Glukozamina, Glucosaminum - dawkowanie, działanie, ulotka, skutki uboczne

  (4)

Glukozamina jest aminocukrem naturalnie występującym w organizmie człowieka. Odgrywa kluczową rolę w budowie i utrzymywaniu zdrowia chrząstek stawowych. Wykorzystuje się ją także w leczeniu stanów zapalnych stawów, m.in. w przebiegu choroby zwyrodnieniowej.

Sortuj według
Glukozamina

Glukozamina

Wskazania do stosowania glukozaminy

Główne wskazanie do stosowania glukozaminy dotyczy niwelowania objawów łagodnej i umiarkowanej postaci zapalenia stawu kolanowego.

Mechanizm działania glukozaminy

Dokładny mechanizm działania substancji nie został do chwili obecnej poznany. Na podstawie przeprowadzonych próbin vitro oraz in vivo wnioskuje się, że glukozamina stymuluje syntezę glikozaminoglikanów i proteoglikanów przez chondrocyty, oraz kwasu hialuronowego przez synowiocyty.

Dawkowanie glukozaminy

Glukozaminę można przyjmować na trzy sposoby: doustnie, za pomocą wstrzyknięć domięśniowych oraz poprzez stosowanie na skórę.

Podanie doustne: u dorosłych zwykle stosuje się 1,5 g na dobę.

Podanie miejscowe na skórę: u dorosłych zaleca się stosowanie niewielkiej ilości żelu na obszar dotknięty chorobą.

Podanie domięśniowe: u dorosłych zaleca się 400 mg – 800 mg na dobę, kilka razy w tygodniu.

Przeciwwskazani do stosowania glukozaminy

Glukozamina jest przeciwwskazana dla osób z nadwrażliwością na tę substancję. Nie jest także zalecana u pacjentów uczulonych na skorupiaki, ponieważ to właśnie z nich pozyskuje się ten związek.

Ostrzeżenia i środki ostrożności przy stosowaniu glukozaminy

Skutki uboczne

U niektórych pacjentów stosowanie glukozaminy może wiązać się z występowaniem określonych działań niepożądanych. Najczęściej obserwowane to dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, jak np. niestrawność, bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka, a ponadto bóle głowy, zmęczenie oraz senność. Do rzadziej obserwowanych skutków ubocznych należą alergiczne zmiany skórne: świąd, zaczerwienienie, wysypka.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Nie ma badań dotyczących wpływu glukozaminy na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jeżeli w trakcie jej stosowania wystąpią zawroty głowy, senność, ból głowy, zmęczenie, zaburzenia widzenia, nie zaleca się prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Wpływ na ciążę

Ze względu na brak dostatecznych danych, nie zaleca się stosowania glukozaminy w ciąży.

Wpływ na laktację

Ze względu na brak dostatecznych danych, nie zaleca się stosowania glukozaminy podczas karmienia piersią

Interakcje z lekami

Stwierdzono, że jednoczesne stosowanie glukozaminy i doustnych antagonistów witaminy K może sprzyjać wzrostowi INR. Pacjenci przyjmujący te leki powinni być ściśle monitorowani podczas rozpoczęcia i zakończenia terapii glukozaminą.

Inne środki ostrożności

  • Glukozaminy nie zaleca się dla osób poniżej 18 roku życia, ze względu na brak odpowiednich badań klinicznych w tej grupie wiekowej.
  • W niektórych przypadkach zaobserwowano wystąpienie hipercholesterolemii u osób przyjmujących glukozaminę. Dlatego też, osoby z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych powinny monitorować poziom lipidów we krwi.
  • Ostrożność powinny zachować osoby z nietolerancją glukozy, .