Leki przeciwzakrzepowe (20)

Sortuj według
Leki przeciwzakrzepowe

Leki przeciwzakrzepowe

Prawidłowa krzepliwość krwi jest absolutnie niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu, zwłaszcza układu sercowo-naczyniowego. Istnieją jednak sytuacje, w których proces krzepliwości krwi zostaje zaburzony i trzeba zastosować leki przeciwzakrzepowe


 


Leki przeciwzakrzepowe - dlaczego lekarz może Ci je zalecić?


Kiedy Twoja krew jest zbyt gęsta, w Twoich naczyniach krwionośnych może dochodzić do tworzenia się zakrzepów. Zakrzepy takie mogą przeszkadzać w prawidłowym przepływie krwi i w ekstremalnych przypadkach stanowić zagrożenie dla Twojego zdrowia i życia. Najczęstszymi powodami wdrożenia leczenia za pomocą leków przeciwzakrzepowych jest zakrzepica żylna (czyli zakrzepica żył głębokich zwana także trombozą), przebyta zatorowość płucna oraz choroby kardiologiczne, choroba wieńcowa. Wówczas leki przeciwzakrzepowe, mogą wspomagać:


   • profilaktykę przy zatorowości płucnej,

  • zapobieganie powikłaniom zawałowym,

  • profilaktykę zawałów serca,

  • rekonwalescencję po wszczepieniu sztucznych zastawek serca,

  • profilaktykę przy zakrzepicy tętnic, głównie kończyn dolnych,

  • profilaktykę udaru mózgu.


Tabletki przeciwzakrzepowe lekarz może Ci także zalecić po zawale serca, aby chronić Twój układ naczyniowy.


 


Skąd biorą się zakrzepy?


Przyczyn występowania zakrzepicy jest wiele − w niektórych przypadkach można nawet nie wykryć jednoznacznej przyczyny. Uznaje się jednak, że częstą przyczyną zakrzepów żylnych jest otyłość, a także wiek − najczęściej przypadłość ta dotyka osoby po 40. roku życia. Lekarz może zalecić Ci, żebyś przyjmował leki na rozrzedzenie krwi (w tym np. leki na rozrzedzenie krwi bez recepty) także, kiedy przed dłuższy czas jesteś unieruchomiony, np. po złamaniach kończyn dolnych, po operacjach, również tych onkologicznych. Unieruchomienie nie oznacza jednak tylko leżenia z nogą na temblaku w szpitalu. Zakrzepica może także spotkać osoby, które często przebywają w bezruchu w jednej pozycji, np. podczas podróży (w szczególności samolotem).


 


Do tworzenia się zakrzepów predestynowane są też kobiety w ciąży − w tym czasie dziecko i macica naciskają na dolną połowę ciała, co może przyczyniać się do zakrzepów. Zakrzepom sprzyjają także zmiany hormonalne − stąd często słyszy się o zakrzepach u kobiet, które stosują środki antykoncepcyjne. Nie bez znaczenie pozostaje dla lekarza zalecającego Ci leki na rozrzedzenie krwi wywiad rodzinny − jeżeli Twoi krewni przechodzili kiedyś chorobę zakrzepowo-zatorową, może to zwiększać Twoje ryzyko wystąpienia zakrzepu żylnego.


 


Jak działają preparaty i leki na rozrzedzenie krwi?


Tabletki przeciwzakrzepowe mogą występować np. jako leki przeciwzakrzepowe bez recepty. Ich stosowanie ma przeważnie na celu hamowanie procesu krzepnięcia krwi, aby zapobiec powstawaniu groźnych dla życia i zdrowia skrzepów. Niektóre leki przeciwzakrzepowe mogą wpływać również na rozpuszczanie już powstałych skrzeplin w żyłach.


 


Preparaty i leki na rozrzedzenie krwi mogą zwierać składniki aktywne, takie jak:


   • pochodne heparyny, które uniemożliwiają powstanie zakrzepu i działają na przyczynę krzepnięcia krwi. Jednak preparaty nie wpływają na rozpuszczenie skrzepów, które już powstały w Twoim organizmie. Najczęściej podawane są w formie zastrzyków. Z kolei leki na bazie heparyny przepisuje zawsze lekarz i powinien on kontrolować dawkę jaką przyjmujesz.

  • Pochodne heparyny drobnoczęsteczkowej, które mogą wpływać na krzepnięcie krwi bardzo szybko (do 24 godzin). Tego typu leki także przepisuje lekarz i ustala indywidualną dawkę dla pacjenta.

  • tzw. antywitaminy K − a więc substancje, które działają przeciwnie do witaminy K, odpowiedzialnej za krzepnięcie krwi. Występują one najczęściej w formie tabletki na rozrzedzenie krwi bez recepty, a są to preparaty oparte o kwas acetylosalicylowy. Czyli powszechnie znaną aspirynę.


 


Przy stosowaniu preparatów przeciwzakrzepowych, musisz bezwzględnie pamiętać o rozwadze w czasie ich przyjmowania. Bezpieczne leczenie możliwe jest tylko wtedy, gdy jesteś w stałym kontakcie z lekarzem i stosujesz się do jego zaleceń oraz wskazanych dawek. Dlatego też tabletki na rozrzedzenie krwi zawsze lepiej przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Przestrzeganie wskazań lekarskich zwiększa także skuteczność leczenia i szansę na szybszy powrót do zdrowia.


 


Kiedy przyjmujesz środki przeciwzakrzepowe pamiętaj o możliwości występowania skutków ubocznych. Z pewnością poinformuje Cię o nich lekarz. Możesz też zapoznać się z nimi na ulotce dołączonej do opakowania.


 


Zanim zaczniesz przyjmować preparaty, sprawdź także, jakie substancje mogą obniżać działanie preparatu, który zażywasz. Niektóre środki przeciwzakrzepowe mogą nie spełniać swojej funkcji, kiedy są przyjmowane wraz z dziurawcem, doustnymi środkami antykoncepcyjnymi czy witaminą C. Bądź też ostrożny, aby przez przypadek nie nasilić działania środków przeciwzakrzepowych. Tak działać mogą np.: antybiotyki, leki przeciwzapalne czy niektóre preparaty ziołowe na rozrzedzenie krwi.