Zniszczone i rozdwojone końcówki włosów – jak wyglądają i jak je uratować?

21. 12. 2022 · Iwona Bąkowska · 9 minut czytania

Zdrowe, lśniące i zadbane włosy to atrybut. Kobiety często je zapuszczają, marząc o błyszczącej, gęstej tafli włosów. Niestety usilne zapuszczanie wywołuje szereg niechcianych skutków, w tym rozdwojone końcówki. Jak je rozpoznać? Czy zniszczone końcówki da się uratować? Dowiesz się z artykułu!

Jak wyglądają rozdwojone końcówki?

Zdrowy włos zbudowany jest z 3 warstw – powłoczki włosa, warstwy korowej i rdzenia. Powłoczka włosa to najbardziej zewnętrzna część, której budulcem jest bezpostaciowa keratyna, ułożona dachówkowato. Warstwa ta tworzy charakterystyczne łuski, a jej zadaniem jest ochrona głębiej położonych komórek włosa przed utratą wilgoci. Jeśli powłoczka nie jest uszkodzona, włosy mają gładką i lśniącą strukturę. Niestety niektóre sytuacje sprzyjają rozchylaniu się łusek włosa, a tym samym zniszczeniem warstwy ochronnej. Skutkuje to szybszym odparowywaniem wody z wnętrza włosa, przez co stają się kruche, łamliwe i podatne na ewentualne uszkodzenia. Najbardziej charakterystycznym są rozdwojone końcówki. Polecam nasz kompleksowy poradnik, z którego dowiesz się, jak dbać o włosy, by były zdrowe. 

Jak rozpoznać rozdwojone końcówki? Nie potrzebujesz do tego mikroskopu, bo rozdwojone końcówki łatwo zdiagnozować. Jeśli końcówka włosa przypomina literę V i wyraźnie dostrzegasz rozdzielenie na dwie części, to znaczy, że masz do czynienia z włosem rozdwojonym. W bardziej zaawansowanych stadiach zniszczenia, końcówki mogą być rozdzielone na więcej części i przypominają drzewko.

Jak wyglądają rozdwojone końcówki

Rozdwojone końcówki – przyczyny

Pojawienie się rozdwojonych końcówek to moment, w którym trzeba przeanalizować swoje nawyki pielęgnacyjne, bo to one w głównej mierze przyczyniają się do kiepskiej kondycji włosów i sprzyjają ewentualnym uszkodzeniom. Przyjrzyjmy się najczęstszym przyczynom rozdwajających się i zniszczonych końcówek włosów.

  • Uszkodzenia mechaniczne – tarcie, szarpanie, nieprawidłowe czesanie z użyciem wątpliwej jakości akcesoriów. Szczególnie podatne są włosy mokre, dlatego nie zaleca się rozczesywania ich bezpośrednio po umyciu. Bezpieczniej jest odczekać i pozwolić kosmykom, aby lekko wyschły. Warto również zwrócić uwagę na zabezpieczenie włosów przed zbyt częstym kontaktem z odzieżą i nie dopuścić, by o nią zahaczały. Jest to ważne zwłaszcza zimą, kiedy włosy narażone są na pocieranie szalikiem, czapką i grubymi kurtkami. Przeczytaj, jak dbać o włosy zimą.
  • Suszenie i stylizacja na gorąco – jeden z największych grzechów, który większość z nas popełnia. Włosy wyjątkowo nie lubią gorącego strumienia powietrza z suszarki, ale też modelowania prostownicą czy lokówką, których działanie oparte jest na bardzo wysokich temperaturach. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na czekanie, żeby włosy wyschły naturalnie, ustaw suszarkę na niską temperaturę i trzymaj ją przynajmniej 15 cm od włosów. 
  • Zbyt silne detergenty do mycia – najlepszy szampon to ten, który skutecznie oczyści włosy i skórę głowy, ale nie wywoła podrażnień. Warto zwrócić uwagę na składy kosmetyków, których używasz niemal codziennie i wybierać formuły, w których dominują naturalne, delikatne surowce pochodzenia roślinnego.
  • Brak odpowiedniego poziomu nawilżenia i niezbędnych substancji odżywczych – włosy są narażone na szybką utratę wilgoci i wypłukiwanie substancji odżywczych. Szczególnie włosy wysokoporowate, charakteryzujące się łamliwą i kruchą strukturą. Kluczowe jest więc, by odpowiednio je zabezpieczyć. Wiele osób, w obawie przed przeciążeniem włosów, rezygnuje z włączenia do pielęgnacji kosmetyków bogatych w emolienty i lipidy, a to właśnie one odpowiadają za ochronę przed przesuszeniem i uszkodzeniami. Niedobór tych substancji sprawia, że włosy stają się podatne na rozchylanie się łusek, a w konsekwencji – do rozdwajania się. Z pomocą przychodzą między innymi olejki do włosów, np. olejowy regenerator do włosów Purite.

