Alergia (62)

Choroby alergiczne i różnego rodzaju uczulenia coraz częściej dotykają dzieci, jak i dorosłych. Forma i objawy alergii mogą być bardzo zróżnicowane. Katar sienny czy wysypka alergiczna mogą być zarówno powodowane przez kasztany, jak i przez kwitnące trawy. Podobnie alergia pokarmowa u jednej osoby objawiać się będzie bólem brzucha, a u innej puchnącym gardłem. Nie da się więc zastosować jednego leku, który zadziała na wszystkie typy uczuleń. Każda osoba, która podejrzewa u siebie dolegliwości tego typu, powinna wykonać testy alergiczne, które ocenią drażliwość niektórych bodźców na nasz organizm. Następnie w przypadku wykrycia reakcji, należy rozpocząć odczulanie, które także ma różne formy, m.in. kropli podjęzykowych lub szczepionek. W tej zakładce znajdziesz informacje o tym, jak wykryć uczulenia i jakie są sposoby na leczenie oraz łagodzenie objawów alergii.

Alergie - typy, leczenie

Alergie mają wiele typów. Jedną z najpopularniejszych jest alergia wziewna, występująca najczęściej u osób, których organizm źle reaguje na kwitnące rośliny lub kurz czy roztocza. Objawia się ona często katarem, kaszlem i łzawiącymi oczami. Nie jest to wyznacznik, gdyż każda osoba reagować może inaczej.
Drugą z dolegliwości występujących nierzadko w społeczeństwie jest alergia skórna. Dotyczyć może każdego bodźca, który ma bezpośredni kontakt ze skórą osoby uczulonej, np. metali, kosmetyków czy ubrań. Często objawia się zaczerwienieniami, wysypkami i pękającymi fragmentami naskórka.

Szczególnie uciążliwym rodzajem jest atopowe zapalenie skóry, które dodatkowo wywołuje bardzo niekomfortowe, ciągłe swędzenie. AZS jest niemalże niemożliwe do wyleczenia, a środki wspomagające skupiają się głównie na silnym natłuszczeniu skóry i jej regeneracji.

Im szybciej wykryta alergia, tym łatwiej z nią walczyć. Dlatego, jeśli widzisz u siebie lub bliskich nieodpowiednią reakcję przy styczności z pewnymi bodźcami, należy wybrać się do alergologa, który po kompleksowych badaniach uzna czy faktycznie jest to uczulenie.