Jak dbać o włosy zimą? Wybieramy kosmetyki!

31. 10. 2020 · 7 minut czytania
Zima nie sprzyja włosom - mróz, wiatr, wilgoć, szaliki i czapki mogą je uszkadzać. Na szczęście z odpowiednimi kosmetykami można zadbać o piękne kosmyki i pukle!
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Jak dbać o włosy zimą? Wybieramy kosmetyki!

Zimowa aura nie sprzyja Twoim włosom. Muszą znosić niekorzystne czynniki atmosferyczne takie jak mróz, wiatr czy wilgoć. Elektryzują się i niszczą przy zakładaniu czapki i szalików. Możesz je także przesuszać i przegrzewać przez częste stosowanie suszarki. Dlatego warto zadbać o włosy szczególnie zimą. Poznaj sposoby, jak je pielęgnować, żeby przetrwały w dobrej formie aż do wiosny.

Okres zimowy to nienajlepsza pora roku dla Twoich włosów z kilku powodów. Nie sprzyjają im częste zmiany temperatur. W zimie w pomieszczeniach jest zazwyczaj bardzo ciepło, a ogrzewane w domu powietrze pozbawione wilgoci wysusza włosy. Dodatkowe przesuszenie funduje włosom także mróz. Zimno działa niekorzystnie również na samą skórę głowy. W takich warunkach gruczoły łojowe spowalniają pracę i nie nawilżają dostatecznie skóry, co może ją przesuszać.

Pod wpływem niskiej temperatury zwężają się naczynia krwionośne, a do cebulek nie dociera wystarczająca ilość składników odżywczych. W konsekwencji możesz być podatna na wypadanie włosów zimą. Sprawdź kosmetyki, które pomogą Ci zagęścić fryzurę i zmniejszyć wypadanie włosów: Najlepsze kosmetyki na wypadające włosy po lecie. TOP 6.

Kolejny niekorzystny czynnik, na który narażasz włosy w tym okresie, to noszenie nakryć głowy i szalików. Skóra pod ciepłą czapką przegrzewa się, a to prowadzi do nadmiernego przetłuszczania się włosów. Noszenie czapek może również sprzyjać łupieżowi, bo na przepoconym materiale lubią gromadzić się bakterie i grzyby z rodziny drożdżaków (a to właśnie one odpowiadają za łupież, tak suchy, jak i tłusty). Oprócz tego wkładanie i zdejmowanie nakrycia głowy oraz szalika powoduje elektryzowanie się włosów i wzmaga ich łamliwość. Łuski włosa zahaczają o materiał, przez co stają się bardziej matowe i łamliwe.

Innymi powodami osłabienia włosów zimą są infekcje sezonowe i związane z nimi ogólne osłabienie odporności. Nawet niegroźne przeziębienie jesienią czy zimą może odbić się włosach, a także skórze czy paznokciach.

Jak pielęgnować włosy zimą

    Pielęgnacja włosów zimą: zacznij od odpowiedniego szamponu!

    W zimie postaraj się zapewnić włosom jak najlepszą ochronę przed niekorzystnymi warunkami. Najlepiej postawić na nawilżanie, ochronę włosów przed wypadaniem i zapobieganie łamliwości.

    Przede wszystkim zastosuj odpowiedni szampon, który odżywi i zregeneruje Twoje pasma i stanie się bazą do dalszej pielęgnacji. Możesz sięgnąć np. po regeneracyjny szampon do włosów Regenerum. W jego składzie znajdziesz m.in. pantenol odpowiedzialny za nawilżenie włosów i skóry głowy oraz wyciąg z liści aloesu, który ma podobne działanie. Na zniszczone włosy pomoże szampon do włosów z wyciągiem z bursztynu Farmona Jantar. Bursztyn wygładza łodygę włosa i domykaj ją, przez co fryzura nabiera blasku i lepiej się rozczesuje. Receptura szamponu zapewnia kompleks witamin A, E i F. Zobacz, czym jest witamina F i dlaczego jest tak ważna dla Twojego ciała: Witamina F, czyli jak działa zespół kwasów nienasyconych na skórę!

     

     

    Jeśli masz problemy z oklapłymi przy nasadzie, osłabionymi włosami, dobrym sposobem na ich regenerację jest szampon, który doda im objętości, taki jak np. Vichy Dercos Neogenic, szampon przywracający gęstość włosom. Szampon w fioletowym pojemniku ma w swoim składzie opatentowaną substancję o nazwie Stemoxydine, która stymuluje wzrost nowych włosów. A skoro już o wzroście mowa − warto sięgnąć także po szampon Pharmaceris H, H-Stimupurin, specjalistyczny szampon stymulujący wzrost włosów. Jest on polecany nawet w kuracjach przy hormonalnym wypadaniu włosów, czyli łysieniu androgenowym. Przy przerzedzeniu się fryzury pomoże także szampon Dermedic Caplilarte − hamuje wypadanie włosów, przedłużając fazę wzrostu. Przeczytaj recenzję Agnieszki Kawy i sprawdź, jak działa szampon: Recenzja szamponu Dermedic Capilarte, czyli walka z wypadaniem włosów po ciąży.

    Pielęgnacja włosów zimą

     

    Kiedy Twoim głównym problemem jest wypadanie włosów, nie ograniczaj się jedynie do kosmetyków. Przede wszystkim przyjrzyj się swojej diecie. Być może brakuje w niej białka lub biotyny. Sprawdź, dlaczego tzw. witamina H jest tak ważna dla porostu włosów: Biotyna − dlaczego poprawi kondycję Twoich włosów i paznokci?. O tym, co jeść przy wypadających włosach, pisała także nasza dietetyk w artykule: Co jeść na wypadające włosy? Dietetyk radzi!.

    Zimą przez noszenie czapek, a także dużo większe zanieczyszczenie powietrza Twoje włosy mogą się znacznie bardziej przetłuszczać. Będzie to wymagało nie tylko zmiany rutyny w myciu głowy − być może latem wystarczyło, że odświeżałaś je 1 na 2 lub 3 dni, a teraz sytuacja wymaga codziennego prysznica. Z ratunkiem przyjdą Ci też suche szampony (szybkie, awaryjne odświeżenie włosów w postaci proszku lub aerozolu, który pochłania sebum i tłuszcz z nasady włosów), ale także tradycyjne środki myjące z łopianem czy pokrzywą. Sprawdź, jak działa pokrzywa na włosy i dlaczego warto ją stosować: Pokrzywa − naturalny sposób na trądzik i wypadanie włosów!. To niezawodne ziele, możesz stosować także w formie domowej płukanki do włosów: wystarczy, że zaparzysz kilka torebek ekspresowej herbatki z pokrzywy lub zalejesz wrzątkiem suszone liście pokrzywy, a następnie przepłuczesz włosy naparem. Ten pospolity chwast potrafi wyregulować działanie Twoich gruczołów łojowych.

    Na suche włosy zimą możesz zastosować szampon o właściwościach nawilżających i odżywiających, taki jak np. nawilżający szampon Emolium Dermocare, który nie tylko pielęgnuje pasma, ale dodatkowo nawilża przesuszoną skórę głowy.

    Zimowa pielęgnacja włosów: przywróć włosom blask!

    Oprócz odpowiedniego szamponu, przyda Ci się także dobra odżywka, wspomagająca proces regeneracji. Nakładaj ją regularnie po każdym myciu. Możesz zastosować np. Vianek, nawilżająca odżywka do włosów normalnych i suchych lub produkt redukujący wypadanie włosów, taki jak BIOTEBAL, odżywka przeciw wypadaniu włosów.

    Jeśli Twoje włosy są w złym stanie, postaw na olejowanie. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Olejowanie włosów – moje sprawdzone domowe sposoby. Naturalne oleje chronią włosy przed nadmierną utratą wody i regenerują zniszczone końcówki. Oceń też, w jakim stanie są Twoje włosy: czy są one nisko- czy wysokoporowate. W zależności od tego dobierz właściwy olej do pielęgnacji. Przy włosach wysokoporowatych, czyli względnie zdrowych, sprawdzą się oleje drobnocząsteczkowe, np. olej kokosowy. Z kolei niskoporowate potrzebować będą olejów o dużych cząsteczkach, które uzupełnią braki hydrolipidowej powłoce włosa. Tu polecam m.in. olej z pestek winogron czy olej migdałowy. W zimowej pielęgnacji polecam zwłaszcza olej jojoba, który posiada właściwości natłuszczające, odżywcze i nawilżające. W przypadku suchych i łamliwych włosów sprawdzi się np. Etja naturalny olej, jojoba gold.

    Dbanie o włosy zimą

     

    Nie poprzestawaj na odżywce do włosów. Choć jest ona dobrym kosmetykiem do codziennej pielęgnacji, nie działa tak długofalowo jak maska, balsam czy inny bardziej skoncentrowany preparat. Dobrym pomysłem jest zastosowanie odpowiedniego serum, np. Long 4 Lashes, serum stymulujące wzrost włosów lub wzmacniające serum L'Biotica Biovax A+E z witaminami A i E. Odczujesz jego działanie zwłaszcza w czasie zimy, bo przywraca spowolnione mikrokrążenie w skórze głowy i wzmacnia osłabione pogodą cebulki włosów.

    Pamiętaj, żeby stosować kosmetyki o lekkiej formule, które nie będą obciążać twoich włosów. Taki efekt daje np. L’Biotica BIOVAX, eliksir wygładzająco nawilżający, który zapobiega łamaniu i kruszeniu się włosów.

    Jeśli zauważysz problem nadmiernie wypadających włosów, nie bagatelizuj go. Możesz wypróbować specjalistyczny produkt przeciwdziałający wypadaniu włosów, typu Loxon MAX, płyn na skórę.

    Jeśli chcesz wyczarować natychmiastowy efekt zdrowych włosów, postaw na spray nabłyszczający. Doda blasku każdej fryzurze, a przy okazji odżywi włosy dzięki składnikom regeneracyjnym. Możesz wybrać np. Klorane, nabłyszczający spray do włosów na bazie wosku z magnolii.

    Zimowa pielęgnacja włosów

    Dbanie o włosy zimą − kompleksowa pielęgnacja!

    Twoje włosy nie muszą cierpieć zimą. Wystarczy odrobina troski i odpowiedniej pielęgnacji, a wspólnie przetrwacie każdą niepogodę. Kluczem do sukcesu jest dobranie właściwych kosmetyków do pielęgnacji. Wybieraj szampony, odżywki i maski, które rozwiążą Twój problem. Suche oraz zniszczone włosy regeneruj, nawilżaj i natłuszczaj. Włosy wypadające − wzmacniaj także od środka. Dzięki temu będziesz cieszyć się piękną fryzurą cały rok!

     

    Źródła:

    1. Rajendrasingh Rajput.: Understanding Hair Loss due to Air Pollution and the Approach to Management [online]. 2015. [dostęp: 31.10.2020]. Dostępny w Internecie: https://www.researchgate.net/publication/295859437_Understanding_Hair_Loss_due_to_Air_Pollution_and_the_Approach_to_Management.
    2. Pieszak M.; Mikołajczak P.Ł.: Właściwości lecznicze pokrzywy zwyczajnej (Urtica dioicaL.). W: Postępy Fitoterapii [nr] 4/2010; s. 199-204, 2010.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
      Przeczytaj więcej od tego autora