Gynazol, 0,02 g/g, krem dopochwowy, 1 aplikator a 5 g

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.

Dostępny
40,88

O produkcie: Gynazol, 0,02 g/g, krem dopochwowy, 1 aplikator a 5 g

100038529

Opis

Krem dopochwowy Gynazol wskazany jest w miejscowym leczeniu zapalenia sromu i pochwy wywołanego przez drożdżaki zwane Candida albicans.


Wskazania

Zapalenie sromu i pochwy wywołane przez drożdżaki zwane Candida albicans.


Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Gynazol
Jeśli pacjentka ma uczulenie na butokonazol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.


Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Gynazol, należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
− Jeśli u pacjentki utrzymują się objawy zakażenia, powinna powiedzieć o tym lekarzowi. Lekarz może zalecić powtórzenie badań w celu potwierdzenia pierwotnej diagnozy, a także w celu wykluczenia innych przyczyn, które mogą powodować powtarzające się grzybicze zakażenia pochwy.
− Jeśli u pacjentki powtarzają się drożdżakowe zakażenia pochwy, pacjentka powinna powiedzieć o tym lekarzowi, gdyż mogą to być wczesne objawy zakażenia ludzkim wirusem nabytego upośledzenia odporności (HIV), zwłaszcza u kobiet, które są narażone na zakażenie wirusem HIV.
− Gynazol zawiera olej mineralny, który może uszkadzać produkty wykonane z gumy lub z lateksu, jak prezerwatywy lub antykoncepcyjne krążki dopochwowe. Z tego powodu nie zaleca się stosowania tych produktów przez pacjentkę lub jej partnera w ciągu 72 godzin (około 3 dni) po zastosowaniu leku Gynazol.
W przypadku wystąpienia objawów uczuleniowych lub podrażnienia w czasie stosowania leku Gynazol, należy zaprzestać jego stosowania i zwrócić się do lekarza.

Lek Gynazol zawiera metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan i glikol propylenowy
Glikol propylenowy może powodować podrażnienie skóry.
Parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu, mogą powodować reakcje uczuleniowe (możliwe reakcje typu późnego).


Stosowanie leku u dzieci

Nie określono skuteczności ani bezpieczeństwa stosowania leku Gynazol u dzieci i młodzieży.

Przyjmowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjentkę obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjentka planuje przyjmować.
Lek Gynazol zawiera olej mineralny, który może uszkadzać produkty wykonane z lateksu lub gumy, np. prezerwatywy lub krążki dopochwowe.


Ciąża

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Gynazol można stosować w ciąży tylko na zalecenie i pod ścisłą kontrolą lekarza.
Nie wiadomo, czy substancja czynna leku Gynazol przenika do mleka kobiety karmiącej piersią. Z tego powodu należy zawsze pytać lekarza, czy można zastosować ten lek w czasie karmienia piersią.


Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek Gynazol jest przeznaczony wyłącznie do stosowania dopochwowego. Lek znajduje się w aplikatorze jednorazowego użytku, który zawiera jedną dawkę leku.
Całą zawartość aplikatora należy podać jednorazowo do pochwy.
Zalecana dawka wynosi około 100 mg azotanu butokonazolu (5 g kremu zawartego w jednym aplikatorze). Lek należy zastosować dopochwowo jednorazowo, bez względu na porę dnia (najlepiej wieczorem).

Etap 1 - Przygotowanie aplikatora 
− Zdjąć ochronną folię i wyjąć aplikator.
− Aplikator należy użyć z końcówką, która jest oryginalnie założona.
− Nie zdejmować końcówki.
− Nie używać aplikatora, jeżeli końcówka była zdjęta.
− Nie należy podgrzewać aplikatora przed zastosowaniem.
− Delikatnie trzymając aplikator pociągnąć za pierścień aż do całkowitego odciągnięcia tłoka
Etap 2 - Wprowadzenie aplikatora
− Ostrożnie wprowadzić aplikator do pochwy tak głęboko, jak to jest możliwe bez wystąpienia dolegliwości.
− W celu ułatwienia wprowadzenia aplikatora, czynność tę można wykonać w pozycji leżącej
Etap 3 - Zastosowanie leku
− Wprowadzić lek do pochwy powoli naciskając tłok.
− Po zastosowaniu kremu należy wyjąć z pochwy pusty aplikator, a następnie go wyrzucić

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Gynazol
W razie przypadkowego połknięcia leku Gynazol, należy jak najszybciej zwrócić się do lekarza lub farmaceuty, gdyż może być konieczne wykonanie płukania żołądka.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.


Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Mogą wystąpić następujące działania niepożądane: uczucie pieczenia, swędzenia, bólu i obrzęku w okolicy sromu lub pochwy, ból i (lub) skurcze w dolnej części brzucha. Jednocześnie mogą występować dwa objawy lub więcej.
Możliwe miejscowe działania niepożądane leku Gynazol są bardzo podobne do klinicznych objawów grzybiczego zakażenia pochwy lub sromu. Jeśli objawy te nie ustąpią w trakcie leczenia, należy skontaktować się z lekarzem tak szybko, jak to możliwe.
Po zastosowaniu jakiegokolwiek leku mogą wystąpić reakcje uczuleniowe (reakcje nadwrażliwości).
Dlatego należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli po zastosowaniu leku Gynazol wystąpi którykolwiek z następujących objawów uczulenia: złuszczające zapalenie skóry (zaczerwienienie lub łuszczenie się), zmiany na skórze lub błonach śluzowych lub pokrzywka.


Skład

Substancją czynną leku jest azotan butokonazolu (20 mg w 1 g kremu). Każdy wypełniony aplikator zawiera 5 g kremu dopochwowego, w tym 100 mg azotanu butokonazolu. Pozostałe składniki to: sorbitol ciekły, krystalizujący; parafina ciekła; glicerolu monoizostearynian; poliglicerolu-3-oleinian; wosk mikrokrystaliczny; krzemionka koloidalna bezwodna; edetynian disodu; metylu parahydroksybenzoesan; propylu parahydroksybenzoesan; glikol propylenowy; woda oczyszczona.


Operating machinery

Lek Gynazol nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Producent

Gedeon Richter Plc.
Gyömrői út 19-21
1103 Budapeszt
Węgry


Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.

Prosimy, abyś przed zastosowaniem danego produktu przeczytał dołączoną do niego ulotkę. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.