Kremy, czopki, maści na hemoroidy

  (72)
Sortuj według
Hemoroidy

Hemoroidy

Choroba hemoroidalna jest bardzo powszechna. Na dolegliwości związane z żylakami odbytu cierpi co drugi dorosły Polak, a preparaty, takie jak czopki na hemoroidy czy maść na hemoroidy, znikają z aptecznych półek. Dlaczego jest to tak często występujący problem?



Hemoroidy — potoczna nazwa żylaków odbytu



Określanie mianem „hemoroidów” jednostki chorobowej, którą są żylaki odbytu, to powszechny błąd. Hemoroidy (inaczej mówiąc: guzki krwawnicze) występują bowiem u każdej zdrowej osoby. Guzki te, wypełnione krwią, umożliwiają utrzymanie szczelności odbytu — niezbędnej do kontrolowania wydalania kału oraz emisji gazów jelitowych.



 



Pod wpływem impulsu nerwowego, którym jest parcie, krew odpływa z guzków i możliwe staje się oddanie stolca. Jednak jeśli hemoroidy wypełniają się zbyt dużą ilością krwi, nie opróżniają się z niej całkowicie, co prowadzi do ich nadmiernego rozciągnięcia. Pojawia się problem znany jako żylaki odbytu — krew zalega nie tylko w guzkach, ale również w tkankach odbytu.



Objawy hemoroidów



Objawy żylaków odbytu to:





  • krwawienie z odbytu o różnym nasileniu (od niewielkiego śladu krwi na papierze toaletowym po wypróżnieniu po krwotoki występujące niezależnie od oddawania stolca),


  • świąd i obrzęk okolic odbytu,


  • zwiększona ilość wydzieliny (często obserwowana na bieliźnie),


  • uczucie niepełnego wypróżnienia,


  • silny ból (towarzyszy on zapaleniu lub zakrzepicy w obrębie splotów przyodbytowych).




Przyczyny nieprawidłowego działania hemoroidów



Przyczyn nieprawidłowego działania hemoroidów i związanych z tym problemów zdrowotnych należy szukać w codziennych nawykach. Twój wiek czy płeć nie są tak istotne, jak codzienne aktywności oraz stosowana dieta (chociaż ze względu na mniejsze napięcie mięśni osoby w podeszłym wieku częściej cierpią z powodu żylaków odbytu).



 



Na zmiany chorobowe najbardziej narażone są osoby prowadzące siedzący tryb życia i unikające aktywności fizycznej. Brak ćwiczeń lub jakiegokolwiek innego ruchu skutkuje problemami z ciśnieniem w żyłach znajdujących się wewnątrz odbytu. W grupie ryzyka znajdują się zatem osoby, które wykonują siedzącą pracę, dużo się uczą, kierowcy, a także osoby z nadwagą.



 



Częste biegunki (także te wywołane za pomocą środków przeczyszczających) oraz zaparcia związane z nieprawidłową dietą i podażą płynów również sprzyjają powstawaniu żylaków odbytu.



Kobiety w ciąży a hemoroidy



Na problemy z hemoroidami narażone są także kobiety w ciąży. Rozwijające się dziecko może powodować nacisk na układ wydalniczy i w efekcie prowadzić do pojawienia się bolesnych dolegliwości. Na szczęście po porodzie problemy często ustępują samoistnie i nie wymagają leczenia.



 



Doraźną ulgę przyniesie na przykład łagodna maść na hemoroidy bez recepty, jednak mimo powszechnej dostępności takiego specyfiku warto zasięgnąć porady lekarza przed jego zastosowaniem. Na hemoroidy w ciąży lekarz może zalecić także inne preparaty, np. tabletki na hemoroidy.



Zanim sięgniesz po maść na hemoroidy lub inny lek



Jak głosi stare porzekadło, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Działania profilaktyczne względem żylaków odbytu zwanych potocznie hemoroidami polegają przede wszystkim na modyfikacji diety. Dostarczanie organizmowi dużej ilości błonnika zmniejsza ryzyko zaparć, które są jedną z najczęstszych przyczyn problemów z prawidłowym funkcjonowaniem guzków krwawniczych. Błonnik znajdziesz m.in. w różnego rodzaju kaszach, żytnim pieczywie, warzywach i owocach. Dodatkowo warto zrezygnować z kawy, alkoholu i pikantnych przypraw oraz siedzącego trybu życia. Ważne jest również picie dużej ilości płynów.



 



Modyfikacja diety i zwiększenie aktywności fizycznej powinno skutkować uzyskaniem regularnych wypróżnień i zmniejszeniem dolegliwości. Dopiero wtedy, gdy nie potrafisz sobie poradzić z sytuacją, warto sięgnąć po leki na hemoroidy.



