Muccosinal Dr.Max, 600 mg, 10 tabletek musujących

Dostępny
11,24

Klienci kupili również

O produkcie: Muccosinal Dr.Max, 600 mg, 10 tabletek musujących

100010027

Opis

Muccosinal zawiera substancję czynną acetylocysteinę, substancję mukolityczną, która zmniejsza lepkość wydzieliny oskrzelowej i ułatwia jej odkrztuszanie.

Działanie

Muccosinal zawiera substancję czynną acetylocysteinę, substancję mukolityczną, która zmniejsza lepkość wydzieliny oskrzelowej i ułatwia jej odkrztuszanie.

Wskazania

Muccosinal stosowany jest w leczeniu ostrych stanów w przebiegu chorób układu oddechowego – w przeziębieniu i przewlekłych chorobach układu oddechowego przebiegających z wydzielaniem lepkiego śluzu i utrudnionym odkrztuszaniem u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 14 lat.

Lek ten może być stosowany bez konsultacji z lekarzem tylko do leczenia ostrych stanów o ile u pacjenta nie występują przewlekłe choroby układu oddechowego.

Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli pacjent nie czujesz się lepiej lub czuje się gorzej, najpóźniej po 4-5 dniach.


Przeciwwskazania

Nie stosować leku Muccosinal
- jeśli pacjent ma uczulenie na acetylocysteinę lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
- jeśli pacjent ma ostry stan astmatyczny;
- jeśli pacjent ma czynną chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy;
- ze względu na wysoką zawartość substancji czynnej, leku nie należy stosować u dzieci i młodzieży poniżej 14 roku życia.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed zastosowaniem leku Muccosinal należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą, jeśli:
- pacjent choruje na cukrzycę;
- pacjent choruje na astmę oskrzelową;
- u pacjenta stwierdzono obecnie lub w przeszłości chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy.

W bardzo rzadkich przypadkach po zastosowaniu acetylocysteiny mogą wystąpić groźnie reakcje skórne (zespół Stevensa-Johnsona, zespół Lyell’a). Jeśli w trakcie stosowania acetylocysteiny wystąpią u pacjenta zmiany na skórze lub błonach śluzowych, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza.

Jeśli u pacjenta występuje nietolerancja histaminy, leczenie acetylocysteiną powinno być tak krótkie jak to tylko możliwe.

Zastosowanie acetylocysteiny, szczególnie na początku leczenia, może prowadzić do rozrzedzania, a tym samym zwiększenia ilości wydzieliny oskrzelowej. Jeśli pacjent nie jest w stanie wystarczająco odkrztusić, lekarz przeprowadzi odpowiednie procedury (np. drenaż i odessanie).

Muccosinal nie powinien być stosowany u pacjentów z niewydolnością wątroby lub nerek, aby zapobiec powstawaniu związków azotowych.


Stosowanie leku u dzieci

Dzieci w wieku poniżej 14 lat nie powinny przyjmować leku Muccosinal. Inne, bardziej odpowiednie postaci farmaceutyczne są dostępne dla dzieci w wieku poniżej 14 lat.

Przyjmowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Lek Muccosinal i inne leki przyjmowane jednocześnie mogą na siebie wpływać. Przed zastosowaniem leku Muccosinal oraz jakiegokolwiek leku dostępnego bez recepty, należy zasięgnąć porady lekarza.

Stosowanie leku Muccosinal i leków przeciwkaszlowych (blokujących odruch kaszlu) może spowodować zmniejszenie odruchu kaszlu i spowodować niebezpieczną akumulację wydzieliny w drogach oddechowych. Jednoczesne stosowanie leku Muccosinal i leków przeciwkaszlowych musi być uzasadnione ważnymi powodami i poprzedzone zasięgnięciem porady lekarza.

Jednoczesne stosowanie acetylocysteiny i węgla aktywowanego może osłabiać działanie acetylocysteiny.

W przypadku stosowania antybiotyków doustnych (tetracykliny, półsyntetycznych penicylin, aminoglikozydów i cefalosporyn) lek Muccosinal powinien być stosowany 2 godziny po przyjęciu antybiotyku. Zaleca się zachowanie 2-godzinnej przerwy w przypadku innych antybiotyków (nie dotyczy amoksycyliny, doksycykliny, erytromycyny, tiamfenikolu, cefuroksymu, cefiksymu i lorakarbefu).

