Furagina (Furazydyna), Furaginum (furazidinum) - dawkowanie, działanie, ulotka, skutki uboczne

  (6)

Furagina to środek zawierający w składzie furazydynę -  popularny chemioterapeutyk wykorzystywany w leczeniu zakażeń dróg moczowych. Furazydyna działa bakteriostatycznie, co oznacza, że hamuje namnażanie się bakterii. Swoją aktywnością obejmuje zarówno określone szczepy bakterii Gram-dodatnich, jak i Gram-ujemnych.

Sortuj według
  Furagina

  Furagina

  Wskazania do stosowania furaginy (furazydyny)

  Furaginę (furazydynę) stosuje się w terapii:

  • Zakażeń dolnych dróg moczowych (ZUM) o charakterze niepowikłanym,
  • Powracających zakażeń dolnych dróg moczowych u kobiet, wywołanych przez bakterie Escherichia coli.

  Mechanizm działania furaginy (furazydyny)

  Furagina (furazydyna) jako pochodna nitrofuranu wykazuje aktywność bakteriostatyczną. Pochodne nitrofuranu osiągają najwyższe stężenie w moczu (optymalne działanie leku występuje w  środowisku kwaśnym, o pH 5,5), gdzie są przekształcane do aktywnych form przez enzymy bakteryjne - flawoproteiny. W takiej postaci modyfikują bakteryjne białka rybosomalne i inne składniki komórek bakteryjnych niezbędne do produkcji białek komórkowych, kwasów nukleinowych oraz procesów oddechowych komórki.

  Furazydyna charakteryzuje się szerokim spektrum działania względem patogenów bakteryjnych, zarówno jeśli chodzi o bakterie Gram-dodatnie (Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Staphylococcus faecalis), jak i Gram-ujemne (Shigella, Salmonella, Proteus, Escherichia, Klebsiella, Enterobacter).

  Dawkowanie furaginy (furazydyny)

  Osoby dorosłe:

  1 dzień kuracji: 400 mg w 4 dawkach podzielonych, kolejne dni kuracji: 300 mg w 3 dawkach podzielonych. Czas leczenia powinien być nie krótszy niż 7-10 dni. Po upływie 10-15 dni od zakończenia kuracji, leczenie można powtórzyć.

  W przypadku nawracających zakażeń dróg moczowych u kobiet (minimum 3 epizody ZUM w ciągu 12 miesięcy), zaleca się stosowanie 100 mg furaginy przez okres 6-12 miesięcy.

  Dzieci oraz młodzież:

  Dawkowanie furaginy u dzieci po skończeniu 2 roku życia do 14 roku życia wynosi od 5 do 7 mg/kg mc./dobę, w 2-3 dawkach podzielonych przez 7-8 dni. Po upływie 10-15 dni od zakończenia kuracji, leczenie można powtórzyć. U dzieci przed ukończeniem 2. roku życia dawkę ustala indywidualnie lekarz.

  Lek należy zażywać w trakcie posiłków.

  Przeciwwskazania do stosowania furaginy (furazydyny)

  Furaginy nie należy stosować w I trymestrze ciąży oraz w ciąży powyżej 38. tygodnia oraz w okresie okołoporodowym. Ponadto jej zażywanie jest przeciwwskazane w przypadku występowania:

  • Uczulenia na furazydynę lub inny związek należący do grupy nitrofuranów,
  • Niewydolności nerek,
  • Polineuropatii,
  • Niedoboru dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej.

  Ostrzeżenia i środki ostrożności przy stosowania furaginy (furazydyny)

  Wpływ na prowadzenie pojazdów

  U niektórych osób zażywanie furaginy może wiązać się z występowaniem zawrotów głowy, senności czy zaburzeń widzenia, co może mieć wpływ na ograniczenie zdolności do prowadzenia pojazdów.

  Wpływ na ciążę

  Stosowanie furaginy (furazydyny) jest przeciwwskazane w I trymestrze ciąży, a także w ciąży donoszonej (po 38. tygodniu) oraz w czasie porodu (istnieje ryzyko wystąpienia niedokrwistości hemolitycznej u dziecka).

  Wpływ na laktację

  Furagina nie powinna być zażywana w okresie laktacji. Substancja ta przenika do mleka i może wywierać szkodliwy wpływ na dziecko.

  Interakcje z lekami

  • Niektóre substancje mogą wpływać na zwiększenie wchłaniania furazydyny (np. witaminy z grupy B).
  • Leki o działaniu zobojętniającym kwas żołądkowy opóźniają wchłanianie furaginy.
  • Jednoczesne zażywanie z antybiotykami aminoglikozydowymi lub tetracyklinowymi może nasilać przeciwbakteryjne działanie substancji,
  • Nie należy łączyć leku z przyjmowaniem chloramfenikolu z uwagi na możliwe hamowanie czynności układu krwiotwórczego.

  Interakcje z alkoholem

  W trakcie leczenia furaginą nie należy spożywać alkoholu.

  Inne środki ostrożności

  • Stosowanie substancji wymaga ostrożności u pacjentów z problemami nerkowymi, wątrobowymi, neurologicznymi, niedokrwistością, zaburzeniami elektrolitowymi, niedoborem witamin B i kwasu foliowego czy chorobami płuc. Podczas długotrwałego przyjmowania furazydyny niezbędne jest monitorowanie liczby leukocytów oraz funkcji nerek i wątroby.
  • Osoby z cukrzycą powinny być świadome ryzyka rozwoju polineuropatii obwodowej (uszkodzenie nerwów) jako potencjalnego skutku ubocznego leku. Jeśli pojawią się pierwsze symptomy, takie jak mrowienie czy drętwienie, należy zaprzestać stosowania ffuraginy
  • W razie wystąpienia takich objawów jak: gorączka, kaszel, ból w klatce piersiowej czy duszność, zalecane jest natychmiastowe przerwanie stosowania leku (jego stosowanie może prowadzić do ostrych, podostrych i przewlekłych reakcji płucnych).