Maści, tabletki, leki na żylaki

  (114)

Pokaż 23 z 114 wyników

Żylaki i obrzęki

Żylaki i obrzęki

Jakie objawy mogą wskazywać na początki powstawania żylaków?


Na żylaki najczęściej chorują kobiety, choć oczywiście zdarzają się przypadki występowania żylaków u mężczyzn. Żylaki powstają w wyniku osłabienia mięśni, zbyt małej ilości ruchu lub uszkodzonych zastawek żył. Choć wystąpienie żylaków jest uwarunkowane genetycznie, masz wpływ na powstrzymanie ich wystąpienia, a kiedy na to już za późno, na złagodzenie ich skutków.


Do powstania żylaków przyczyniają się także m.in. otyłość i nadwaga, siedzący tryb życia, praca polegająca na podnoszeniu ciężarów, tabletki antykoncepcyjne, problemy z długotrwałymi i uporczywymi zaparciami czy też urazy nóg.


Czy Twoje nogi są ciężkie i opuchnięte na koniec dnia? Widzisz, że na łydkach pojawiły się tzw. pajączki (cienkie, rozgałęzione żyłki)? To mogą być pierwsze objawy tworzących się żylaków. Zareaguj od razu i udaj się do lekarza.


Lekarz, wykonując badanie przy użyciu aparatu Dopplera, sprawdzi kondycję Twoich żył i określi stan przepływu krwi przez te naczynia krwionośne. Podczas badania lekarz może ocenić czy Twoje zastawki żylne funkcjonują prawidłowo i są w dobrej kondycji, czy nie tworzą się zakrzepy w żyłach oraz czy naczynie nie jest zbyt zwężone. To, co charakterystyczne dla początków występowania żylaków to to, że obrzęki nóg występują głównie w nocy.


Jak zapobiegać żylakom – profilaktyka, preparaty i leki na żylaki


Leki zmniejszające obrzęk nóg, odpowiednio dobrane po konsultacji z lekarzem, mogą przynieść szybką poprawę. Lek na opuchnięte nogi może występować na przykład w formie kremu lub maści. Krem na opuchnięte nogi zadziała kojąco i przyniesie niemal natychmiastową ulgę zmęczonym kończynom. Może zmniejszyć też obrzęk żył i zahamować ich rozszerzanie.


Poza odpowiednią kuracją zmniejszającą obrzęk nóg i hamującą rozwój żylaków, warto zadbać o prawidłowy tryb życia. Zanim żylaki pojawią się na Twoich nogach, możesz także zastosować właściwą profilaktykę żylaków. To, co jest w tym wypadku najważniejsze, to ruch!


Unikaj czynników mogących nasilać powstawanie żylaków i powodujących obrzęk nóg. Długie stanie czy długie siedzenia na pewno nie sprzyja dobrej kondycji Twoich nóg i układu krwionośnego. W ciągu dnia staraj się raz na jakiś czas wprawiać swoje nogi w ruch. Przespaceruj się przez kilkanaście minut. Podczas stania przestępuj z nogi na nogę.


Jeśli to możliwe, podłóż pod nogi specjalny podnóżek. Uniesienie nóg pozytywnie wpłynie na przepływ i ciśnienie krwi w nogach. Staraj się także unikać sauny i długich, gorących kąpieli. Wysoka temperatura rozszerza naczynia krwionośne, co przy obrzęku nóg i żylakach zdecydowanie nie jest wskazane. To dlatego osoby podatne na żylaki mogą źle znosić upały i odczuwać wtedy dodatkowe ciążenie w nogach.


Zwróć też uwagę na noszone obuwie. Wysokie szpilki czy niewygodne lub ciasne buty, będą potęgować rozwój żylaków i Twój dyskomfort. Zamiast tego postaw na płaskie i komfortowe obuwie.


Zadbaj o odpowiednią ilość ruchu. Odwiedzaj basen, jeźdź na rowerze, skacz na skakance. Spróbuj też odpoczywać z uniesionymi nogami. W ten sposób, dzięki działaniu grawitacji, pomagasz krwi spłynąć z zastojów w kończynach dolnych.


Jeżeli masz problem z nadwagą, zrzucenie nadprogramowych kilogramów także może przyczynić się do poprawy kondycji Twoich naczyń krwionośnych w nogach i przepływu przez nie krwi.


Jak działają tabletki na żylaki i leki na obrzęki nóg?


Bez recepty w aptece możesz dostać preparaty zawierające wyciągi z pestek cytrusów lub z pestek winogron. Z kolei leki na żylaki bez recepty często zawierają w sobie składnik zwany diosminą, który ma pochodzenie naturalne. Uzyskuje się go właśnie z owoców cytrusowych. Jego działanie polega na tym, że usprawnia przepływy w naczyniach limfatycznych. Diosmina może także wpływać na uszczelnienie naczyń krwionośnych. Preparaty z diosminą często stosuje się w przypadku uczucia ociężałych i zmęczonych nóg, mogą one zmniejszać opuchliznę i  obrzęki nóg.


Preparat na żylaki może także zawierać w swoim składnie rutynę, która uszczelnia ściany naczyń krwionośnych. Często występuje ona jako składnik środków dostępnych w aptece bez recepty.


Niektóre preparaty o działaniu przeciwobrzękowym mają za zadanie również wzmacnianie ścianek żylnych. Wszystko to za sprawą odpowiednio dobranych składników, wzbogaconych np. o wyciąg z kasztanowca. Ponadto, niektóre środki na żylaki zawierają też heparynę, która hamuje tworzenie się przyściennych skrzepów w żyłach. Maści i kremy na żylaki stosowane zewnętrznie często zawierają w sobie wyciąg z kasztanowca czy oczaru wirginijskiego. Składniki aktywne tych substancji mogą niwelować stany zapalne i uszczelniać ściany żył.


Tabletki na żylaki mają przede wszystkim poprawić komfort i zmniejszyć objawy, jakie dają żylaki.


W leczeniu żylaków lekarz może też polecić Ci zakładania specjalnych opasek uciskowych lub rajstop uciskowych, które także możesz dostać w aptece. Metoda uciskania żylaków może być także wykonana przy użyciu zwykłego bandaża elastycznego. Bardzo ważna jest jednak technika jego poprawnego wiązania, którą powinien szczegółowo przedstawić Ci lekarz.

Marki powiązane z kategorią: Żylaki i obrzęki