Plastry

  (147)
Sortuj według
Zestaw plastrów z opatrunkiem, idealny w podróży, 7 różnych rozmiarów.
Plastry

Plastry

Plastry opatrunkowe − kiedy są potrzebne?


Plastry opatrunkowe są podstawowym wyposażeniem każdej domowej apteczki tuż obok wody utlenionej. Zestawy zawierające plastry wodoodporne albo przezroczyste plastry dla bardziej wymagających powinny być zawsze pod ręką nawet, jeśli nie sięgasz po nie przez długi czas. Delikatne skaleczenia i zadrapania z pewnością, po wcześniejszej dezynfekcji rany, niejednokrotnie były opatrywane właśnie plastrem.


Plastry opatrunkowe sprawdzają się najczęściej w sytuacjach, kiedy na Twojej skórze pojawiło się skaleczenie lub ranka. W niektórych przypadkach, bardziej poważnych, plastrami mogą być zabezpieczone większe przecięcia lub szwy chirurgiczne.


Plastry przydają się także w sytuacji obtarcia czy powstania pęcherzy. Najczęściej z taką sytuacją możesz mieć do czynienia, kiedy ubierasz niewygodne obuwie. Kiedy na stopach pojawiają się odciski, modzele lub pęcherze możesz wybrać specjalne plastry przeznaczone do tego typu podrażnień skóry.


Plastry na rany − różne rodzaje


W aptece znajdziesz plastry opatrunkowe, które pomogą w ochronie uszkodzeń skóry w zależności od rodzaju i stopnia tych uszkodzeń. Możesz wybierać spośród szerokiego asortymentu plastrów. Jednym z typów plastrów są plastry chirurgiczne.  Służą one do wzmocnienia lub zastąpienia szwów chirurgicznych. Możesz je też znaleźć pod nazwą: plastry do zamykania ran.


Zbyt ciasne buty? A może Twoje stopy są wyjątkowo wrażliwe i każde nowe lub długo nieużywane obuwie powoduje bolesne otarcia i powstawanie pęcherzy na stopach? Jeżeli doskwierają Ci pęcherze po spacerze w nowych butach, możesz wybrać plastry na pęcherze. Plastry na pęcherze mogą pomóc Ci w przetrwaniu tych kilku trudnych dla Twoich stóp dni.


Kiedy na stopach masz modzele i odciski możesz wybrać plastry na odciski. W zależności od ich rozwoju mogą pokrywać znaczną część skóry, a nawet być bolesne.


Istnieje też wiele rodzajów tzw. zwykłych plastrów opatrunkowych. Jeżeli będziesz mieć kontakt z wodą możesz wybrać plastry wodoodporne.


Jeżeli Twoja pociecha bardzo płacze z powodu rozbitego kolana lub skaleczonego palca, możesz wybrać specjalne plastry dla dzieci, które mają na sobie ciekawe, animowane wzory i kolory.


Takie plastry z opatrunkiem, które przedstawiają ulubioną postać z bajki z pewnością osłodzą przykry uraz.


Możesz także wybierać spośród rozmiarów plastrów: plastry występują w formie grubej rolki do cięcia (plastry bez opatrunku), plastra do cięcia z opatrunkiem lub przygotowanych wcześniej plastry z opatrunkiem w różnych rozmiarach. Z kolei jeżeli masz delikatną skórę, możesz wybrać plastry super soft.


Plastry opatrunkowe − z czego są wykonane?


Tworzywa z jakich wykonane są plastry zależy od tego, do jakiego celu ich używasz. Mogą być one wykonane z przewiewnego materiału z hipoalergicznym klejem lub też być wykonane z tworzywa sztucznego.


Plastry do zamykania ran są to cienkie, lecz mocne paski, które po naklejeniu na „zaciśniętą” ranę wspomagają zrośnięcie skóry i jej zagojenie. Występują samodzielnie (bez wspomagających, klasycznych szwów chirurgicznych) wyłącznie przy niewielkich i niezbyt głębokich ranach. O zastosowaniu plastra chirurgicznego powinien decydować lekarz, który wcześniej oceni głębokość powstałej rany.


Plastry na pęcherze wzbogacone są w łagodzące olejki, które przyspieszają gojenie i łagodzą dyskomfort. Jeśli spodziewasz się, że po założeniu konkretnego obuwia, na Twoich stopach pojawią się pęcherze, możesz zastosować plastry prewencyjnie. Dzięki temu masz szansę zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.


Plastry na odciski wzbogacone są w odpowiednio skomponowane substancje i kwasy, mające na celu zmiękczyć, a nawet rozpuścić odcisk. Plastry na odciski powinny być stosowane wyłącznie zgodnie z zaleceniami producenta. Zanim jednak zastosujesz je na swoich stopach, skonsultuj swoją decyzję ze specjalistą.


Wodoodporne plastry są wykonane ze specjalnego materiału, który bardzo szczelnie chroni ranę przed dostaniem się do niej wody czy powietrza. Pamiętaj jednak, aby ranę lub rankę co jakiś czas przewietrzyć, aby szybciej się goiła.