Wypadające rzęsy − objaw choroby czy błąd w pielęgnacji?

8. 5. 2019 · 4 minuty czytania

Wypadające rzęsy mogą wynikać z błędów pielęgnacyjnych lub być symptomem choroby. Sprawdź, jakie są przyczyny wypadania rzęs i co z tym zrobić!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Wypadające rzęsy − objaw choroby czy błąd w pielęgnacji?

Chyba każda kobieta marzy o tym, żeby mieć długie i gęste rzęsy. Panie dosłownie „stają na rzęsach”, żeby je pogrubić, wydłużyć, zagęścić i podkręcić. Co zrobić, żeby rzęsy nie wypadały? Zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje? Zobacz, jak wzmocnić rzęsy i je odżywić.

Rzęsy to krótkie włoski, które wyrastają z brzegów zarówno powiek dolnych, jak i górnych. Każdy człowiek posiada od 100 do 250 rzęs na górnej powiece i od 50 do 100 rzęs na powiece dolnej.

Rzęsy górnych powiek są dłuższe i mają około 10 mm, rzęsy powiek dolnych są natomiast dość krótkie − ich długość wynosi jedynie 5 − 8 mm. Podobnie jak włosy na głowie, tak i rzęsy mają określoną żywotność i po pewnym czasie po prostu wypadają.

Czas „życia” rzęs trwa od 3 do 4 miesięcy. Wbrew pozorom, rzęsy wcale nie służą do ozdoby oka, stanowią natomiast jego ochronę przed zanieczyszczeniami powietrza, wpływem czynników atmosferycznych, chronią też nieswoiście przed czynnikami infekcyjnymi.

Zobacz też najlepsze serum do rzęs!

rzęsy kobiety

Wypadanie rzęs − przyczyny

Dlaczego wypadają rzęsy? Problem ten jest dla kobiet często tak poważny, jak wypadanie włosów z głowy. Pacjentki niekiedy liczą każdy włosek, który spadnie im na policzek. A to wywołuje u nich ogromny stres i napięcie.

dlaczego wypadają rzęsy

 

Jeśli problem dotyczy kilku włosków na dobę, nie ma się czym martwić. Może się jednak zdarzyć, że wypadanie rzęs jest nasilone do tego stopnia, że gołym okiem można dostrzec ich braki. Jakie są tego przyczyny? Czasem problemem może być choroba.

 

Wypadanie rzęs − choroba, która się do tego przyczynia:

1. Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry, w skrócie AZS, to jedna z przewlekłych zapalnych chorób skóry, która dość często zajmuje skórę twarzy, szczególnie oczy. AZS to choroba, która może być przyczyną wypadających rzęs. Chorzy z atopią odczuwają przewlekły świąd, który powoduje, że nawet przez sen pocierają oni oczy. Takie mechaniczne drażnienie powoduje wypadanie rzęs.

jak wzmocnić rzęsy u kobiety

 

2. Demodekoza

Nużeniec (łac. Demodex) to maleńki pajęczak należący do rodziny roztoczy, który u ludzi zaostrza objawy trądziku różowatego. Zobacz więcej na temat nużeńca w artykule: Nużeniec i nużyca: objawy to m.in. zaczerwienione policzki! Pajęczak ten żyje w mieszkach włosowych rzęs i powoduje stany zapalne brzegów powiek. Jednym z częstych objawów demodekozy jest nasilone wypadanie rzęs (madarozy).

3. Nadwrażliwość na kosmetyki

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że po ulubionym tuszu do rzęs Twoje powieki stały się czerwone, opuchnięte i swędzące? A może miałaś taką reakcję na nowy płyn do demakijażu? Niezależnie do tego, czy używasz kosmetyku od lat, czy może użyłaś go tylko raz − każdy preparat może Cię uczulić lub podrażnić. Dochodzi wówczas do zapalenia powiek i wypadania rzęs.

wypadanie rzęs choroba

 

4. Odżywki do rzęs

Obecnie dość modne są odżywki do rzęs (np. Kerabione serum wzmacniające do rzęs), które są analogami prostaglandyn. Te intensywnie pobudzają wzrost włosa. Rzęsy podczas takiej kuracji naprawdę szybko rosną i są gęste, co daje spektakularne efekty. Jeśli jednak odżywkę odstawisz, efekt mija, a rzęsy wypadają.

jak dbać o wypadające rzęsy

 

5. Błędy pielęgnacyjne

Tusz do rzęs, cień, rozświetlacz, puder, a może dodatkowo jeszcze doklejane sztuczne rzęsy? Skóra powiek i rzęsy nie mają łatwo! Taka ilość kosmetyków w połączeniu z klejem, którym sztuczne rzęsy są doklejane do tych prawdziwych może powodować wypadanie rzęs. Dodatkowo, częstą przyczyną wypadających rzęs może być ich zbyt intensywne pocieranie wacikiem przy demakijażu.

Sprawdź, jak dbać o rzęsy!

jak odżywić rzęsy

Jak odżywić rzęsy?

Urozmaicona dieta bogata w witaminy i mikroelementy to sekret pięknej skóry, mocnych paznokci, włosów i mocnych rzęs. Pomocne mogą okazać się suplementy diety i odżywki polecane przed dermatologa. Jeśli zmagasz się z problemem wypadających rzęs udaj się do lekarza, który zbada, czy przyczyną problemu nie jest choroba skóry. Zwróć też uwagę na odpowiednią pielęgnację rzęs – unikaj obciążającego makijażu, do zmywania używaj tylko delikatnych preparatów, nie pocieraj oczu i nie pociągaj za rzęsy.

Zobacz, jak wykonać lifting i laminację rzęs w domu!

    Więcej artykułów na ten temat

    • Długie, gęste i piękne rzęsy - marzenie każdej kobiety. Z naszym rankingiem najlepszych odżywek do rzęs możesz spełnić swoje marzenie o perfekcyjnym spojrzeniu.
    • Recenzja Long 4 Lashes. Rzęsy jak firany!

      Recenzja Long 4 Lashes. Rzęsy jak firany!

      · 4 minuty czytania
      Jak działa serum Long 4 Lashes? Jakie składniki aktywne zawiera? Co obiecuje jego producent? Czy kosmetyk wydłuża rzęsy? Przeczytaj opinię naszej recenzentki!
    • Jak zrobić domowy tusz do rzęs? DIY

      Jak zrobić domowy tusz do rzęs? DIY

      · 3 minuty czytania
      Czy wiesz, że możesz samodzielnie przygotować domowy tusz do rzęs? Jeśli chcesz poznać szczegóły, zapoznaj się z naszą recepturą z dodatkiem wosku pszczelego i oleju kokosowego!
    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
    Przeczytaj więcej od tego autora