I na koniec. Nawet zapuszczanie włosów nie zwalnia od systematycznych wizyt u fryzjera w celupodcięcia końcówek. Jest to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny, umożliwiający pozbycie się zniszczonych fragmentów. Włosy odzyskają lekkość, będą łatwiej się rozczesywały i lepiej układały, a to z kolei pozwoli ograniczyć do niezbędnego minimum ich codzienną pielęgnację.

Jak uratować rozdwojone końcówki

Jak uratować zniszczone końcówki?

Czy zniszczone końcówki da się uratować? Prawdopodobnie nie, ale istnieje wiele sposobów na to, by poprawić ogólną kondycję włosów, dzięki czemu będą mocniejsze i mniej podatne na uszkodzenia. Istotna jest codzienna pielęgnacja. Jeśli włosy są słabe, suche i łamliwe, warto postawić na skuteczną ochronę i wzmocnienie. 

  • Na wstępie weź pod lupę preparaty, takie jak szampony i odżywki do włosów. Bez żalu zrezygnuj z produktów, które w swoim składzie zawierają substancje potencjalnie wysuszające. Przykładem bezpiecznego szamponu, bez soli i siarczanów jest szampon odbudowujący Radical Med oraz szampon odbudowujący Biokap Nutricolor przeznaczony do włosów farbowanych i wymagających regeneracji. 
  • W odżywkach i preparatach pielęgnacyjnych szukaj substancji, które mają właściwości odżywcze, nawilżające i regenerujące. Takimi składnikami są między innymi oleje roślinne, naturalne ekstrakty i wyciągi roślinne, witaminy, keratyna, ceramidy, miód. Każda z wymienionych substancji ma pozytywny wpływ na kosmyki, począwszy od działania odżywiającego, wygładzającego i uelastyczniającego, aż po przywrócenie włosom zdrowego blasku. Wybraną odżywkę nakładaj po każdym myciu włosów, dzięki czemu poprawisz ich ogólny stan. Pomocna będzie odżywka do włosów zniszczonych Dermena Hair Care Color Care, w składzie której znajdziesz masło shea i witaminę E oraz regenerująca odżywka do włosów Pantene Pro-V 3, z lipidami, ochronnymi antyoksydantami i peptydami kolagenowymi.
  • Podstawową pielęgnację warto uzupełnić o produkty, których celem jest natychmiastowa poprawa jakości włosa oraz ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, w tym skutkami stylizacji i częstego kontaktu z wysoką temperaturą. Polecam regenerujący lotion z żeń-szeniem Seboradin, którego formuła przeciwdziała wypadaniu i rozdwajaniu się włosów. Nie zapominaj również o zabezpieczaniu końcówek włosów serum zawierającym silikony i emolienty. Wybierz najlepsze serum na końcówki włosów i używaj regularnie.

 

    Domowe sposoby na rozdwojone końcówki?