 



Leki na hemoroidy a konsultacja z lekarzem



Dlaczego tak dużo osób zwleka z wizytą u specjalisty? Na początku objawy żylaków odbytu są mało uciążliwe i łagodne, dlatego wielu chorych zaczyna szukać pomocy lekarskiej dopiero przy znacznym nasileniu się dolegliwości. Niepokój związany z krępującym badaniem również powstrzymuje przed konsultacją z lekarzem. Najczęściej pierwszym objawem, który przekonuje do wizyty lekarskiej, jest dopiero krwawienie z odbytu.



 



Problemów z hemoroidami nie należy lekceważyć. Nieleczone drobne dolegliwości mogą z krótkim czasie zmienić się w poważną chorobę. Dlatego jeśli podczas wykonywania codziennych czynności zauważysz u siebie typowe dla tej choroby objawy, skonsultuj się z lekarzem.



 



Specjalista przepisze Ci odpowiednie lekarstwo na hemoroidy, dzięki któremu będziesz mógł bezpiecznie uporać się z tą przykrą przypadłością. Pamiętaj, że leki na hemoroidy bez recepty, takie jak maść na hemoroidy, nie są dobierane indywidualnie, dlatego ich działanie może nie być wystarczające.



Stopnie zaawansowania choroby hemoroidalnej



W zależności od wielkości i położenia żylaków odbytu wyróżniamy następujące stadia rozwoju choroby:





  • I stopień — powiększenie guzków krwawniczych bez ich wypadania na zewnątrz odbytu. Zmiany są widoczne przy anoskopii (wziernikowaniu odbytu) i powodują znikome dolegliwości. Mogą się pojawić niewielkie krwawienia (widoczne ślady na papierze toaletowym).


  • II stopień — hemoroidy są powiększone i wysuwają się na zewnątrz odbytu w czasie wypróżniania, ale samoistnie się cofają po zakończeniu parcia. Pojawia się świąd i pieczenie oraz krew po oddaniu stolca, a także uczucie niepełnego wypróżnienia.


  • III stopień — guzki wypadają po oddaniu stolca i nie cofają się samoistnie (da się jednak wprowadzić je manualnie do kanału odbytu). Mają one również skłonność do wypadania w czasie wysiłku fizycznego. Temu stadium towarzyszy spory ból, świąd i krwawienie.


  • IV stopień — guzki stale pozostają na zewnątrz, nie zmniejszają się i nie da się ich wprowadzić manualnie do kanału odbytu. W tym stadium pojawia się skłonność do zakrzepicy, obrzęków oraz uszkodzeń nabłonka pokrywającego hemoroidy. Krwawienie, ból i swędzenie jest bardzo silne. Może również wystąpić nietrzymanie stolca.




Hemoroidy: Leki - czy istnieje skuteczny lek?



Stosowanie leków we wczesnym stadium choroby hemoroidalnej umożliwia całkowite wyeliminowanie jej objawów. Należy jednak skonsultować takie działania z lekarzem.



Czopki na hemoroidy i tabletki



Na początku ulgę mogą Ci przynieść stosowane miejscowo farmakologiczne preparaty na hemoroidy: maść na hemoroidy, żele oraz czopki doodbytnicze.



 



Maść lub krem na hemoroidy mają właściwości przeciwzapalnie oraz łagodzące. Zadaniem tych specyfików jest zmniejszenie obrzęku oraz uczucia swędzenia skóry występującego przy żylakach odbytu.



 



Doodbytnicze czopki na hemoroidy charakteryzuje podobne działanie. Często zawierają one naturalne wyciągi roślinne, m.in. z pączków topoli oraz kasztanowca. Ich stosowanie zmniejsza poziom bólu towarzyszącego chorobie oraz ryzyko występowania infekcji.



 



Dostępne są również tabletki na hemoroidy, które cieszą się popularnością ze względu na przyjazną formę podania. Nie wywołują one uczucia skrępowania związanego z aplikacją. Takie tabletki na hemoroidy wykazują bardzo podobne działanie do maści czy czopków.



Alternatywne metody leczenia hemoroidów



Zwłaszcza we wczesnym stadium choroby możesz spróbować domowych sposobów, m.in. popularnych w czasach naszych babć nasiadówek. Substancje łagodzące wchłaniają się przez skórę dzięki działaniu pary wodnej. Do nasiadówek często stosowany jest nagietek. Możesz także wykąpać się w ciepłej wodzie z dodatkiem kory dębu.



 



Naturalne sposoby warto stosować wspomagająco również wtedy, gdy choroba bardziej się rozwinie. Niewielkie zmiany można leczyć zastrzykami lub z wykorzystaniem lasera. Niekiedy jednak żylaki odbytu wymagają leczenia operacyjnego.

Marki powiązane z kategorią: Hemoroidy