Maści, kremy i inne preparaty na atopowe zapalenie skóry (AZS)

  (431)

Na problem z AZS pomogą m.in. specjalne kosmetyki na atopowe zapalenie skóry. Ograniczają świąd i dyskomfort związany ze zmianami na skórze. Odpowiednio dobrana maść na atopowe zapalenie skóry wspomaga leczenie tej choroby i zapobiega jej nawrotom.

Sortuj według
Balsam do ciała do skóry suchej, podrażnionej i atopowej, na świąd.
Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry stanowi przewlekłą chorobę zapalną o podłożu immunologicznym. W okresach jej zaostrzenia występują zmiany skórne przypominające liszaje, którym towarzyszy silny świąd oraz pieczenie. Odpowiednio dobrane leczenie (np. maść na atopowe zapalenie skóry bez recepty) i świadoma pielęgnacja skóry w znacznym stopniu łagodzą te objawy i zapobiegają nawrotom choroby.

Czym leczyć atopowe zapalenie skóry?

Zależnie od stadium choroby stosowane są różne terapie i leki na atopowe zapalenie skóry. Nierzadko łączy się ze sobą kilka metod, takich jak:

 • środki przeciwhistaminowe,
 • leki immunosupresyjne,
 • kortykosteroidy,
 • naświetlanie UVA i UVB,
 • fotochemioterapia,
 • specjalna pielęgnacja (balsam do skóry atopowej),
 • natłuszczanie skóry (maść na atopowe zapalenie skóry),
 • eliminacja z otoczenia potencjalnych alergenów i innych czynników drażniących,
 • noszenie specjalnej odzieży.

Niezależnie od przyjmowanych leków natłuszczanie skóry atopowej jest bardzo ważne dla przejścia choroby w stan remisji.

Kremy, balsamy i maści na atopowe zapalenie skóry

Ważny element leczenia atopowego zapalenia skóry stanowi odpowiednia pielęgnacja. Warto używać kosmetyki takie jak:

 • Krem na atopowe zapalenie skóry – ze względu na gęstą formułę intensywnie nawilża i natłuszcza skórę. Tworzy na niej warstwę ochronną,
 • Maść na atopowe zapalenie skóry – zawiera składniki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwświądowym i obkurczającym naczynia krwionośne. W aptekach internetowych znajdziesz również maść na atopowe zapalenie skóry bez recepty,
 • Balsam do skóry atopowej – w przypadku AZS popularne balsamy to te w formie emulsji. Wspomagają regenerację naskórka i łagodzą podrażnienia.

Czym kierować się przy wyborze kosmetyków w przypadku AZS?

W kwestii takiej jak kosmetyki na atopowe zapalenie skóry kluczowe znaczenie ma skład produktów. Należy unikać potencjalnie drażniących substancji zapachowych, parafiny, barwników oraz konserwantów. Zamiast tego kosmetyki na atopowe zapalenie skóry powinny zawierać między innymi:

 • Naturalne emolienty (na przykład masło shea) – działają nawilżająco, zmiękczająco i ochronnie,
 • Mocznik – ułatwia wnikanie innych składników w głąb skóry,
 • Ceramidy – przyspieszają odbudowę skóry,
 • Kwas mlekowy – przywraca prawidłowe pH skórze z AZS,
 • Arganinę – odbudowuje naturalną barierę skórną.

Jaka jest najlepsza maść na atopowe zapalenie skóry?

Zależnie od przypadku lekarz może zapisać różnego rodzaju maść lub krem na atopowe zapalenie skóry. Najlepsza maść albo krem do skóry atopowej to środki, które można aplikować bezpośrednio na zmiany skórne. Powinny zawierać substancję czynną, na przykład hydrokortyzon, która niweluje miejscowy stan zapalny, łagodzi świąd i wycisza skórę. Takie środki działają niemal od razu po aplikacji, przynosząc pożądaną ulgę w dyskomforcie spowodowanym egzemą. Dobry krem na atopowe zapalenie skóry zawiera również liczne substancje pomocnicze o właściwościach nawilżających oraz ochronnych.

Jaka maść bez recepty na atopowe zapalenie skóry?

