Flegamina , bromhexini hydrochloridum, 8 mg, tabletki, 20 tabletek

Dostępny
14,36
Darmowa dostawa od 229,00 zł

O produkcie

100002148

Działanie

Chlorowodorek bromheksyny jest lekiem wykrztuśnym, upłynniającym wydzielinę z dróg oddechowych. Lek ułatwia odkrztuszanie oraz oczyszczanie oskrzeli.

Wskazania

Preprat stosowany w ostrych i przewlekłych chorobach dróg oddechowych przebiegające z zaburzeniami odkrztuszania i usuwania śluzu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu, nietolerancja niektórych cukrów.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

W stanach zapalnych dróg oddechowych z towarzyszącym zakażeniem bakteryjnym, bromoheksynę należy podawać jednocześnie z antybiotykami i lekami rozszerzającymi drogi oddechowe.
Należy pić więcej płynów. Odpowiednie nawodnienie organizmu zwiększa rozrzedzenie wydzieliny oskrzelowej i ułatwia odkrztuszanie.
Należy zachować ostrożność jeśli u pacjenta występuje nietolerancja niektórych cukrów.
Lek należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy w wywiadzie, jak również z czynną chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, gdyż może on nasilać jej objawy.

Stosowanie leku u dzieci

od 3 lat.

Przyjmowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Bromoheksynę należy ostrożnie stosować z atropiną i innymi lekami cholinolitycznymi, gdyż powodują one suchość błon śluzowych.
Nie należy stosować leku jednocześnie z lekami przeciwkaszlowymi (np. zawierającymi kodeinę lub jej pochodne), gdyż mogą one osłabić odruch kaszlu i powodować zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych.
Lek może nasilać działanie drażniące na błonę śluzową przewodu pokarmowego salicylanów i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Jednoczesne stosowanie leku z antybiotykami (oksytetracykliną, erytromycyną, ampicyliną, doksycykliną, cefuroksymem, amoksycyliną,) zwiększa ich stężenie w miąższu płucnym.

Ciąża

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ciąża:
Nie należy stosować leku w pierwszych trzech miesiącach ciąży.
W pozostałym okresie ciąży, lek można stosować wyłącznie w przypadku, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.
Karmienie piersią:
Nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią.

Dawkowanie

dorośli i dzieci o 12 lat: jedna tabletka 3 razy na dobę,
dzieci od 6 do 12 lat: 1/2 tabletki 3 razy na dobę,
dzieci od 3 do 6 lat: 1/2 tabletki 2 razy na dobę.
Lek należy przyjmować w równych odstępach czasu, po posiłku.

Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek Flegamina może powodować działania niepożądane.
Podczas stosowania leku, zwłaszcza długotrwałego, mogą wystąpić:
Niezbyt często (może dotyczyć nie więcej niż 1 na 100 osób): ból w górnej części brzucha, nudności, wymioty, biegunka
Rzadko (może dotyczyć nie więcej niż 1 na 1000 osób) : nadwrażliwość, wysypka,
Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych): reakcje anafilaktyczne, wstrząs anafilaktyczny, ból głowy, zawroty głowy, senność, skurcz oskrzeli, niestrawność, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, świąd, nadmierne pocenie się, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych., obniżenie ciśnienia krwi.

Skład

Jedna tabletka zawiera 8 mg chlorowodorku bromheksyny oraz substancje pomocnicze: laktozę jednowodną, karboksymetyloskrobię sodową, magnezu stearynian.

Producent

Teva Operations

Dystrybutor

Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o.
ul. Emilii Plater 53
00-113 Warszawa

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.

Dokładamy starań, aby opisy i zdjęcia produktów były aktualne i zgodne z wiedzą medyczną. Mimo wszystko prosimy, abyś przed zastosowaniem danego produktu przeczytał dołączoną do niego ulotkę. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.