Odczulanie – jak wygląda i czy jest w ogóle skuteczne?

13. 8. 2017 · Klaudia Dopytalska · 4 minuty czytania
 • leczenie alergii

Odczulanie, czyli immunoterapia swoista, to oprócz unikania alergenu jedyna przyczynowa metoda leczenia alergii. Bardzo dużą skutecznością cieszy się odczulanie na jady owadów błonkoskrzydłych, roztocza kurzu domowego czy pyłki roślin.

Czym jest alergia?

Alergia to zaburzenieukładu odpornościowego. Jeśli jesteś uczulona, to na skutek kontaktu z alergenem (czynnikiem środowiska zewnętrznego) dochodzi u Ciebie do powstania objawów o różnym stopniu nasilenia. Symptomy są zwykle na tyle dokuczliwe, że wymagają leczenia nie tylko objawowego, ale również przyczynowego.

Zobacz leki na alergię.

Co to jest odczulanie?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób ma alergię i zamiast pogodzić się z nią, szuka rozwiązania, by rozwiązać swój problem. Nawracające, uporczywe objawy pod postacią kataru, kichania czy zapalenia spojówek, spędzają sen z powiek niejednemu alergikowi. Dla niektórych pacjentów leczenie objawowe, mimo że przynosi okresowe korzyści, nie jest wystarczające,  a problem alergii nawraca. Pomocne może okazać się wtedy tak zwane odczulanie, czyli  immunoterapia swoista (immunoterapia alergenowa, szczepienia alergenowe) lub odczulanie biorezonansem.

Sprawdź, co powoduje zapalenie spojówek.

Odczulanie, oprócz unikania kontaktu z alergenem, stanowi obecnie jedyny dostępny przyczynowy sposób leczenia alergii.

Jak działa odczulanie?

Dzięki odczulaniu dochodzi do zmniejszenia wrażliwości na dany alergen, co przyczynia się do redukcji objawów alergii. Jeśli zdecydujesz się na immunoterapię swoistą, Twój organizm zacznie tolerować alergen. To zapobiegnie powstaniu choroby alergicznej i jej objawów i przyczyni się do poprawy jakości Twojego życia.

O odczulaniu zawsze decyduje alergolog. Zanim wyda opinię, musi dokładnie przeanalizować Twoje dolegliwości oraz potwierdzić, czy jesteś uczulona na dany alergen za pomocą odpowiednich testów. Lekarz ustali związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy ekspozycją na alergen a objawami choroby oraz ich nasilenie. Przed rozpoczęciem odczulania ważne jest również wykluczenie wszystkich przeciwwskazań.

Odczulanie - jak wygląda?

Odczulanie polega na podawaniu stopniowo wzrastającej dawki alergenu, co sprawia, że organizm się do niego przyzwyczaja i z czasem zaczyna go tolerować. Najczęściej alergeny podawane są w formie szczepionek podskórnych, jednak istnieją również preparaty podawane w formie podjęzykowej czy doustnej.

Wstrzyknięcia zazwyczaj wykonuje się w poradniach alergologicznych lub oddziałach szpitalnych pod nadzorem personelu medycznego. Zawsze w pobliżu musi być dostępny zestaw przeciwwstrząsowy. Na samym początku odstępy pomiędzy iniekcjami zwykle wynoszą około 7-14 dni.

Kiedy odczulanie jest skuteczne?

dziewczyna z kotem na ramieniuMetoda immunoterapii swoistej jest skuteczna szczególnie wtedy, gdy jesteś uczulona na jad owadów błonkoskrzydłych (np. os, pszczół czy mrówek), jeśli cierpisz na astmę alergiczną, alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa lub alergiczne sezonowe zapalenie spojówek, które wykazuje na nadwrażliwość na alergeny pyłków roślin, roztocza kurzu domowego i pleśnie.

