Atopowe zapalenie skóry (347)

Sortuj według
Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry to choroba cywilizacyjna, na którą nie ma jeszcze lekarstwa. Wszelkie preparaty, które są stosowane przez osoby z tym schorzeniem, mają za zadanie niwelować objawy. Kosmetyki do skóry atopowej są coraz bardziej skuteczne. Szacuje się, że w krajach rozwiniętych cierpi na tę chorobę około 30% populacji, a liczba osób nią dotkniętych stale się zwiększa. Atopowe zapalenie skóry ma podłoże genetyczne i najczęściej zaczyna się już we wczesnym dzieciństwie. Dolegliwości powstają na skutek nadmiernej reakcji skóry na różne alergeny.


Objawy AZS to zaczerwienienia i suchość skóry oraz nasilone swędzenie. Podobno swędzenie towarzyszące atopowemu zapaleniu skóry jest gorsze niż ból. Aby je zredukować należy stosować kosmetyki do skóry atopowej dla dorosłych lub w przypadku dzieci - kosmetyki dostosowane do ich wieku. Objawy choroby najczęściej występują na twarzy, szyi, górnej części ramion oraz na zgięciach kolanowych i łokciowych. Znane są przypadki, w których zmiany chorobowe występowały na całym ciele.


Atopowe zapalenie skóry u dzieci


Dzieci są najbardziej narażone na zachorowanie na atopowe zapalenie skóry. Choroba najczęściej pojawia się w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia. Zmiany skórne wywoływane są brakiem naturalnej bariery ochronnej, czyli tzw. filmu lipidowego. Gdy widzimy pierwsze objawy, należy udać się do pediatry, który zdiagnozuje atopowe zapalenie skóry. Późniejsze działania związane z higieną mogą jedynie zmniejszać objawy, ale nie wyleczą ich całkowicie. W codziennej higienie można stosować płyn do kąpieli dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry. W codziennej pielęgnacji nie powinno się również zapomnieć o nałożeniu takiego kosmetyku jak krem na atopowe zapalenie skóry u dzieci. Balsam do skóry atopowej powinien mieć właściwości natłuszczające.


Oprócz niepożądanego swędzenia, skóra staje się bardzo sucha. Dlatego na atopowe zapalenie skóry, maść dla dzieci, którą wybierzesz powinna mieć również właściwości nawadniające. Coraz bardziej popularne stają się emulsyjne płyny do kąpieli, które chronią dodatkowo przed utratą wody. Do niedawna jeszcze krem na atopowe zapalenie skóry w swoim składzie musiał zawierać sterydy – był bardzo silny, przez co skóra stawała się bardzo cienka, wręcz pergaminowa. Teraz coraz częściej krem na atopowe zapalenie skóry ma właściwości przeciwzapalne, ale nie jest tak wyniszczający dla skóry.


Często zmiany skórne ustępują przed ukończeniem 2. roku życia. Ale w prawie połowie przypadków choroba utrzymuje się przez całe życie. W codziennej pielęgnacji rodzice stosować mogą proponowane przez apteki kosmetyki do skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień, wśród których jest również balsam do skóry atopowej twarzy i całego ciała dedykowany osobom z właśnie tego typu problemami.


Atopowe zapalenie skóry u dorosłych


Z wiekiem maleje ryzyko wystąpienia AZS. Nie oznacza to jednak, że nie zdarzają się przypadki zachorowań u nastolatków i osób dojrzałych. Dorośli, podobnie jak dzieci, zmagają się z dolegliwościami, które występują przy zmianach skórnych. Cierpią z powodu świądu i są narażeni na zakażenia bakteryjne lub grzybiczne. Maść na atopowe zapalenie skóry dostępna jest w każdej aptece. Oprócz wspomnianych kremów, maści, balsamów i płynów do kąpieli, w sklepach pojawiają się również natłuszczające olejki do kąpieli i pod prysznic, które łagodnie oczyszczają skórę i chronią przed niepożądanym wysuszeniem. Co więcej, mają za zadanie zmniejszyć jej szorstkość, wygładzić i nadać miękkości. Niwelują także jej nadmierne łuszczenie się, jak również zapobiegają swędzeniu i powstawaniu podrażnień.


Tego typu preparaty muszą być przebadane dermatologicznie, a informacja o tym, powinna znaleźć się na każdym opakowaniu tego rodzaju kosmetyków. W innym przypadku, stosując kosmetyki bez takiego zapewnienia, możesz jeszcze bardziej pogorszyć stan skóry.


Kremy na atopowe zapalenie skóry i inne kosmetyki, czyli leczenie przyczynowe i objawowe AZS


Niestety nie ma sposobu na całkowite wyleczenie atopowego zapalenia skóry, ale możliwe jest łagodzenie jego skutków. Dlatego lekarze zalecają kuracje obejmujące leczenie przyczynowe i objawowe. Diagnozowanie potencjalnych przyczyn choroby polega na poszukiwaniu związków stanu zapalnego z czynnikami zewnętrznymi. Kolejnym krokiem jest eliminowane ekspozycji na alergeny.
Natomiast leczenie objawowe polega na utrzymywaniu odpowiedniego stanu nawilżenia skóry i jej natłuszczaniu. Dobre skutki przynosi również tzw. fototerapia, czyli naświetlanie skóry promieniami ultrafioletowymi.


Maść na atopowe zapalenie skóry należy stosować regularnie. Osoby z tego typu schorzeniem mogą również stosować trójaktywny żel do mycia, który po nałożeniu na zwilżoną skórę, należy dokładnie zmyć i lekko osuszyć skórę. Tego typu preparaty mają również działanie antybakteryjne, uzupełniające braki lipidów w skórze i zabezpieczające przed czynnikami zewnętrznymi. Natomiast w przypadku najmłodszych pacjentów najbardziej popularne jest stosowanie emolientów, czyli kosmetyków pozwalających na odbudowę warstwy ochronnej skóry.