Alergia na orzechy − objawy, które warto znać!

14. 1. 2020 · 4 minuty czytania

Orzechy są wyjątkowo pyszne i zdrowe, ale nie wszyscy mogą je jeść. Bywa, że prowadzą do alergii.  Jakie objawy wywołuje alergia? Sprawdź w naszym artykule blogowym!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Alergia na orzechy − objawy, które warto znać!

Coraz częściej zdarza się alergia na orzechy. Objawy, których możesz doświadczać to głównie napadowy kaszel, swędząca skóra, łzawiące oczy czy wodnisty katar. Najbardziej niebezpiecznym symptomem jest wstrząs anafilaktyczny, który jest stanem zagrożenia życia. Jak wyglądają objawy uczulenia na orzechy? Niezależnie, czy to uczulenie na orzeszki ziemne czy uczulenie na orzechy laskowe, objawy są bardzo podobne. Sprawdź, najczęściej występujące objawy alergii na orzechy.

Spis treści:

  1. Alergia na orzechy − objawy i wstrząs anafilaktyczny
  2. Uczulenie na orzechy − objawy skórne
  3. Alergia na orzechy − objawy układu pokarmowego
  4. Alergia na orzechy − objawy układu oddechowego
  5. Alergia na orzechy − objawy. Co robić?
  6. Czym jest alergia pokarmowa?

Alergia na orzechy − objawy i wstrząs anafilaktyczny

Objawy uczulenia na orzechy mają szerokie spektrum. Bez względu na to, czy to alergia na orzeszki ziemne, laskowe czy uczulenie orzechy włoskie, objawy są bardzo podobne.

orzechy

 

Na co najbardziej uważać, kiedy masz uczulenie na orzeszki ziemne? Objawy, jakie może dać alergia na każdy rodzaj orzechów to m.in. wstrząs anafilaktyczny. Jest on najbardziej niebezpiecznym symptomem. Jeżeli nie zareagujesz na niego w porę, może skończyć się tragicznie. Przy wstrząsie anafilaktycznym potrzebujesz natychmiastowej pomocy medycznej. Wstrząs ten to ogólnoustrojowa reakcja organizmu na kontakt z orzechami przebiega między innymi z nagłym spadkiem ciśnienia tętniczego krwi, możliwym obrzękiem górnych dróg oddechowych i masywnymi, swędzącymi zmianami skórnymi.

alergia na orzechy

 

Uczulenie na orzechy − objawy skórne

Objawy alergii na orzechy bardzo często manifestują się na skórze w postaci swędzących bąbli pokrzywkowych, które pojawiają się wkrótce po zjedzeniu orzechów. Stosunkowo szybko znikają, bez pozostawienia śladu na skórze.

Przewlekłe zapalne choroby skóry, takie jak atopowe zapalenie skóry czy łojotokowe zapalenie skóry, mogą się zaostrzyć po zjedzeniu orzeszków przez alergika.

Sprawdź też leki na alergie.

Uczulenie na orzechy

Alergia na orzechy − objawy układu pokarmowego

Zjedzenie orzechów przez osobę uczuloną może też powodować objawy ze strony przewodu pokarmowego jak kurczowe bóle brzucha, wzdęcia, wymioty, biegunka czy uczucie pełności.

Alergia na orzechy − objawy układu oddechowego

Uczulenie na orzechy daje także charakterystyczne objawy z układu oddechowego, do których należą napadowy, świszczący kaszel, kichanie, wodnisty katar czy uczucie swędzenia w nosie. Wskutek spożycia orzechów może dojść także do zaostrzenia symptomów astmy oskrzelowej, co objawia się w postaci częstych napadów kaszlu, duszności, problemów z oddychaniem i braku skuteczności dotychczasowego leczenia choroby.

Sprawdź też, co to jest alergia krzyżowa.

objawy uczulenia na orzechy

Alergia na orzechy − objawy. Co robić?

Jedynym sposobem, żeby uniknąć nieprzyjemnych objawów uczulenia na orzechy jest całkowite wyeliminowanie ich z diety.

Jeśli masz stwierdzoną alergię na orzechy, lepiej bardzo dokładnie czytać etykiety wszystkich produktów, które zjadasz! Nie wystarczy jednak sama rezygnacja z jedzenia orzechów, bo wchodzą one w skład wielu produktów spożywczych.

Do produktów, które zawierają w swoim składzie choćby niewielkie ilości orzechów, należą ciasta, ciastka i inne słodkie wypieki, desery, mieszanki śniadaniowe typu musli czy granola, czekolada, batony, pieczywo, dania orientalne czy przyprawy.

Producenci żywności umieszczają na opakowaniach informację, że ich produkt może zawierać śladowe ilości orzechów. Dzięki temu wiesz, że choć do produkcji danego pokarmu nie dodano orzechów, to został on wyprodukowany w miejscu, gdzie występują orzechy i ich niewielkie ilości mogą być w nim obecne.

Sprawdź też objawy astmy alergicznej.

Czym jest alergia pokarmowa?

Na koniec warto przypomnieć, czym jest alergia pokarmowa. To zespół różnorodnych objawów, które rozwijają się za każdym razem, gdy chory ma kontakt z uczulającym go produktem. Reakcja alergiczna jest zależna od układu immunologicznego, który rozpoznaje i nieprawidłowo reaguje na alergen. Spektrum objawów alergii pokarmowej jest jednak bardzo szerokie – mogą one dotyczyć samej skóry lub błony śluzowej oczu i nosa, mogą też mieć postać ciężkich reakcji wielonarządowych ze strony układu oddechowego, przewodu pokarmowego i układu krążenia.

Wśród produktów, które uczulają najczęściej wymienić można różne odmiany orzechów, krowie mleko, jaja, ryby i skorupiaki, soję czy gluten.

objawy alergii na orzechy

 

Pamiętaj, każda osoba uczulona na orzechy powinna być pod opieką specjalisty alergologa. Alergicy powinny mieć też zawsze przy sobie ampułkostrzykawkę z adrenaliną, która w razie wystąpienia ciężkiej reakcji alergicznej jest jedynym sposobem na szybki ratunek.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
    Przeczytaj więcej od tego autora