Przed odczulaniem najważniejsze, aby lekarz określił, który alergen wywołuje u Ciebie objawy choroby. Bardzo często wykonuje się odczulania na jady owadów błonkoskrzydłych, pyłki roślin, roztocza kurzu domowego czy sierść zwierząt (odczulanie na psa, odczulanie na kota). To właśnie one charakteryzują się najwyższą skutecznością.

Odczulanie: rodzaje

W zależności od alergenu wykonuje się odczulania całoroczne i sezonowe. Odczulanie całoroczne wykonuje się wtedy, gdy alergeny są przez cały czas obecne w Twoim środowisku, np. odczulanie na roztocza kurzu domowego.

Natomiast jeśli chodzi o odczulanie sezonowe, to możesz z nich skorzystać, jeśli jesteś uczulona na alergeny występujące tylko w określonych porach roku, np. na pyłki traw czy drzew. Zazwyczaj tego typu odczulania wykonuje się przed rozpoczęciem sezonu pylenia i przerywa się je w okresach, kiedy stężenie alergenu w środowisku jest wysokie.

Kto może poddać się odczulaniu?

Nie istnieje sztywno wyznaczona granica wieku, kiedy można zastosować immunoterapię swoistą, jednak zwykle zaleca się ją po 5. roku życia. Jeśli chodzi o górną granicę wieku, to wszystko zależy od zdrowia pacjenta. Nie każda starsza osoba może poddać się odczulaniu, chociażby ze względu na częste choroby współistniejące, takie jak choroba wieńcowa, zaburzenia rytmu serca czy choroby nowotworowe.

Pamiętaj, że wskazania do odczulania indywidualnie ustala lekarz alergolog, po przeprowadzeniu wywiadu i badań dodatkowych!

Najnowsze artykuły

Przeczytaj także

 • Ciągły katar i czerwone oczy! Sprawdź, czy to alergia wziewna

  Doskwiera Ci ciągły katar i łzawienie oczu? Być może cierpisz na alergię wziewną. Dowiedz się, skąd bierze się uczulenie? Sprawdź, co zrobić, żeby ograniczyć niepojące objawy!
  • alergie wziewne
  Ciągły katar i czerwone oczy! Sprawdź, czy to alergia wziewna
  • alergie wziewne
 • Odczulanie – jak wygląda i czy jest w ogóle skuteczne?

  Odczulanie polega na stopniowym zwiększaniu alergenu. W ten sposób organizm przyzwyczaja się do określonej substancji i zaczyna ją tolerować. Czy metoda jest skuteczna? Komu się ją poleca? Sprawdź!
  • leczenie alergii
  Odczulanie – jak wygląda i czy jest w ogóle skuteczne?
  • leczenie alergii
 • Wiedza, która ratuje życie. Wstrząs anafilaktyczny - pierwsza pomoc

  Wstrząs anafilaktyczny definiuje się jako nagłą i ciężką nadwrażliwość na określony bodziec. W skrajnych wypadkach wstrząs bezpośrednio zagraża życiu. Co go wywołuje i jak się leczyć? Sprawdź!
  • alergie wziewne
  • alergie pokarmowe
  Wiedza, która ratuje życie. Wstrząs anafilaktyczny - pierwsza pomoc
  • alergie wziewne
  • alergie pokarmowe
 • Alergiczne zapalenie spojówek – czym jest i jak przebiega?

  Świąd, zaczerwienienie i ból oka – to główne objawy alergicznego zapalenia spojówek. Jakie alergeny najczęściej wywołują te objawy? Na czym polega profilaktyka? Szczegóły w naszym poradniku!
  • alergie wziewne
  Alergiczne zapalenie spojówek – czym jest i jak przebiega?
  • alergie wziewne

Więcej artykułów na ten temat

 • Domowe sposoby na alergię. Lekarz weryfikuje!

  Domowe sposoby na alergię. Lekarz weryfikuje!

  · 7 minut czytania
  • leczenie alergii
  Skłaniasz się ku domowym sposobom na leczenie alergii? Weryfikujemy, czy zioła i wapno polecane przez nasze babcie pomagają w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej.