Duphalac, roztwór doustny, 300 ml

Dostępny
27,99

O produkcie: Duphalac, roztwór doustny, 300 ml

100001780

Opis

Duphalac to lek przeczyszczając o działaniu osmotycznym zawierającym laktulozę.

Działanie

W okrężnicy laktuloza ulega rozkładowi przez bakterie jelita grubego do kwasów organicznych o niskiej masie cząsteczkowej. Kwasy te powodują obniżenie pH w świetle okrężnicy, a poprzez działanie osmotyczne -wzrost objętości treści okrężnicy. Działania te stymulują perystaltykę okrężnicy i prowadzą do przywrócenia prawidłowej konsystencji stolca. Dochodzi do ustąpienia zaparcia i przywrócenia fizjologicznego rytmu perystaltyki jelita grubego.

Wskazania

- zaparcia: regulacja fizjologicznej czynności okrężnicy
- przypadki konieczności zmiękczenia stolca ze względów medycznych (żylaki odbytu, po operacjach w obrębie jelita grubego lub odbytu).
- encefalopatia wątrobowa (EW): leczenie i zapobieganie śpiączce wątrobowej lub stanom przedśpiączkowym

Przeciwwskazania

Lek Duphalac jest przeciwwskazany w przypadku:

- jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na laktulozę lub którykolwiek z pozostałych składników leku Duphalac. 

- jeśli u pacjenta występuje: galaktozemia (ciężka choroba genetyczna uniemożliwiająca trawienie galaktozy), niedrożność przewodu pokarmowego (oprócz normalnego zaparcia), perforacja lub ryzyko perforacji przewodu pokarmowego.Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Duphalac należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą, jeśli pacjent cierpi na jakiekolwiek choroby, a w szczególności: 

- jeśli u pacjenta występuje niewyjaśniony ból brzucha 

- jeśli pacjent nie trawi cukru mlecznego (laktozy) 

- jeśli występuje cukrzyca.

Nie należy przyjmować leku Duphalac jeśli występuje: 

- nietolerancja galaktozy lub fruktozy 

- niedobór laktazy typu Lapp 

- złe wchłanianie glukozy-galaktozy.

U pacjentów z cukrzycą i jednocześnie leczonych z powodu encefalopatii wątrobowej dawka leku Duphalac będzie większa. Ta duża dawka może zawierać dużą ilość cukru. Z tego powodu może być konieczne dostosowanie dawki leków przeciwcukrzycowych.
Przewlekłe przyjmowanie niedostosowanych dawek (pojawienie się powyżej 2-3 miękkich stolców na dobę) lub nadużywanie może prowadzić do biegunki i zaburzeń elektrolitowych.
W trakcie stosowania leków przeczyszczających zaleca się wypijać odpowiednią ilość płynów (około 2 l/dobę, tj. 6-8 szklanek).
W przypadku przyjmowania leku Duphalac przez kilka dni i braku poprawy lub nasilenia się objawów należy skontaktować się z lekarzem.


Przyjmowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.

Ze względu na mechanizm działania laktulozy, który obejmuje obniżenie pH w okrężnicy, może dochodzić do inaktywacji leków, których uwalnianie zależy od odczynu (np leków z grupy 5-aminosalicylanów).


Ciąża

Duphalac może być przyjmowany w czasie ciąży i karmienia piersią. 

Nie przewiduje się wpływu na płodność.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.


Dawkowanie

Duphalac należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami zamieszczonymi w tej ulotce lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Lek należy przyjmować o tej samej porze dnia. Lek należy szybko połknąć. Nie należy przetrzymywać leku w ustach. Duphalac może być przyjmowany nierozcieńczony lub rozcieńczony w pewnej ilości płynu.

W przypadku leku Duphalac w butelce można użyć załączonej miarki.

Dawkowanie w zaparciu lub w przypadkach konieczności zmiękczenia stolca ze względów medycznych. 

Dawka może być podawana raz dziennie, np. w czasie śniadania, lub w dwóch dawkach podzielonych.

Po kilku dniach dawka początkowa może zostać dostosowana do dawki podtrzymującej na podstawie uzyskanej odpowiedzi na leczenie. Efekt leczniczy mozc ystąpić po kilku dniach (2-3 dni) leczenia.

WiekDawka początkowa dobowaDawka podtrzymująca dobowa
Dorośli i młodzież15-45 ml15-30 ml
Dzieci (7-14 lat)15 ml10-15 ml
Dzieci (1-6 lat)5-10 ml5-10 ml
Niemowlęta poniżej 1 rokudo 5 mldo 5 ml


Dawkowanie w encefalopatii wątrobowej (tylko u dorosłych).

Dawka początkowa w encefalopatii wątrobowej wynosi 30-45 ml 3-4 razy dziennie.

Dawkowanie może zostać zmodyfikowane do dawki podtrzymującej tak, aby pacjent oddawał od 2 do 3 miękkich stolców dziennie.


Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. W czasie przyjmowania leku Duphalac zgłaszano następujące działania niepożądane: 

Bardzo często (mogą dotyczyć więcej niż 1 osoby na 10)

- biegunka 

Często (mogą dotyczyć do 1 osoby na 10)

- wzdęcia 

- nudności 

- wymioty 

- bóle brzucha 

Niezbyt często (mogą dotyczyć do 1 osoby na 100) 

- zaburzenia równowagi elektrolitowej w wyniku biegunki

W ciągu pierwszych kilku dni leczenia mogą pojawić się wzdęcia. Z reguły ustępują po kilku dniach. 

W przypadku zastosowania dawek większych niż zalecane mogą wystąpić ból brzucha i biegunka. W takim przypadku dawkę należy zmniejszyć.

W przypadku stosowania dużych dawek przez dłuższy okres czasu (zwykle tylko w leczeniu encefalopatii wątrobowej) u pacjenta mogą wystąpić zaburzenia równowagi elektrolitowej z powodu biegunki.


Skład

1 ml wodnego roztworu doustnego zawiera 667 g laktulozy oraz substancje pomocnicze.
Duphalac może zawierać niewielkie ilości galaktozy i laktozy.

Producent

BGP Products B.V

Typ produktu

Lek bez recepty

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.

Prosimy, abyś przed zastosowaniem danego produktu przeczytał dołączoną do niego ulotkę. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.