Gruszki do nosa dla dzieci (6)

Gruszka do nosa to jedno z tradycyjnych narzędzi stosowanych do usuwania wydzieliny z dziecięcego noska. Chociaż dzisiaj nie jest już tak popularna jak kiedyś, ze względu na pewne zalety wiele osób dalej chętnie korzysta z tego akcesorium.

Sortuj według
Gruszki do nosa

Gruszki do nosa

Gruszka do nosa wyglądem przypomina owoc gruszki — ma ok. 10 cm i kształt banieczki z wyraźnie wydłużoną, miękką końcówką zakończoną szerokim otworem. Wykonuje się ją z elastycznego materiału (kauczuku lub silikonu). Jak działa gruszka do nosa dla niemowląt? Ściskając ją, rodzic najpierw usuwa z niej powietrze, a gdy zwalnia ucisk, powstaje podciśnienie wysysające wydzielinę z kanału nosowego.

Stosowanie gruszki nie jest skomplikowane. 

  1. Rozrzedź wydzielinę, wykorzystując leki na katar u dzieci (np. wodę morską).
  2. Posadź sobie dziecko na kolanach lub połóż je tak, jak do zmiany pieluszki.
  3. Ściśnij gruszkę, usuwając z niej powietrze.
  4. Ostrożnie włóż końcówkę do dziurki do nosa, drugą zatkaj palcem i zwolnij ucisk.
  5. Po usunięciu wydzieliny z wnętrza procedurę powtórz z drugą dziurką.
  6. Na koniec gruszka do nosa musi zostać dokładnie umyta i wysuszona.

Stosowanie gruszki do nosa jest bezpieczne, choć wymaga od rodzica nieco wprawy. Warto też mieć świadomość, że odciąganie wydzieliny nie sprawia maluchowi żadnej przyjemności. Rodzic powinien przygotować się na płacz i marudzenie. Jednak dokładne oczyszczenie nosa z pewnością przyniesie dziecku ulgę i przyspieszy leczenie infekcji. 

Wybierając gruszkę, zwróć uwagę na materiał wykonania — powinno to być tworzywo bez BPA. Przezroczysty silikon pozwala na kontrolowanie ilości wydzieliny i dokładne wyczyszczenie środka, dlatego taka gruszka do nosa dla niemowląt to dobry wybór. Znaczenie ma także długość i miękkość końcówki. Im krótsza, tym mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia błony śluzowej nosa, szczególnie gdy nie masz jeszcze wprawy.