Część preparatów wspomagających leczenie atopowego zapalenie skóry możesz nabyć bez recepty. Dostępna bez recepty maść na AZS to choćby wspomniany wcześniej Hydrocortisonum. Nie powinno się jednak stosować jej zbyt długo ani bez konsultacji z lekarzem. Bez recepty dobrze sprawdzi się także niesterydowy krem na atopowe zapalenie skóry. Dzięki składnikom aktywnym, takim jak tlenek cynku, witamina E czy alantoina on również wykazuje działanie kojące, przeciwświądowe i regenerujące. Krem do skóry atopowej ma na ogół przyjemniejszą konsystencję, nie pozostawiając na skórze lepkiej warstwy.

Domowe sposoby na atopowe zapalenie skóry

Same leki na atopowe zapalenie skóry nie wystarczą, jeśli nie zadba się o odpowiednią pielęgnację skóry z AZS. Należy również wprowadzić pewne zmiany do swojego stylu życia.

 • Stosuj odpowiednie kosmetyki, takie jak krem na atopowe zapalenie skóry.
 • Nie bierz częstych kąpieli – zamiast nich wybierz prysznic.
 • Dbaj o nawilżanie skóry, stosując balsam do skóry atopowej.
 • Unikaj kontaktu skóry z potencjalnie drażniącymi substancjami, na przykład z odzieżą praną z intensywnie pachnącym płynem do płukania.
 • Używaj hipoalergicznych produktów myjących z pH w granicach 6.

Co do kapieli przy AZS?

Osoby ze skórą atopową, które nie mogą oprzeć się pokusie relaksującej kąpieli, obowiązkowo powinny dodawać do wody emolienty. Natłuszczają one skórę i działają ochronnie, zapobiegając przesuszaniu naskórka. Nawilżona, elastyczna skóra zachowuje swoją naturalną barierę ochronną, co sprawia, że jest odporniejsza na szkodliwe oddziaływanie czynników zewnętrznych. W aptekach online dostępne są rozmaite emolienty do kąpieli, które zawierają alantoinę, panthenol, glukonolakton czy olej ze słodkich migdałów. To delikatne kosmetyki myjące, takie jak żele, emulsje czy olejki. 

Atopowe zapalanie skóry u dzieci

AZS stanowi szczególnie przykrą dolegliwość w przypadku najmłodszych, którym trudno pohamować chęć drapania swędzących zmian skórnych. W efekcie leczenie choroby przebiega trudniej i dłużej. Aby ograniczyć silne leki na atopowe zapalenie skóry u dziecka, należy poświęcić szczególną uwagę pielęgnacji. Każdy kosmetyk powinien być dostosowany do wymogów skóry z AZS dziecka. Działania prewencyjne rodziców powinny obejmować także stosowanie odpowiednich proszków do prania i delikatnej dla skóry odzieży. Warto zwrócić uwagę na odpowiednią dietę pociechy.

Co na skórę atopową u dziecka? 

Jak w przypadku każdej skóry atopowej, także u dzieci należy stosować intensywne nawilżanie i natłuszczanie skóry. Niezbędne są zatem emulsja myjąca oraz krem do skóry atopowej, jednak im młodsze dziecko, tym delikatniejszy skład kosmetyku należy wybrać. Asortyment apteki internetowej uwzględnia szeroką gamę produktów dopasowanych do szczególnych potrzeb właśnie małych dzieci i niemowląt. Dobry przykład stanowi krem na atopowe zapalenie skóry dla niemowląt powyżej 1. miesiąca życia lub natłuszczająca emulsja do kąpieli dla dzieci. Z jej zastosowaniem nie trzeba używać mydła.

Jaki balsam dla dziecka z AZS?

Niestety, w kwestii takiej jak balsam do skóry atopowej dla dzieci najmniejsze znaczenie ma kolorowe, atrakcyjne opakowanie produktu. Najlepiej wybrać balsam do skóry atopowej dla dzieci, który jest dermokosmetykiem: nie zawiera substancji zapachowych, SLES-ów, parabenów, barwników oraz konserwantów. Część rodziców rezygnuje także z balsamów zawierających parafinę – chociaż chroni ona skórę przed przesuszaniem, może działać komedogennie i zaostrzać AZS. Najlepszy balsam do skóry atopowej dla dzieci to ten z naturalnymi emolientami, czyli olejami roślinnymi.

Marki powiązane z kategorią: Atopowe zapalenie skóry