Wyprysk kontaktowy alergiczny: jak go wyleczyć?

9. 2. 2018 · Aleksandra Malewska · 4 minuty czytania
  • leczenie
Wyprysk kontaktowy alergiczny: jak go wyleczyć?

Czy męczą Cię swędzące zmiany skórne? Po założeniu nowego paska lub kolczyków na Twojej skórze pojawiły się dziwne grudki i pęcherzyki? Skóra Twoich rąk jest sucha, zaczerwieniona, swędzi, a każde mycie rąk powoduje nasilenie tych dolegliwości? To może być alergiczny wyprysk kontaktowy! Zobacz, czym jest ta alergia skórna? Jakie są przyczyny wyprysku kontaktowego? Jak radzić sobie z problemem?

Czym jest wyprysk kontaktowy alergiczny?

Wyprysk kontaktowy jest niezakaźną, zapalną chorobą skóry, która powstaje w wyniku jej kontaktu z różnymi czynnikami zewnętrznymi. O tym, jak powszechne jest to zjawisko, świadczą statystyki −  szacuje się, że około 1/4 pacjentów poradni dermatologicznych zgłasza się do dermatologów właśnie z problemem wyprysku kontaktowego.

Może on powstawać w dwóch różnych mechanizmach: jako skutek uczulenia − mówimy wtedy o alergicznym wyprysku kontaktowym oraz w wyniku podrażnienia skóry, w efekcie którego rozwija się wyprysk toksyczny. Co ciekawe, oba typy choroby często występują jednocześnie. Skąd bierze się ta alergia skórna? Czynniki odpowiadające za przewlekłe zapalenie skóry z podrażnienia np. mydła, czy detergenty powodują trwałe uszkodzenie skóry, która staje się wyjątkowo wrażliwa na wpływ alergenów środowiskowych i podatna właśnie na rozwój wyprysku alergicznego.

Do najczęstszych alergenów kontaktowych należą: solemetali, dodatki zapachowe oraz konserwanty. Jednak lista tych czynników jest tak długa, że zdaje się nie mieć końca.

Swędzące grudki i pęcherzyki – czy to wyprysk alergiczny?

wyprysk

Niezależnie od czynnika sprawczego, objawy egzemy są podobne. Zależą natomiast od nasilenia samej reakcji zapalnej.

W przypadku ostrego wyprysku kontaktowego na skórze pojawiają się zapalne rumieniowo-obrzękowe zmiany, pęcherzyki lub nawet pęcherze. Z czasem na ich powierzchni tworzą się sączące nadżerki, które następnie pokrywają się strupem.

W przypadku zmian o charakterze przewlekłym dominują takie objawy jak: pogrubienie, złuszczanie i pękanie naskórka. Świąd skóry o różnym nasileniu to stała dolegliwość pacjentów zarówno z ostrym, jak i przewlekłym wypryskiem kontaktowym.

Alergia kontaktowa − trzy filary skutecznej terapii

Leczenie alergicznego wyprysku kontaktowego opiera się na trzech zasadach:

1. Wyleczenie zmian zapalnych

Kontaktowe zapalenie skóry wymaga terapii przeciwzapalnej, której podstawą są miejscowe preparaty glikokortykosteroidów. Dzięki odpowiednio dobranym lekom można szybko wyhamować nasilony stan zapalny skóry, co może przynieść Ci oczekiwaną ulgę. Pamiętaj jednak, żeby podczas leczenia sterydami ściśle przestrzegać zaleceń lekarza, gdyż leki te mają wiele działań niepożądanych.

W zależności od tego, czy zmiany mają charakter ostry czy przewlekły, można stosować wiele środków wspomagających leczenie. Przykładem są preparaty z kwasem salicylowym, czy mocznikiem o działaniu keratolitycznym, co sprawdza się w leczeniu przewlekłego alergicznego wyprysku kontaktowego.

Pomocne w oczyszczaniu skóry i łagodzeniu przykrych objawów wyprysku są natomiast lecznicze kąpiele np. z dodatkiem łagodnych środków dezynfekujących, które zleca dermatolog.

Czy słyszałeś kiedyś o leczniczej mocy światła? Fototerapia to również jedna z form miejscowego leczenia stanu zapalnego skóry, do której używa się zarówno promieniowania z zakresu UVA, jak i UVB. Leczenie światłem stosuje się zwykle w przypadku bardzo opornych zmian na skórze.

2. Wdrożenie prawidłowej pielęgnacji skóry

Prawidłowa pielęgnacja to drugi filar leczenia wyprysku kontaktowego, który opiera się na stosowaniu łagodnych niezasadowych środków myjących oraz pielęgnacji skóry przy pomocy emolientów. Zawsze dobieraj taką gamę produktów pielęgnacyjnych, żeby chętnie i regularnie je stosować. Pamiętaj, systematyczna pielęgnacja jest kluczem do sukcesu w odbudowie bariery ochronnej skóry!

3. Unikanie szkodliwego alergenu

Oczywiście najskuteczniejszym sposobem profilaktyki nawrotów wyprysku alergicznego jest unikanie alergenu, który jest przyczyną zmian zapalnych. Żeby zidentyfikować czynnik uczulający lekarz zleca wykonanie testów płatkowych, które wykrywają nadwrażliwość na najczęstsze alergeny kontaktowe.

testy alergiczne

Konieczna wizyta u dermatologa!

Jeśli znasz objawy, które tu wymieniłam, nie ma sensu zwlekać! Umów się na wizytę u dermatologa, który przeprowadzi szczegółowy wywiad i zleci Ci odpowiednie badania, które pomogą zidentyfikować problem. Pamiętaj, że przy pomocy specjalisty możesz skutecznie pozbyć się nawet przewlekłych zmian skórnych!

Więcej artykułów na ten temat

Aleksandra Malewska