Ospa
Ospa — co to jest i co na ospę?
Ospę wietrzną (wiatrówkę) wywołuje wirus VZV (Varicella-zoster virus). To wysoce zakaźna choroba, którą charakteryzuje gorączka, osłabienie i wysypka w postaci pęcherzy wypełnionych płynem. Chory zaraża 2 dni przed pojawieniem się pierwszych krostek aż do przeschnięcia ostatniego wykwitu.
Warto pamiętać, że ktoś, kto przeszedł wiatrówkę, może zachorować na półpaśca (wirus VZV zostaje w organizmie na całe życie). W takim przypadku do odkażania krostek i łagodzenia świądu warto stosować te same preparaty, co na ospę.
Codzienna higiena w chorobie — które leki na ospę będą przydatne
W leczeniu ospy bardzo ważna jest codzienna higiena, odkażanie i pielęgnacja zmienionych chorobowo miejsc na skórze takimi preparatami jak maść na ospę.
Kąpiele
Dbaj o czystość skóry, również owłosionej. Kąpiele złagodzą świąd, pomogą w zapobieganiu wtórnym zakażeniom i powstawaniu blizn. Możesz przygotować specjalną dezynfekującą kąpiel, dodając do wody kilka kryształków lub tabletek nadmanganianu potasu. Pamiętaj, że nierozpuszczone pozostałości tej soli mogą poparzyć skórę!
Odkażanie
Dawniej do dezynfekcji zazwyczaj stosowano fiolet gencjanowy. Dzisiaj odkażające leki na ospę to wygodniejsze i mniej brudzące skórę oraz ubrania preparaty w sprayu lub żelu.
Pielęgnacja chorej skóry
Sposób pielęgnacji skóry zależy od tego, na jakim etapie jest choroba. W początkowej fazie jako lek na ospę można stosować pudry w płynie, jednak ze względu na zwiększone ryzyko zakażeń wtórnych lepiej je odstawić, gdy najbardziej uciążliwy świąd minie. Warto też pamiętać o nawilżaniu zaschniętych krostek w końcowym etapie choroby, aby zminimalizować powstawanie blizn.
Lek na ospę - rodzaje
Do zbijania gorączki w przebiegu ospy stosuje się tylko i wyłącznie paracetamol (ibuprofen sprzyja nadkażaniu ran). W ciężkich przypadkach chorym podaje się też acyklowir i leki przeciwhistaminowe z dimetyndenem. Pozostałe rodzaje leków mają na celu złagodzić swędzenie i zdezynfekować skórę.
Maść na ospę
Pastę lub maść na ospę nanosi się punktowo na wypryski kilka razy na dobę. Takie preparaty zawierają substancje wysuszające (tlenek cynku) i antybakteryjne (mentol, benzokaina).
Żel chłodzący, żel w sprayu
Leki na ospę w formie żelu mają działanie przeciwbakteryjne, regenerujące i wspomagające gojenie się ran. Preparatami chłodzącymi pokrywa się delikatnie duże obszary skóry z wysypką 3 razy dziennie lub według potrzeb (nie należy ich wcierać). W składzie żeli i pianek na ospę znajdziesz m.in. aloes, betainę, tlenek cynku, fenoksyetanol, pantenol, alantoinę oraz wyciągi ziołowe (z ziela lawendy czy kwiatów rumianku).
Puder w płynie
Lek na ospę w postaci płynnego pudru zawiera wysuszający krostki tlenek cynku. W swoim składzie może mieć także substancje znieczulające i antybakteryjne. Obecnie zaleca się stosowanie pudrów w płynie jedynie na początku choroby, gdy świąd jest największy, ponieważ pod warstwą preparatu mogą namnażać się bakterie.
Leki dezynfekujące
Odkażające leki na ospę pomagają w pielęgnacji skóry. Najlepsze preparaty zawierają więcej niż jedną substancję antyseptyczną (np. fenoksyetanol i dichlorowodorek octenidyny). Taki lek na ospę nanosi się minimum 1 raz dziennie na leczoną skórę i błony śluzowe (pęcherze mogą pojawić się także w jamie ustnej i miejscach intymnych). Preparat antyseptyczny przyda się również w innych sytuacjach. Do odkażania wszystkich rodzajów ran (odleżyn, otarć itd.) możesz użyć tego samego środka, co na ospę.