    W walce o dobrą kondycję włosów pomocne są również domowe sposoby z użyciem produktów dostępnych niemal w każdej kuchni. Nie dość, że są skuteczne, to są również w pełni naturalne. Pamiętaj jednak, że domowe sposoby na rozdwojone końcówki nie zastąpią profesjonalnej i uważnej pielęgnacji. Są jednak dla niej dużym wsparciem, przez co efekty pojawiają się szybciej.

    Co pomaga na zniszczone końcówki i słabe włosy?

    • Maseczka z jajka i oliwy z oliwek. Wymieszaj oba składniki i nałóż na wilgotne włosy. Trzymaj odżywczy kompres ok. 30 minut, następnie spłucz i umyj włosy delikatnym szamponem.
    • Miód i oliwa z oliwek. Połącz składniki i nałóż na kosmyki na ok. 20-30 minut.
    • Olejowanie włosów to jeden z najlepszych i najbardziej efektywnych sposobów na poprawę ich kondycji. Szczególnie polecane są olej kokosowy, olej z czarnuszki, olej lniany oraz z migdałów, ale pamiętaj, że rodzaj produktu musisz dopasować do porowatości Twoich włosów. Jeśli nie masz wymienionych, wystarczy niezastąpiona oliwa z oliwek.

    Sprawdź również domowe sposoby na zniszczone włosy po rozjaśnianiu, a także jak powinna wyglądać skuteczna regeneracja włosów po lecie.

    Czy rozdwojone końcówki trzeba obciąć

    Czy rozdwojone końcówki trzeba obciąć?

    Rozdwojone końcówki włosów to stan, któregonie da się cofnąć. Nie da się ich ponownie scalić. Aby wyeliminować zniszczone i rozdwojone końcówki niezbędna będzie wizyta u dobrego fryzjera, który skróci uszkodzone fragmenty. Niemniej warto pamiętać, że odpowiednia pielęgnacja pomoże zapobiec podobnym problemom w przyszłości, a ponadto przełoży się na wzmocnienie włosów, które staną się bardziej odporne na szkodliwe czynniki i zbyt agresywną stylizację.

    Podsumowanie

    Rozdwojone i zniszczone końcówki to problem, który może spędzać sen z powiek. Zwłaszcza jeśli marzysz o długich, zdrowych i błyszczących kosmykach. Najczęściej są efektem niewłaściwej pielęgnacji i regularnego narażania na uszkodzenia mechaniczne. Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się rozdwojonych końcówek, zwróć uwagę na codzienne nawyki i preparaty pielęgnacyjne, które goszczą w Twojej kosmetyczce.

    Źródła:

    1. P. Styczeń, Włosom na ratunek, http://drstyczen.pl/upload/drstyczen/wlosom_na_ratunek_trychologia_art_of_beauty.pdf [dostęp 20.12.2022]
    2. K. Makuch, K. Opasińska, Wpływ wybranych surowców kosmetycznych na właściwości kosmetyków stosowanych w kondycjonowaniu włosów, https://wsiiz.pl/dokumenty/wydawnictwo/publikacje/kosmetologia_ebook.pdf#page=72 [dostęp 20.12.2022]
    3. M. Matysek-Nawrocka, M. Bernat, M. Koziarski, Trychologia kosmetyczna jako metoda diagnozy oraz leczenia wybranych schorzeń skóry głowy i włosów, http://bc.wydawnictwo-tygiel.pl/public/assets/266/Medyczne%20aspekty%20kosmetologii%20i%20dietetyki.pdf#page=7 [dostęp 20.12.2022]

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Iwona Bąkowska
      Iwona Bąkowska
      Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ na organizm. Swoją wiedzą dzielę się za pomocą merytorycznych artykułów, niosących realną wartość dla czytelników.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Iwona Bąkowska
      Iwona Bąkowska
      Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ...
      Przeczytaj więcej od tego autora