Jednoczesne stosowanie leku Muccosinal i leków zawierających nitroglicerynę może prowadzić do zwiększenia rozszerzenia naczyń krwionośnych oraz hamowania agregacji płytek krwi.

Acetylocysteina może wpływać na wyniki oznaczeń salicylanów metodą kolorymetrycznąi wyniki oznaczeń ciał ketonowych w moczu. Jeśli pacjent ma zamiar poddać się takim badaniom, powinien poinformować personel o przyjmowaniu leku zawierającego acetylocysteinę.


Ciąża

Jeśli kobieta jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Z uwagi na fakt, iż nie ma dostatecznego doświadczenia w stosowaniu acetylocysteiny u kobiet w ciąży, lek Muccosinal może być stosowany w okresie ciąży tylko wtedy, gdy lekarz uzna to za absolutnie konieczne.

Karmienie piersią
Nie ma danych dotyczących przenikania acetylocysteiny do mleka ludzkiego. W związku z tym, lek Muccosinal może być stosowany w okresie karmienia piersią tylko wtedy, gdy lekarz uzna to za absolutnie konieczne.


Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka dla dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 14 lat to 1 tabletka musująca (600 mg acetylocysteiny) na dobę. U młodzieży należy stosować pół tabletki dwa razy na dobę.

Lek powinien być przyjmowany po posiłku, tabletkę należy rozpuścić w połowie szklanki wody. Roztwór powinien zostać zużyty bezpośrednio po przygotowaniu. Z uwagi na fakt, iż lek stabilizowany jest za pomocą kwasu askorbinowego, roztwór należy wypić w ciągu 2 godzin, po przygotowaniu.

Bez zalecenia lekarza nie należy stosować leku Muccosinal dłużej niż 4 do 5 dni.

Jeśli objawy nie ustępują, albo pogłębią się, lub wystąpią działania niepożądane, należy skonsultować z lekarzem o powtórnej możliwości zastosowania acetylocysteiny.


Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Następujące działania niepożądane mogą wystąpić podczas leczenia acetylocysteiną.
Niezbyt często (mogą wystąpić u 1 na 100 osób)
- reakcje alergiczne (świąd, pokrzywka, wysypka skórna, przyspieszone bicie serca i spadek ciśnienia krwi)
- ból głowy
- zapalenie jamy ustnej, ból brzucha, nudności, wymioty i biegunka
- gorączka.

Rzadko (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 1000 osób)
- duszność, skurcz oskrzeli - przede wszystkim u pacjentów z nadreaktywnością układu oddechowego w przypadku astmy oskrzelowej
- niestrawność.

Bardzo rzadko (mogą wystąpić u 1 na 10000 osób)
- reakcje anafilaktyczne aż do wstrząsu
- występowanie krwawień, częściowo związanych z reakcjami nadwrażliwości.
W przypadku wystąpienia pierwszych objawów reakcji nadwrażliwości (patrz wyżej), nie należy ponownie przyjmować leku Mucossinal. W takim przypadku należy skontaktować się z lekarzem.


Skład

Substancją czynną leku jest acetylocysteina. Każda tabletka musująca zawiera 600 mg acetylocysteiny.
Pozostałe składniki to: kwas cytrynowy bezwodny, kwas askorbowy, sodu cytrynian, sodu cyklaminian (E 952), sacharyna sodowa (E 954), mannitol, sodu wodorowęglan, sodu węglan bezwodny, laktoza bezwodna, aromat cytrynowy „AU” kod 132 (składający się z substancji nadających smak i zapach pochodzenia naturalnego, mannitolu, maltodekstryny, glukonolaktonu, sorbitolu i krzemionki koloidalnej bezwodnej).

Producent

Podmiot odpowiedzialny i wytwórca:

Dr. Max Pharma s.r.o.
Na Florenci 2116/15
Nové Město
110 00 Praha 1
Česká republika


Typ produktu

Lek bez recepty

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.