Ibuvit C, 0,1 g/ml, krople doustne, 30 ml

Marka: IBUVIT
Dostępny
17,59

O produkcie: Ibuvit C, 0,1 g/ml, krople doustne, 30 ml

100008706

Opis

Nazwa Ibuvit C
Nazwa międzynarodowa Acidum ascorbicum
Dawka 100 mg/ml
Postać krople doustne, roztwór
Wielkość opakowania 30 ml
Działanie/właściwości
 • zapobieganie i leczenie stanów niedoboru witaminy C 

Ibuvit C 0,1 g/ml krople doustne 30 ml zawierające jako substancję czynną kwas askorbowy (witaminę C). Taka postać leku jest szczególnie zalecana do stosowania u niemowląt i dzieci, gdyż ułatwia podanie odpowiedniej ilości witaminy C.


Działanie

Jak działa Ibuvit C?

Witamina C jest witaminą rozpuszczalną w wodzie. Łatwo ulega rozkładowi pod wpływem licznych czynników zewnętrznych, np. światła, wysokiej temperatury oraz tlenu zawartego w powietrzu. Witamina C uczestniczy w procesie tworzenia wielu tkanek organizmu (m.in. chrząstek, kości, zębów), a także wpływa na proces gojenia się ran i zrastania złamań kości oraz czynność układu odpornościowego.


Wskazania

Ibuvit C stosuje się w celu zapobiegania i leczenia stanów niedoboru witaminy C, w przypadkach kiedy stosowanie odpowiedniej diety nie wystarcza.

Od jakiego wieku można podawać dzieciom Ibuvit C?

Taka postać leku jest szczególnie zalecana do stosowania u niemowląt i dzieci, gdyż ułatwia podanie odpowiedniej ilości witaminy C. U dzieci w wieku do 3 lat lek należy podawać po uzgodnieniu z lekarzem.


Przeciwwskazania

Jakie są przeciwwskazania do stosowania Ibuvit C?

Nie stosować leku Ibuvit C:

 • jeśli pacjent ma uczulenie na witaminę C lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
 • jeśli pacjent ma szczawianową kamicę nerkową;
 • jeśli pacjent ma zwiększone stężenie żelaza w organizmie w wyniku np. nadmiernego pobrania żelaza (hemochromatoza), anemii sierpowatej, ilościowego zaburzenia syntezy hemoglobiny (talasemia) oraz zatruć produktami zawierającymi żelazo.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Ibuvit C należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.

Szczególną ostrożność należy zachować podczas stosowania leku Ibuvit C przed badaniami laboratoryjnymi. Witamina C przyjmowana w dużych dawkach może fałszować wyniki niektórych badań np. oznaczeń glukozy lub kreatyniny we krwi i moczu.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25ºC.
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.
Przechowywać butelkę szczelnie zamkniętą.
Po otwarciu butelki produkt jest trwały przez co najmniej 6 miesięcy, jeśli jest przechowywany w zalecany sposób.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Ibuvit C nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Stosowanie leku u dzieci

U dzieci w wieku do 3 lat lek należy podawać po uzgodnieniu z lekarzem.

Przyjmowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Z czym nie łączyć Ibuvit C?

Należy porozumieć się z lekarzem w przypadku stosowania leku Ibuvit C jednocześnie z:

 • produktami zawierającymi żelazo - witamina C znacznie zwiększa wchłanianie jonów żelaza w przewodzie pokarmowym, zwłaszcza u osób o obniżonej zawartości żelaza w organizmie;
 • deferoksaminą (lek stosowany w zatruciu żelazem) - u pacjentów z podwyższoną zawartością żelaza w organizmie przyjmujących deferoksaminę w połączeniu z witaminą C może wystąpić w początkowym etapie leczenia zwiększona toksyczność żelaza;
 • kwasem acetylosalicylowym - duże dawki kwasu acetylosalicylowego zmniejszają wchłanianie witaminy C;
 • witaminą E - witamina C nasila działanie przeciwutleniające witaminy E;
 • paracetamolem - kwas askorbowy wydłuża okres półtrwania paracetamolu;
 • trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi, pochodnymi fenotiazyny (leki stosowane w leczeniu zaburzeń psychicznych) i antybiotykami aminoglikozydowymi (np. streptomycyna) - kwas askorbowy stosowany w dawkach większych niż 1 g dziennie może zmniejszać ich skuteczność działania.

Ciąża

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Zalecane dzienne spożycie witaminy C dla kobiet w ciąży (łącznie z ilością witaminy przyjętą wraz z pokarmem) wynosi 80 mg (co odpowiada 16 kroplom leku Ibuvit C).

Karmienie piersią
Zalecane dzienne spożycie witaminy C dla kobiet karmiących piersią (łącznie z ilością witaminy przyjętą wraz z pokarmem) wynosi 100 mg (co odpowiada 20 kroplom leku Ibuvit C). Witamina C przenika do mleka kobiet karmiących piersią. Stosowanie zbyt dużych dawek przez matkę w okresie karmienia piersią zwiększa ryzyko przedawkowania witaminy C u dziecka.


Dawkowanie

Jak stosować Ibuvit C?

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek stosuje się doustnie jeden raz dziennie lub w dawkach podzielonych, najlepiej w czasie jedzenia.
W przypadku dzieci zaleca się rozpuszczanie odpowiedniej dawki leku Ibuvit C w wodzie, herbacie czy soku, lub dodanie do pożywienia. Nie należy podawać leku bezpośrednio z opakowania (butelki) do ust dziecka.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
U dzieci w wieku do 3 lat lek należy podawać po uzgodnieniu z lekarzem.

Zalecana dawka leku (o ile lekarz nie zaleci inaczej):
u niemowląt i dzieci do 2 lat: 5 do 8 kropli na dobę, dodane do napoju lub pokarmu;
u dzieci od 2 do 11 lat: 10 kropli na dobę;
u młodzieży od 12 do 17 lat: 15 do 20 kropli na dobę.

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Ibuvit C
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Ibuvit C praktycznie nie wiąże się z ryzykiem występowania działań niepożądanych. Duże dawki witaminy C są szybko wydalane z moczem w postaci niezmienionej.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.


Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Lek stosowany w zalecanych dawkach jest dobrze tolerowany przez organizm. Działania niepożądane dotyczą przypadków stosowania dużych dawek witaminy C (powyżej 1 000 mg = 200 kropli dziennie).

Stosowanie dużych dawek witaminy C u osób z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (rzadka choroba dziedziczna) może prowadzić do wystąpienia rozpadu erytrocytów (czerwone krwinki).
W przypadku stosowania doustnych dawek dobowych witaminy 1 g lub większych mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, np. biegunka.
Witamina C w dużych dawkach może być przyczyną nadmiernego wydalania kwasu szczawiowego z moczem, krystalizacji moczanów i cytrynianów, co zwiększa ryzyko tworzenia się kamieni w drogach moczowych.

Długotrwałe przyjmowanie dużych dawek może być przyczyną rozwoju tolerancji, co po odstawieniu leku może objawiać się niedoborem witaminy C w organizmie.


Skład

 • Substancją czynną leku jest kwas askorbowy. Każdy ml zawiera 100 mg kwasu askorbowego.
  Każda kropla zawiera 5 mg kwasu askorbowego.
 • Pozostałe składniki to: glicerol, woda oczyszczona.

Producent

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.
Oddział Medana w Sieradzu
ul. Władysława Łokietka 10, 98-200 Sieradz


Dystrybutor

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.
ul. Pelplińska 19, 83-200 Starogard Gdański


Typ produktu

Lek bez recepty

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.