Actusept Dr.Max, 1,5 mg/ml, aerozol do stosowania w jamie ustnej, 30 ml

Dostępny
16,49

O produkcie: Actusept Dr.Max, 1,5 mg/ml, aerozol do stosowania w jamie ustnej, 30 ml

100009959

Opis

Aerozol do stosowania w jamie ustnej.

Działanie

Actusept zawiera benzydaminę, która należy do grupy leków zwanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Lek wykazuje miejscowe działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz działa miejscowo znieczulająco na błonę śluzową jamy ustnej.

Wskazania

Actusept służy do miejscowego leczenia objawów zapalenia w obrębie jamy ustnej i gardła, związanych z odczuwaniem bólu (np. owrzodzenie jamy ustnej, ból gardła, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej i dziąseł). Z zalecenia lekarza stosuje się go także do łagodzenia bólu pourazowego po zabiegu w jamie ustnej lub gardle (np. po usunięciu migdałków lub po zabiegu dentystycznym), albo po zastosowaniu rurki nosowo-żołądkowej.

Przeciwwskazania

Nie stosować leku Actusept jeśli pacjent ma uczulenie na benzydaminę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Actusept należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą:
- jeśli pacjent ma uczulenie na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), ponieważ może być zwiększone ryzyko wystąpienia reakcji nadwrażliwości na benzydaminę;
- jeśli u pacjenta występuje lub kiedykolwiek występowała astma oskrzelowa lub alergia, co może prowadzić do zwiększonego ryzyka wystąpienia skurczu oskrzeli lub reakcji alergicznych.

Nie należy stosować leku Actusept dłużej niż 7 dni bez porozumienia z lekarzem, ponieważ długotrwałe stosowanie może doprowadzić do wystąpienia alergii. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą i przerwać stosowanie tego leku w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej.

Zapalenie dziąseł może być objawem choroby zębów. Należy udać się do stomatologa w przypadku nieskutecznego leczenia.

Należy unikać kontaktu leku z oczami.


Przyjmowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Nie wykazano dotychczas wpływu innych leków na Actusept, ani leku Actusept na inne leki.

Ciąża

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, podejrzewa że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko, powinna zwrócić się do lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku. Actusept można stosować w okresie ciąży tylko wtedy, gdy zostanie to zalecone przez lekarza. Actusept można stosować w okresie karmienia piersią tylko wtedy, gdy zostanie to zalecone przez lekarza, ponieważ nie można wykluczyć przenikania benzydaminy do mleka ludzkiego.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie niniejszą ulotką lub z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat
4 do 8 dawek inhalacyjnych 2 do 6 razy na dobę; nie częściej niż co 1,5 - 3 godziny.
Dzieci od 6 do 12 lat
4 dawki inhalacyjne 2 do 6 razy na dobę; nie częściej niż co 1,5 - 3 godziny.
Dzieci poniżej 6 lat
1 dawka inhalacyjna na każde 4 kg masy ciała, maksymalnie do 4 dawek inhalacyjnych, 2 do 6 razy na dobę; nie częściej niż co 1,5 - 3 godziny.

Nie stosować u dzieci, które nie potrafią wstrzymać oddechu na czas rozpylania.


Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Niezbyt często (mogą wystąpić u 1 na 100 osób):
- drętwienie lub pieczenie w ustach.
Bardzo rzadko (mogą wystąpić u 1 na 10 000 osób):
- trudności w oddychaniu lub połykaniu (skurcz oskrzeli i krtani),
- reakcje nadwrażliwości, które mogą być związane ze swędzeniem, któremu towarzyszy czerwona wysypka i pokrzywka, nadwrażliwość na światło i wysypka.
Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
- ciężkie reakcje alergiczne (wstrząs anafilaktyczny), których objawy mogą obejmować trudności w oddychaniu, ból w klatce piersiowej lub ucisk w klatce piersiowej i (lub) zawroty głowy/omdlenia, silne swędzenie skóry lub wypukłe grudki na skórze, obrzęk twarzy, warg, języka i (lub) gardła, które mogą zagrażać życiu.


Skład

Substancją czynną leku jest benzydaminy chlorowodorek. Jeden mililitr leku Actusept do stosowania w jamie ustnej w aerozolu, roztwór zawiera 1,5 mg benzydaminy chlorowodorku.
Jedna dawka inhalacyjna (0,18 ml) aerozolu zawiera 270 mikrogramów benzydaminy chlorowodorku.
Substancjami pomocniczymi są: sodu wodorowęglan, polisorbat 20, etanol absolutny, metylu parahydroksybenzoesan (E 218), sacharyna sodowa (E 954), glicerol, olejek miętowy, woda oczyszczona.

Producent

Wytwórca/Importer:

Medis International a.s., výrobní závod Bolatice
Průmyslová 961/16
747 23 Bolatice
Republika Czeska

Podmiot odpowiedzialny:

Dr. Max Pharma s.r.o.
Na Florenci 2116/15
110 00 Praga
Republika Czeska


Typ produktu

Lek bez recepty

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.

Prosimy, abyś przed zastosowaniem danego produktu przeczytał dołączoną do niego ulotkę. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.