Acetylocysteina, Acetylcysteinum - dawkowanie, działanie, ulotka, skutki uboczne

  (4)

Acetylocysteina to lek o działaniu mukolitycznym, co oznacza, że pomaga w rozrzedzaniu gęstego śluzu w drogach oddechowych. Jest często stosowana w leczeniu chorób, które powodują nadmierną produkcję lub zgęszczenie śluzu, takich jak przewlekłe zapalenie oskrzeli czy mukowiscydoza. Lek dostępny jest w różnych postaciach, m.in. tabletek musujących lub syropu. 

Sortuj według
Acetylocysteina

Acetylocysteina

Wskazania do stosowania acetylocysteiny

Acetylocysteina pomaga upłynniać gęstą wydzielinę w drogach oddechowych. Jest zalecana w przypadku zapalenia oskrzeli, przeziębienia oraz mukowiscydozy. Dodatkowo, wykorzystywana jest także jako antidotum przy zatruciu paracetamolem.

Mechanizm działania acetylocysteiny

Acetylocysteina rozrzedza śluz w drogach oddechowych, przerywając mostki disiarczkowe dzięki swym grupom tiolowym. Posiada także właściwości antyoksydacyjne (neutralizuje wolne rodniki). Podczas metabolizmu przekształca się w cysteinę. Cysteina wspiera regenerację glutationu, chroniąc przed wolnymi rodnikami i wspomagając detoksykację. Proces ten jest wykorzystywany przy zatruciu paracetamolem.

Dawkowanie acetylocysteiny

Dawkowanie leku zależy od wieku oraz masy ciała pacjenta:

 • Dzieci 2-6 lat: 300 mg/dzień,
 • Dzieci 7-14 lat: 400 mg/dzień,
 • Dorośli: do 600 mg/dzień.

Środka nie należy zażywać na 4 godziny przed snem. W trakcie jego przyjmowania zaleca się zwiększenie podaży płynów.  Lek przyjmuje się po jedzeniu.

W przypadku zatrucia paracetamolem acetylocysteina podawana jest w postaci infuzji, w warunkach szpitalnych pod kontrolą lekarza.

Przeciwwskazania do stosowania acetylocysteiny

Nie należy stosować acetylocysteiny, jeśli:

 • Występuje nadwrażliwość na ten lek,
 • Pacjent cierpi z powodu aktywnej choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy,
 • Wiek pacjenta to mniej niż 2 lata (istnieje ryzyko wystąpienia blokady dróg oddechowych),
 • Występują ostre napady astmy.

Ostrzeżenia i środki ostrożności przy stosowaniu acetylocysteiny

Skutki uboczne

Niezbyt częste: biegunka, ból głowy, niedociśnienie tętnicze, nudności, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, reakcje nadwrażliwości, świąd, tachykardia, wymioty, wyprysk, wysypka, ból brzucha, gorączka, szumy uszne, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej

Rzadkie: duszność, skurcz oskrzeli, niestrawność,

Bardzo rzadkie: reakcje nadwrażliwości (reakcje anafilaktyczne i rzekomoanafilaktyczne), zespół lyella – toksyczna nekroliza naskórka, Krwotok, wstrząs anafilaktyczny, zespół Stevensa- Johnsona, nadmierne wydzielanie śluzu

Wpływ na ciążę

Stosowanie acetylocysteiny w ciąży wymaga oceny korzyści dla matki w stosunku do ryzyka dla dziecka. Chociaż badania nie wskazują negatywnego wpływu na płód, raczej nie zaleca się jej przyjmowania.

Wpływ na laktację

Acetylocysteina przenika do mleka matki w małych ilościach.  Jest używana u noworodków w leczeniu zatrucia paracetamolem i w neonatologii. Po ocenie potencjalnego ryzyka dla dziecka, można ją stosować podczas laktacji.

Interakcje z lekami

 • Leki przeciwkaszlowe: Acetylocysteina może powodować nagromadzenie wydzieliny w oskrzelach, jeśli jest stosowana z lekami o działaniu przeciwkaszlowym, takimi jak: butamirat, dekstrometorfan, kodeina, lewodropropizyna.
 • Węgiel aktywny: Osłabia działanie acetylocysteiny.
 • Antybiotyki: Lek może osłabiać działanie niektórych antybiotyków. Zaleca się przynajmniej dwugodzinny odstęp między jego przyjęciem a zażywaniem antybiotyków takich jak: benzylopenicylina potasowa, benzylopenicylina prokainowa, chlorotetracyklina, fenoksymetylopenicylina, neomycyna, oksytetracyklina, tetracyklina.
 • Nitrogliceryna: Acetylocysteina może powodować wyraźny spadek ciśnienia tętniczego, gdy jest stosowana jednocześnie z nitrogliceryną.
 • Cefuroksym: jednoczesne stosowanie może prowadzić do zwiększenia stężenia cefuroksymu w wydzielinie oskrzeli.
 • Karbamazepina: Acetylocysteina może zmniejszać stężenie karbamazepiny.
 • Amoksycylina i Erytromycyna: Jednoczesne stosowanie z tymi lekami może powodować spadek ich wchłaniania z przewodu pokarmowego.

Interakcja z alkoholem

Chociaż nie wykazano bezpośrednich interakcji z alkoholem, jego jednoczesne przyjmowanie z tym lekiem może podrażnić żołądek. 

Inne środki ostrożności

 • U pacjentów z astmą może wystąpić skurcz oskrzeli. Należy zachować ostrożność.
 • U osób z nietolerancją histaminy acetylocysteina może powodować objawy nietolerancji - świąd, ból głowy czy katar naczynioruchowy.
 • Pacjenci z trudnościami w odkrztuszaniu powinni korzystać z metod takich jak odsysanie czy drenaż.
 • Osoby z problemami żołądkowymi lub wrzodami powinny być ostrożne, gdyż lek może osłabiać ochronne działanie śluzu żołądkowego.
 • Możliwe są poważne reakcje skórne, takie jak zespół Stevensa-Johnsona czy zespół Lyella. W razie reakcji skórnych, leczenie acetylocysteiną powinno zostać przerwane.
 • Acetylocysteina nie powinna być podawana równocześnie z antybiotykami - cefalosporyny, aminoglikozydy, tetracyklina, amoksycylina. Istnieje ryzyko neutralizacji działania antybiotyków. Jeśli konieczne jest jednoczesne stosowanie, zachować co najmniej dwugodzinny odstęp między dawkami.