Oxalin Baby, żel do nosa, 10 g

Dostępny
13,89

O produkcie

100010586

Oxalin Baby jest lekiem w postaci żelu do nosa, zawierającym jako substancję czynną oksymetazoliny chlorowodorek, zaliczaną do grupy leków zwanych sympatykomimetykami.

Działanie

Oxalin Baby zastosowany miejscowo na błonę śluzową nosa, zwęża naczynia krwionośne, zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa i hamuje nadmierne wydzielanie, co ułatwia swobodne oddychanie przez nos. Udrożnia przewody nosowe i ułatwia odpływ wydzieliny z zatok przynosowych. Oxalin Baby jest w postaci żelu, co nawilża błonę śluzową nosa, a także powoduje, że lek nie spływa na dno jamy nosa i do gardła

Wskazania

Oxalin Baby w postaci żelu do nosa przeznaczony jest do stosowania dla dzieci w wieku powyżej 1.roku życia do 6 lat. Oxalin Baby jest stosowany: w ostrym zapaleniu błony śluzowej nosa; w naczynioruchowym zapaleniu błony śluzowej nosa; w alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa; w zapaleniu zatok przynosowych; w zapaleniu trąbki słuchowej; w zapaleniu ucha środkowego.

Przeciwwskazania

Nie stosować leku Oxalin Baby jeśli pacjent ma uczulenie na oksymetazoliny chlorowodorek lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku lub Jeśli pacjent ma suche zapalenie błony śluzowej nosa (zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa z tworzeniem się strupów).

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Oxalin Baby należy omówić to z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką.

Lek Oxalin Baby może być stosowany ze szczególną ostrożnością i tylko po uzyskaniu porady lekarskiej w przypadku:
- leczenia inhibitorami monoaminooksydazy (IMAO) i innymi lekami zwiększającymi ciśnienie tętnicze;
- zwiększonego ciśnienia w oczach, szczególnie w przypadku tzw. jaskry z zamkniętym kątem;
- ciężkich chorób serca i naczyń krwionośnych, np. choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego;
- guza chromochłonnego nadnerczy (guz znajdujący się w gruczołach położonych powyżej nerek);
- zaburzeń metabolicznych, np. nadczynności tarczycy, cukrzycy.

Leku Oxalin Baby nie należy stosować dłużej niż przez 3-5dnioraz w dawkach większych niż zalecane, ponieważ może to prowadzić do osłabienia działania leku oraz spowodować trudne do wyleczenia zmiany w błonie śluzowej nosa.

Stosowanie leku u dzieci

Nie stosować leku u dzieci w wieku poniżej 1. roku życia.Należy przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania i czasu stosowania leku

Przyjmowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio,a także o lekach, które pacjent planuje stosować. Przedawkowanie lub przypadkowe wypicie leku, a także stosowanie trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych lub inhibitorów monoaminooksydazy (leki stosowane m. in. w depresji) jednocześnie lub bezpośrednio przed zastosowaniem oksymetazoliny może spowodować zwiększenie ciśnienia tętniczego.

Ciąża

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko,powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek stosować wyłącznie do nosa. Ze względów higienicznych opakowanie leku powinno być stosowane tylko przez jednego pacjenta. Nie stosować dłużej niż przez 3 do 5dni. Leku nie należy stosować częściej niż 3 razy na dobę. Nie należy stosować dawek większych niż podane poniżej.

1 dawka żelu o objętości 45 μl (mikrolitra) zawiera 11,48 μg (mikrograma) oksymetazoliny chlorowodorku. Oxalin Baby żel do nosa przeznaczony jest dla dzieci po ukończeniu 1. roku życia.

Dzieci w wieku powyżej1. roku życia do 6 lat: 1 dawka do każdego otworu nosowego 2 do 3 razy na dobę.

Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Mogą wystąpić następujące działania niepożądane:

Często (u więcej niż1 na 100 pacjentów, ale u mniej niż 1 na 10 pacjentów):
- pieczenie w miejscu podania, suchość błony śluzowej nosa, kichanie.

Niezbyt często (u więcej niż 1 na 1000 pacjentów, ale u mniej niż 1 na 100 pacjentów):
- kołatanie serca, przyspieszenie czynności serca;
- zwiększenie ciśnienia tętniczego.

Rzadko (u więcej niż 1 na 10000 pacjentów, ale u mniej niż 1 na 1000 pacjentów):
- niepokój ruchowy, bezsenność, bóle głowy;
- zmęczenie;
- silne uczucie „zatkania nosa” w wyniku nasilenia obrzęku błony śluzowej nosa (występuje po ustaniu działania leku, jako objaw tzw. przekrwienia reaktywnego).

Stosowanie leku przez okres dłuższy niż zalecany i (lub) w dawkach większych niż zalecane może spowodować trudne do wyleczenia lub nawet nieodwracalne zmiany w błonie śluzowej nosa

Skład

Substancją czynną leku jest oksymetazoliny chlorowodorek. 1 g żelu zawiera 0,25 mg oksymetazoliny chlorowodorku. Pozostałe składniki to:sodu chlorek; disodu fosforan dwunastowodny; sodu diwodorofosforan jednowodny; disodu edetynian;  hydroksyetyloceluloza; glicerol; benzalkoniowy chlorek,roztwór; woda oczyszczona.

Producent

Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A.
ul. Karolkowa 22/24;
01-207 Warszawaa

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.

Dokładamy starań, aby opisy i zdjęcia produktów były aktualne i zgodne z wiedzą medyczną. Mimo wszystko prosimy, abyś przed zastosowaniem danego produktu przeczytał dołączoną do niego ulotkę. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.