Dla mężczyzn

  (482)

Coraz więcej panów zdaje sobie sprawę, że codzienna pielęgnacja nie tylko zapewnia zdrowie i dobre samopoczucie, ale również ułatwia życie prywatne i zawodowe. Dlatego na rynku pojawiły się kosmetyki męskie, które idealnie trafiają w ich potrzeby.

Sortuj według
Męski żel pod prysznic 3 w 1 do czyszczenia ciała, twarzy i włosów.
Dla mężczyzn

Dla mężczyzn

Męska pielęgnacja krok po kroku

Codzienna pielęgnacja zaczyna się od rozpoznania potrzeb skóry i włosów. Nawet najlepsze kosmetyki męskie nie pomogą, jeśli nie będą trafione! Dlatego najpierw ustal, jaki masz typ skóry – normalną, tłustą, a może wrażliwą? Gdy skończysz 40 lat, sięgnij również po krem przeciwzmarszczkowy oraz pod oczy. 

To samo dotyczy włosów. Skóra u panów wydziela więcej sebum, więc i włosy szybciej się przetłuszczają. U mężczyzn częściej pojawia się też łupież, problemy z łysieniem i siwe pasma. Warto więc dobrać odpowiedni szampon do pielęgnacji włosów.

Gdy już ustalisz, jakie są potrzeby Twojej skóry i jej przydatków, wprowadź do swojego planu dnia następującą rutynę:

  1. Oczyszczanie skóry. Panowie powinni porządnie oczyszczać zarówno twarz, jak i ciało – ale nie zwykłym mydłem! Lepiej postawić na żel do twarzy i pod prysznic, a do tego regularny peeling (minimum raz w tygodniu),
  2. Golenie się lub pielęgnacja zarostu. Dla niektórych panów golenie się to codzienność (często niezbyt przyjemna). Skóra na twarzy łatwo ulega podrażnieniom, a krwawienie po zacięciu ciężko zatamować. Dlatego warto postawić na dające dobry poślizg kosmetyki dla mężczyzn do golenia. Jeśli zapuszczasz wąsy lub brodę, pamiętaj o trosce o ich kondycję z wykorzystaniem dedykowanych produktów,
  3. Nawilżanie. Skóry po myciu i goleniu nie można zostawić bez nawilżenia! Ten krok dodatkowo złagodzi podrażnienia i uelastyczni naskórek. Nie zapominaj też o skórze stóp, dłoni i warg,
  4. Dbanie o przyjemny zapach ciała. Męska skóra wydziela sporo potu, dlatego bardzo ważnym krokiem w codziennej pielęgnacji jest zastosowanie dezodorantu lub antyperspirantu. Jeśli masz chęć, możesz także skropić się perfumami.

Czy kosmetyki dla mężczyzn różnią się od tych dla kobiet?

Męska skóra jest dość gruba (ok. 20% grubsza niż kobieca), bogato ukrwiona i pełna gruczołów łojowych, przez co z jednej strony dłużej zachowuje jędrność i młody wygląd, ale z drugiej ma skłonność do stanów zapalnych, wyprysków i trądziku. Ma również inne pH (bardziej kwaśne). Chociaż produkty dla kobiet raczej nie zaszkodzą panom, kosmetyki męskie są lepiej dostosowane do ich potrzeb.

Różnice między kosmetykami męskimi a damskimi?

Jeśli chodzi o substancje czynne, to zazwyczaj kosmetyki dla mężczyzn i kobiet mają zbliżony skład. Różnią się za to formułą – panowie wolą lekkie, szybko wchłaniające się kremy czy balsamy, ponieważ ich skóra zazwyczaj ma swoją naturalną warstwę ochronną i nie wymaga bogatych, ciężkich receptur.

Coś, co zazwyczaj pozwala jednoznacznie rozpoznać kosmetyki męskie, to ich aromat. Produkty dla panów pachną piżmem, mahoniem, cedrem czy cytrusami. Takie intensywne wonie nie tylko zapewniają przyjemne doznania, ale również maskują naturalny zapach potu (którego panowie produkują nawet 1,5 litra dziennie!).

Kosmetyki dla mężczyzn – jakie wybierać?

Panowie zazwyczaj nie lubią używać wielu różnych produktów. Aby ułatwić sobie wyrobienie dobrego zwyczaju codziennej pielęgnacji, warto sięgnąć po wielofunkcyjne kosmetyki dla mężczyzn, np. 2w1 (balsam po goleniu i krem nawilżający), a nawet 3w1 (żel do ciała, włosów i twarzy).

Dobrym pomysłem jest także wybieranie kosmetyków z jednej linii. Żel pod prysznic, balsam, dezodorant i woda toaletowa o takiej samej kompozycji zapachowej pomogą Ci uzyskać trwały i spójny efekt.

Co jest niezbędne w męskiej kosmetyczce?

Wyposażenie męskiej kosmetyczki różni się w zależności od potrzeb skóry i włosów, wieku, a także osobistych upodobań. Jednak kilka produktów po prostu musi się w niej znaleźć:

  • kosmetyki oczyszczające (do mycia ciała, włosów i cery),
  • coś do pielęgnacji twarzy i zarostu,
  • dezodorant/antyperspirant,
  • krem do rąk (choć akurat ten produkt można pożyczyć od partnerki),
  • pomadka ochronna do ust.

Taki zestaw to absolutne minimum.

Marki powiązane z kategorią: Dla mężczyzn