Leki i maści na ospę

  (14)

Ospa wietrzna to choroba wirusowa, którą można złapać w każdym wieku. Oprócz codziennej higieny i dezynfekcji stosuje się różne leki na ospę, aby złagodzić swędzenie i nie dopuścić do nadkażeń bakteryjnych. Może to być np. żel chłodzący albo maść na ospę.

Sortuj według
Ospa

Ospa

Ospa — co to jest i co na ospę?

Ospę wietrzną (wiatrówkę) wywołuje wirus VZV (Varicella-zoster virus). To wysoce zakaźna choroba, którą charakteryzuje gorączka, osłabienie i wysypka w postaci pęcherzy wypełnionych płynem. Chory zaraża 2 dni przed pojawieniem się pierwszych krostek aż do przeschnięcia ostatniego wykwitu.

Warto pamiętać, że ktoś, kto przeszedł wiatrówkę, może zachorować na półpaśca (wirus VZV zostaje w organizmie na całe życie). W takim przypadku do odkażania krostek i łagodzenia świądu warto stosować te same preparaty, co na ospę.

Codzienna higiena w chorobie — które leki na ospę będą przydatne

W leczeniu ospy bardzo ważna jest codzienna higiena, odkażanie i pielęgnacja zmienionych chorobowo miejsc na skórze takimi preparatami jak maść na ospę.

Kąpiele

Dbaj o czystość skóry, również owłosionej. Kąpiele złagodzą świąd, pomogą w zapobieganiu wtórnym zakażeniom i powstawaniu blizn. Możesz przygotować specjalną dezynfekującą kąpiel, dodając do wody kilka kryształków lub tabletek nadmanganianu potasu. Pamiętaj, że nierozpuszczone pozostałości tej soli mogą poparzyć skórę!

Odkażanie

Dawniej do dezynfekcji zazwyczaj stosowano fiolet gencjanowy. Dzisiaj odkażające leki na ospę to wygodniejsze i mniej brudzące skórę oraz ubrania preparaty w sprayu lub żelu.

Pielęgnacja chorej skóry

Sposób pielęgnacji skóry zależy od tego, na jakim etapie jest choroba. W początkowej fazie jako lek na ospę można stosować pudry w płynie, jednak ze względu na zwiększone ryzyko zakażeń wtórnych lepiej je odstawić, gdy najbardziej uciążliwy świąd minie. Warto też pamiętać o nawilżaniu zaschniętych krostek w końcowym etapie choroby, aby zminimalizować powstawanie blizn.

Lek na ospę - rodzaje

Do zbijania gorączki w przebiegu ospy stosuje się tylko i wyłącznie paracetamol (ibuprofen sprzyja nadkażaniu ran). W ciężkich przypadkach chorym podaje się też acyklowir i leki przeciwhistaminowe z dimetyndenem. Pozostałe rodzaje leków mają na celu złagodzić swędzenie i zdezynfekować skórę.

Maść na ospę 

Pastę lub maść na ospę nanosi się punktowo na wypryski kilka razy na dobę. Takie preparaty zawierają substancje wysuszające (tlenek cynku) i antybakteryjne (mentol, benzokaina).

Żel chłodzący, żel w sprayu

Leki na ospę w formie żelu mają działanie przeciwbakteryjne, regenerujące i wspomagające gojenie się ran. Preparatami chłodzącymi pokrywa się delikatnie duże obszary skóry z wysypką 3 razy dziennie lub według potrzeb (nie należy ich wcierać). W składzie żeli i pianek na ospę znajdziesz m.in. aloes, betainę, tlenek cynku, fenoksyetanol, pantenol, alantoinę oraz wyciągi ziołowe (z ziela lawendy czy kwiatów rumianku).

Puder w płynie

Lek na ospę w postaci płynnego pudru zawiera wysuszający krostki tlenek cynku. W swoim składzie może mieć także substancje znieczulające i antybakteryjne. Obecnie zaleca się stosowanie pudrów w płynie jedynie na początku choroby, gdy świąd jest największy, ponieważ pod warstwą preparatu mogą namnażać się bakterie.

Leki dezynfekujące

Odkażające leki na ospę pomagają w pielęgnacji skóry. Najlepsze preparaty zawierają więcej niż jedną substancję antyseptyczną (np. fenoksyetanol i dichlorowodorek octenidyny). Taki lek na ospę  nanosi się minimum 1 raz dziennie na leczoną skórę i błony śluzowe (pęcherze mogą pojawić się także w jamie ustnej i miejscach intymnych). Preparat antyseptyczny przyda się również w innych sytuacjach. Do odkażania wszystkich rodzajów ran (odleżyn, otarć itd.) możesz użyć tego samego środka, co na ospę.