Zanieczyszczona cera: jak dbać o czystość porów?

24. 12. 2018 · 3 minuty czytania

Długotrwałe stosowanie kosmetyków zanieczyszczenia powietrze, nieprawidłowe rytuały pielęgnacyjne to tylko niektóre przyczyny zanieczyszczenia porów. Dowiedz się więcej!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Zanieczyszczona cera: jak dbać o czystość porów?

Zbyt dużo makijażu, błędy w pielęgnacji czy zanieczyszczone powietrze − wszystko to przyczynia się do tego, że Twoja cera jest zanieczyszczona. Nawet najlepsze kosmetyki, jeśli są nałożone na źle oczyszczoną skórę, nie tylko się nie sprawdzą, ale mogą być przyczyną powstawania krost i zaskórników. Jak oczyścić skórę? Czy osoba z trądzikiem może stosować te same kosmetyki co osoba z cerą naczyniową? 

Zanieczyszczona cera

 

Zacznijmy od tego, że prawidłowe oczyszczanie to podstawowy i nieodzowny krok w codziennej pielęgnacji. Jeśli chcesz, możesz zrezygnować z makijażu, ale oczyszczania skóry nie warto pomijać. Jak wspomniałam, nieprawidłowo oczyszczona skóra ma tendencję do tego, że powstają na niej krosty, stany zapalne i zaskórniki.

Skąd bierze się „zapchana cera”? Sebum produkowane przez gruczoły łojowe, w optymalnych warunkach, jest wydzielane na powierzchnię skóry. Dzięki temu ma ona swoistą barierę ochronną. Resztki kosmetyków kolorowych, kremów do twarzy, nadmiar sebum, a nawet drobinki zawieszone w zanieczyszczonym powietrzu powodują, że ujścia gruczołów, czyli pory, zatykają się. To jest punkt wyjścia dla zaskórników i krost!

 

Jak oczyścić skórę twarzy?

Podstawowa zasada to oczyszczanie skóry 2 razy dziennie. Wieczorem zmywaj makijaż i zanieczyszczenia z całego dnia, rano natomiast oczyszczaj skórę z nadmiaru sebum i resztek kremu lub maski pielęgnacyjnej na noc.

Zastanawiasz się, czym oczyścić twarz? Najlepiej dobierz preparat rodzaju swojej cery. Skóra tłusta czy łojotokowa może być myta żelem, który poza właściwościami myjącymi, działa też sebostatycznie, czyli hamuje nadmierną produkcję łoju. Skóra delikatna, naczyniowa, z tendencją do podrażnień, oczyszczana może być delikatnym mleczkiem lub pianką myjącą.

Osoby ze skórą naczyniową, między innymi chorujące na trądzik różowaty reagują w nadmierny sposób na większość kosmetyków. Skóra takich pacjentów czerwieni się, piecze i daje uczucie ściągnięcia. Dlatego kosmetyki do pielęgnacji w takich przypadkach dobieraj wyjątkowo skrupulatnie.

A jak oczyścić twarz z cerą wrażliwą i alergiczną, na przykład u osoby z atopowym zapaleniem skory? W tym przypadku obowiązuje nas zasada „mniej znaczy więcej” − używaj delikatnej pianki lub mleczka o jak najprostszym składzie i hipoalergicznych właściwościach. Lubisz jak preparat do mycia pachnie? Lepiej z tego zrezygnuj, bo dodatki zapachowe często uczulają. Zobacz, jak wybrać kosmetyki do skóry atopowej: Z cyklu kosmetyki dla alergików: jak zapobiegać nawrotom AZS?

Jak oczyścić twarz - czym czyścić twarz

Czym oczyścić twarz?

Jak dobrze oczyścić twarz? W oczyszczaniu pomóc Ci może specjalna szczoteczka lub gąbeczka, która mechanicznie usunie nadmiar sebum i inne zanieczyszczenia. Pamiętaj jednak, żeby gąbeczki regularnie wymieniać, a szczoteczkę myć i dezynfekować, bo w innym wypadku są one siedliskiem bakterii.

 

Czy wiesz, że temperatura wody, którą myjesz twarz ma również znaczenie? Nie powinna być zbyt gorąca, bo ciepła woda nadmiernie wysusza skórę. Kolejny krok w radzeniu sobie z zanieczyszczoną cerą to jej tonizacja. Po zmyciu makijażu najpiej zastosuj tonik, żeby przywrócić naturalne pH skóry, które jest lekko kwaśne. Tonik powinien być delikatny, absolutnie nie na bazie alkoholu. Przywrócenie naturalnego pH skóry reguluje wydzielanie sebum i zapobiega jej przesuszeniu.  

Jak oczyścić skórę twarzy

 

W walce z zanieczyszczoną cerą pomocne są również regularnie wykonywane peelingi enzymatyczne, najczęściej na bazie kwasów. Taki peeling złuszcza nagromadzony naskórek i pomaga w oczyszczeniu porów, dzięki czemu znikają nieestetyczne zaskórniki oraz przebarwienia. Sprawdź jak działa peeling gommage: Peeling gommage − rewolucja w peelingach do cery naczynkowej!

Żeby mieć nieskazitelnie czystą i gładką skórę trzeba być systematycznym, bo tylko taka pielęgnacja pozwoli osiągnąć zamierzony efekt. Pamiętaj jednak, że sama pielęgnacja to nie wszystko − u osób chorujących za trądzik i inne choroby skórne pielęgnacja stanowi uzupełnienie terapii zalecanej przez dermatologa.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
    Przeczytaj więcej od tego autora