki warstwie ochronnej na naskórku.
Leczenie alergicznego, kontaktowego zapalenia skóry zależne jest od stopnia nasilenia zmian skórnych. W niektórych przypadkach wystarcza leczenie miejscowe. Jeżeli jednak masz bardziej nasiloną reakcję, lekarz przepisze Ci leki ogólne. Najważniejsze jest usunięcie lakieru z paznokci.
W leczeniu miejscowym główną rolę pełnią miejscowe preparaty glikokortykosteroidów, które mogą być aplikowane jako aerozol, roztwór, krem czy maść. W fazie wysiękowej, najlepiej zastosować preparaty miejscowe w formie aerozolu. W przypadku cech nadkażenia bakteryjnego, stosuje się preparaty złożone z antybiotykami. Jeżeli czujesz mocny świąd, skuteczne są leki przeciwhistaminowe stosowane ogólnie.
Sprawdź też maści i preparaty na problemy skórne.
Więcej artykułów na ten temat
Uczulenie na słońce (fotodermatoza) – przyczyny, objawy, leczenie
· 6 minut czytaniaUczulenie na słońce to jedna z chorób skóry zaliczanych do fotodermatoz. Choć zazwyczaj jego objawy mijają po kilku dniach, to niektóre osoby muszą poddać się specjalistycznemu leczeniu.Płuco farmera: czym jest alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych?
· 4 minuty czytaniaAlergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych może powodować problemy z oddychaniem. Jak się leczyć? Czym charakteryzuje się to schorzenie? Jakie objawy wywołuje? Sprawdź!Alergia na nikiel dotyka nawet 17% dorosłych. Sprawdź, na co uważać!
· 4 minuty czytaniaAlergia na nikiel dotyka ok. 17% dorosłych osób. Do jej charakterystycznych objawów zaliczają się zmiany na skórze, ale czasem pojawiają się też bóle głowy, nudności i osłabienie. Dowiedz się więcej!