Objawy alergii na mleko u dzieci. Jak je rozpoznać?

28. 9. 2019 · 4 minuty czytania

Z czego wynika uczulenie na mleko? Jakie objawy wskazują na możliwość występowania reakcji alergicznych? Kiedy udać się po pomoc do lekarza? Dowiedz się więcej!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Objawy alergii na mleko u dzieci. Jak je rozpoznać?

Objawy alergii na mleko u dziecka to m.in. przewlekły kaszel, katar czy problemy z oddychaniem. W przypadku niespecyficznych objawów uczulenia na mleko zdarza się, że mamy ze swoimi pociechami odwiedzają wielu specjalistów, nim trafna diagnoza zostanie wreszcie postawiona. Jak wyglądają objawy alergii na mleko? Czy swędząca wysypka może świadczyć o uczuleniu na mleko?

Uczulenie na mleko − objawy nawet u 5% dzieci przed 1. rokiem życia!

Czy wiesz, że alergia na mleko krowie jest najczęstszą pokarmową alergią diagnozowaną u dzieci? Według różnych statystyk uczulenie na białka mleka krowiego dotyczy aż o 1 − 5% maluchów przed 1. rokiem życia − to naprawdę bardzo dużo!

Choć mleko krowie wydaje się najbardziej naturalnym pokarmem dla malucha po zakończeniu karmienia piersią, okazuje się, że dla części dzieci owsianka na mleku czy kakao to ostatnie, na co rodzice mogą im pozwolić. Dlaczego tak się dzieje? Mleko krowie zawiera aż około 30 białek, które mają wysoki potencjał uczulający. To oznacza, że po kontakcie z nimi układ odpornościowy dziecka zaczyna się bronić i produkować przeciwciała i rozmaite prozapalne cytokiny. Skutek? Dziecko wkrótce po kontakcie z mlecznym posiłkiem zaczyna rozwijać objawy alergii na mleko.

Sprawdź też mleko modyfikowane dla dzieci.

mleko

 

Alergia na mleko krowie − objawy

Myśląc o objawach alergii na mleko, pierwsze co przychodzi na myśl to biegunka, kłopoty z wypróżnianiem czy nadmierna ilość gazów w brzuchu maluszka. I tak faktycznie jest! Ale czy można spodziewać się innych objawów alergii na mleko? Tak! Uczulenie to reakcja ogólnoustrojowa, dlatego jego symptomy widoczne będą w całym organizmie i nie ograniczają się jedynie do objawów z przewodu pokarmowego.

Alergia na białka mleka krowiego − objawy najczęściej występujące

1. Objawy z przewodu pokarmowego

 • bóle brzucha
 • nawracające kolki
 • biegunki, luźne stolce
 • obecność krwi w stolcu
 • obecność dużej ilości śluzu w stolcu
 • ulewanie, wymioty
 • wzdęcia brzuszka, gazy
 • osłabiony apetyt

2. Skórne objawy alergii na mleko

 • swędzące rumieniowe i rumieniowo-grudkowe zmiany wypryskowe
 • zaostrzenie objawów atopowego zapalenia skóry
 • pokrzywka
 • nasilona suchość i pękanie skóry
 • zaczerwienienie policzków
 • objaw tak zwanych polakierowanych policzków, co jest wynikiem ich pocierania przez dziecko
 • świąd skóry

Sprawdź też emolienty dla dzieci i niemowląt.

objawy alergii na mleko

 

3. Objawy z układu oddechowego

 • przewlekły, wodnisty katar
 • nawracający kaszel
 • problemy z oddychaniem, duszność
 • „sapka” u niemowląt
 • świszczący oddech
 • predyspozycja do infekcji górnych dróg oddechowych
 • zaostrzenie astmy oskrzelowej
uczulenie na mleko objawy

 

Alergia na mleko krowie jest czasami późno wykrywana, bo może dawać także inne, mniej spodziewane objawy. U niektórych dzieci uczulenie na mleko objawia się anemią, co z czasem skutkuje opóźnionym wzrostem i rozwojem. Dzieci z tym rodzajem uczulenia bywają też niespokojne, rozdrażnione, mają problemy z nauką i koncentracją. Jak jeszcze daje o sobie znać alergia na mleko? Objawy uczulenia to także problemy ze snem u dziecka, nadmierna pobudliwość, zmęczenie, a czasem agresja.

Sprawdź też kremy do twarzy dla dzieci.

Alergia mleko − leczenie

Jeśli podejrzewasz u swojego dziecka alergię na mleko, nie rób nic na własną rękę. Wiele mam „próbnie” włącza u dziecka dietę eliminacyjną, choć wcale nie jest to konieczne.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, najpierw udaj się do lekarza pediatry. W przypadku konieczności poszerzenia diagnostyki, pediatra skieruje Cię do gastroenterologa dziecięcego. W sytuacji, gdy podejrzenie alergii na mleko się potwierdzi, podstawowym działanie będzie eliminacja z diety malucha wszelkich pokarmów, które zawierają mleko lub jego przetwory.

Niektóre mamy sądzą, że wystarczy zrezygnować z samego mleka. Niestety, produkty takie jak jogurty, kefiry, śmietana, sery czy jakiekolwiek inne produkty spożywcze na bazie mleka muszą zostać wykluczone. Diagnoza uczulenia na mleko u dziecka wymaga dużych zmian w rodzinnym jadłospisie, może to na początku wydawać się dość stresujące czy wręcz niemożliwe do wykonania. Z pomocą lekarza i dietetyka szybko jednak okazuje się, dieta z eliminacją produktów z mleka krowiego wcale nie jest taka skomplikowana i cała rodzina szybko przyzwyczaja się do nowej diety malucha.

  Więcej artykułów na ten temat

  O autorze
  Aleksandra Malewska
  Aleksandra Malewska
  Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Aleksandra Malewska
  Aleksandra Malewska
  Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
  Przeczytaj więcej od tego autora