Gruszki do nosa dla dzieci

  (6)

Gruszka do nosa to jedno z tradycyjnych narzędzi stosowanych do usuwania wydzieliny z dziecięcego noska. Chociaż dzisiaj nie jest już tak popularna jak kiedyś, ze względu na pewne zalety wiele osób dalej chętnie korzysta z tego akcesorium.

Sortuj według
  Gruszki do nosa

  Gruszki do nosa

  Czym jest gruszka do nosa i jak działa?

  Gruszka do nosa wyglądem przypomina owoc gruszki — ma ok. 10 cm i kształt banieczki z wyraźnie wydłużoną, miękką końcówką zakończoną szerokim otworem. Wykonuje się ją z elastycznego materiału (kauczuku lub silikonu). Jak działa gruszka do nosa dla niemowląt? Ściskając ją, rodzic najpierw usuwa z niej powietrze, a gdy zwalnia ucisk, powstaje podciśnienie wysysające wydzielinę z kanału nosowego.

  Gruszka do nosa dla dzieci i niemowląt — jak stosować?

  Stosowanie gruszki nie jest skomplikowane. 

  1. Rozrzedź wydzielinę, wykorzystując leki na katar u dzieci (np. wodę morską).
  2. Posadź sobie dziecko na kolanach lub połóż je tak, jak do zmiany pieluszki.
  3. Ściśnij gruszkę, usuwając z niej powietrze.
  4. Ostrożnie włóż końcówkę do dziurki do nosa, drugą zatkaj palcem i zwolnij ucisk.
  5. Po usunięciu wydzieliny z wnętrza procedurę powtórz z drugą dziurką.
  6. Na koniec gruszka do nosa musi zostać dokładnie umyta i wysuszona.

  Czy stosowanie gruszki do nosa jest bezpieczne?

  Stosowanie gruszki do nosa jest bezpieczne, choć wymaga od rodzica nieco wprawy. Warto też mieć świadomość, że odciąganie wydzieliny nie sprawia maluchowi żadnej przyjemności. Rodzic powinien przygotować się na płacz i marudzenie. Jednak dokładne oczyszczenie nosa z pewnością przyniesie dziecku ulgę i przyspieszy leczenie infekcji. 

  Gruszka do nosa — na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

  Wybierając gruszkę, zwróć uwagę na materiał wykonania — powinno to być tworzywo bez BPA. Przezroczysty silikon pozwala na kontrolowanie ilości wydzieliny i dokładne wyczyszczenie środka, dlatego taka gruszka do nosa dla niemowląt to dobry wybór. Znaczenie ma także długość i miękkość końcówki. Im krótsza, tym mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia błony śluzowej nosa, szczególnie gdy nie masz jeszcze wprawy.