Z cyklu kosmetyki dla alergików: jak zapobiegać nawrotom AZS?

14. 6. 2018 · Aleksandra Malewska · 4 minuty czytania
  • profilaktyka
Z cyklu kosmetyki dla alergików: jak zapobiegać nawrotom AZS?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła, zapalna choroba skóry i jest to jedna z wielu twarzy atopii. Jednym z filarów terapii AZS jest prawidłowa pielęgnacja skóry i dobrze dobrane kosmetyki dla alergików. Zobacz, jakie kosmetyki do skóry atopowej będą najbardziej skuteczne i czego wymaga skóra atopowa.

Atopowe zapalenie skóry (AZS)

Zastanawiasz się, co oznacza tajemnicze słowo „atopia”? Jest to pewna uwarunkowana genetycznie nadwrażliwość organizmu na kontakt z różnymi alergenami. Kiedy alergeny takie dotrą do organizmu chorego, dochodzi do nadprodukcji przeciwciał IgE.

Atopowe zapalenie skóry to choroba, u podstaw której leży uszkodzenie bariery naskórkowej. Objawem tego jest przewlekły stan zapalny skóry, któremu towarzyszy silny świąd. Choroba ta jest przewlekła i ma tendencję do zaostrzeń i remisji.

Atopowe zapalenie skóry

Kiedy dochodzi do zaostrzenia AZS, celem zarówno lekarza, jak i pacjenta, jest zahamowanie objawów i podtrzymanie remisji. W tej drugiej fazie, czyli w trakcie remisji, najważniejsze jest leczenie podtrzymujące, w tym prawidłowa pielęgnacja skóry atopowej specjalnymi kosmetykami.

Terapia emolientowa dla skóry atopowej

Emolienty to substancje, których zadaniem jest zmiękczenie i wygładzenie skóry, dzięki odbudowie uszkodzonej bariery naskórkowej. Wyobraź sobie, że na powierzchni skóry jest warstwa w postaci płaszcza lipidowego − to ona chroni Twoją skórę przed działaniem czynników zewnętrznych, nadmierną utratą wody, nadaje też skórze miękkość i jedwabistość.

Terapia emolientowa dla skóry atopowej

Osoby z atopowym zapaleniem skóry mają uszkodzona barierę naskórkową wraz z jej płaszczem lipidowym! Kosmetyki dla alergików powinny zawierać ceramidy, wolne kwasy tłuszczowe czy cholesterol, które są niejako wbudowywane w uszkodzony płaszcz lipidowy skóry.

Natłuszczanie skóry atopowej znacząco zredukuje świąd, dzięki czemu mniej będziesz się drapać. Dzięki natłuszczeniu łatwiej też dochodzi do wygaszenia stanu zapalnego skóry.

Sukces osiągniesz tylko wtedy, gdy będziesz regularnie (2 − 3 razy dziennie) nakładać na skórę preparaty do pielęgnacji!

Skóra atopowa − kosmetyki nawilżające

Chorzy z AZS zmagają się też z bardzo nasiloną suchością skóry. Sucha skóra sprawia, że bardziej odczuwasz swędzenie. Dlatego już samo jej nawilżenie może przynieść Ci ogromną ulgę.

Jakie składniki nawilżające zawierają kosmetyki dla alergików? Humektanty, czyli substancje dosłownie pochłaniające wilgoć! Przykładem jest mocznik, który bardzo często wchodzi w skład preparatów do pielęgnacji skóry z AZS.

Kosmetyki nawilżające do skóry atopowej

Mocznik jest składnikiem naturalnego czynnika nawilżającego skóry (NMF− natural moisturizing factor), który dosłownie zatrzymuje wodę w skórze. Zwróć uwagę na stężenie! Mocznik wykazuje najlepsze właściwości nawilżające w stężeniu poniżej 10%, w wyższych stężeniach przeważa działanie złuszczające. Więcej na temat mocznika możesz dowiedzieć się z artykułu: Tajemnice składników kosmetycznych: MOCZNIK.

Mycie skóry atopowej

Pamiętaj, że to jak i czym myjesz skórę jest tak samo ważne jak jej nawilżanie i natłuszczanie. Nie bagatelizuj tego, szczególnie jeśli chorujesz na AZS.

Jakich kosmetyków do mycia skóry atopowej używać? Przede wszystkim zrezygnuj z silnie zasadowych mydeł. Zwykłe mydła, choć bardzo skutecznie usuwają zabrudzenia i sebum, niestety powodują też silne wysuszenie skóry, która u osoby z AZS już i tak jest bardzo sucha. Zamiast tradycyjnych mydeł wybieraj syndety, czyli delikatne preparaty myjące do skóry atopowej o pH zbliżonym do fizjologicznego odczynu skóry.

Mycie skóry atopowej

Ważne jest też, jak myjesz swoje ciało. Jeżeli cierpisz na AZS, staraj się przestrzegać zasady „5 minut”. Na czym ona polega? Bierz kąpiel nie dłużej niż 5 minut i w ciągu 5 minut po kąpieli nałóż na skórę preparat do pielęgnacji.

Kosmetyki hipoalergiczne

Jakie kosmetyki dla alergików będą najlepsze? Preparaty stosowane do pielęgnacji skóry atopowej powinny mieć jak najprostszy skład, bez zbędnych dodatków. Dlaczego? Każdy dodatek, np. składnik zapachowy, ma potencjał uczulający.

Kosmetyki hipoalergiczne

Substancja, która u osoby zdrowej nie wywoła alergii, u chorego z AZS może zaostrzyć lub wywołać objawy choroby. Zwróć też szczególną uwagę, żeby kosmetyki, które kupujesz nie zawierały popularnych alergenów, jak np. wyciąg z orzeszków ziemnych czy substancji, na które stwierdzono u Ciebie uczulenie.

Prawidłowa pielęgnacja pozwala odbudować i utrzymać barierę ochronną uszkodzonej, atopowej skóry. Dzięki temu, różnego rodzaju alergeny i czynniki infekcyjne mają trudniejszy dostęp do Twojej skóry. Prawidłowa, sumienna pielęgnacja umożliwia pacjentowi uzyskanie długich okresów remisji atopowego zapalenia skóry i pozwala cieszyć się życiem!

Więcej artykułów na ten temat

Aleksandra Malewska