Opis
Działanie
Wskazania
- przypadki konieczności zmiękczenia stolca ze względów medycznych (żylaki odbytu, po operacjach w obrębie jelita grubego lub odbytu).
- encefalopatia wątrobowa (EW): leczenie i zapobieganie śpiączce wątrobowej lub stanom przedśpiączkowym
Przeciwwskazania
Lek Duphalac jest przeciwwskazany w przypadku:
- jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na laktulozę lub którykolwiek z pozostałych składników leku Duphalac.
- jeśli u pacjenta występuje: galaktozemia (ciężka choroba genetyczna uniemożliwiająca trawienie galaktozy), niedrożność przewodu pokarmowego (oprócz normalnego zaparcia), perforacja lub ryzyko perforacji przewodu pokarmowego.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Duphalac należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą, jeśli pacjent cierpi na jakiekolwiek choroby, a w szczególności:
- jeśli u pacjenta występuje niewyjaśniony ból brzucha
- jeśli pacjent nie trawi cukru mlecznego (laktozy)
- jeśli występuje cukrzyca.
Nie należy przyjmować leku Duphalac jeśli występuje:
- nietolerancja galaktozy lub fruktozy
- niedobór laktazy typu Lapp
- złe wchłanianie glukozy-galaktozy.
U pacjentów z cukrzycą i jednocześnie leczonych z powodu encefalopatii wątrobowej dawka leku Duphalac będzie większa. Ta duża dawka może zawierać dużą ilość cukru. Z tego powodu może być konieczne dostosowanie dawki leków przeciwcukrzycowych.
Przewlekłe przyjmowanie niedostosowanych dawek (pojawienie się powyżej 2-3 miękkich stolców na dobę) lub nadużywanie może prowadzić do biegunki i zaburzeń elektrolitowych.
W trakcie stosowania leków przeczyszczających zaleca się wypijać odpowiednią ilość płynów (około 2 l/dobę, tj. 6-8 szklanek).
W przypadku przyjmowania leku Duphalac przez kilka dni i braku poprawy lub nasilenia się objawów należy skontaktować się z lekarzem.
Przyjmowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Ze względu na mechanizm działania laktulozy, który obejmuje obniżenie pH w okrężnicy, może dochodzić do inaktywacji leków, których uwalnianie zależy od odczynu (np leków z grupy 5-aminosalicylanów).
Ciąża
Duphalac może być przyjmowany w czasie ciąży i karmienia piersią.
Nie przewiduje się wpływu na płodność.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Dawkowanie
Duphalac należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami zamieszczonymi w tej ulotce lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Lek należy przyjmować o tej samej porze dnia. Lek należy szybko połknąć. Nie należy przetrzymywać leku w ustach. Duphalac może być przyjmowany nierozcieńczony lub rozcieńczony w pewnej ilości płynu.
W przypadku leku Duphalac w butelce można użyć załączonej miarki.
Dawkowanie w zaparciu lub w przypadkach konieczności zmiękczenia stolca ze względów medycznych.
Dawka może być podawana raz dziennie, np. w czasie śniadania, lub w dwóch dawkach podzielonych.
Po kilku dniach dawka początkowa może zostać dostosowana do dawki podtrzymującej na podstawie uzyskanej odpowiedzi na leczenie. Efekt leczniczy mozc ystąpić po kilku dniach (2-3 dni) leczenia.
Wiek | Dawka początkowa dobowa | Dawka podtrzymująca dobowa |
Dorośli i młodzież | 15-45 ml | 15-30 ml |
Dzieci (7-14 lat) | 15 ml | 10-15 ml |
Dzieci (1-6 lat) | 5-10 ml | 5-10 ml |
Niemowlęta poniżej 1 roku | do 5 ml | do 5 ml |
Dawkowanie w encefalopatii wątrobowej (tylko u dorosłych).
Dawka początkowa w encefalopatii wątrobowej wynosi 30-45 ml 3-4 razy dziennie.
Dawkowanie może zostać zmodyfikowane do dawki podtrzymującej tak, aby pacjent oddawał od 2 do 3 miękkich stolców dziennie.
Skutki uboczne
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. W czasie przyjmowania leku Duphalac zgłaszano następujące działania niepożądane:
Bardzo często (mogą dotyczyć więcej niż 1 osoby na 10)
- biegunka
Często (mogą dotyczyć do 1 osoby na 10)
- wzdęcia
- nudności
- wymioty
- bóle brzucha
Niezbyt często (mogą dotyczyć do 1 osoby na 100)
- zaburzenia równowagi elektrolitowej w wyniku biegunki
W ciągu pierwszych kilku dni leczenia mogą pojawić się wzdęcia. Z reguły ustępują po kilku dniach.
W przypadku zastosowania dawek większych niż zalecane mogą wystąpić ból brzucha i biegunka. W takim przypadku dawkę należy zmniejszyć.
W przypadku stosowania dużych dawek przez dłuższy okres czasu (zwykle tylko w leczeniu encefalopatii wątrobowej) u pacjenta mogą wystąpić zaburzenia równowagi elektrolitowej z powodu biegunki.
Skład
Duphalac może zawierać niewielkie ilości galaktozy i laktozy.