Krople, żele i spraye do nosa
Krople, żele i spraye do nosa dla dzieci — co wybrać?
Na rynku znajdziesz wiele produktów na katar dla dzieci. Często wiek dziecka wymusza zakup określonego wyrobu, ponieważ producenci oferują:
- krople na katar dla dzieci od 3. do 12. miesiąca życia (dla tej grupy wiekowej nie ma aerozoli),
- spray do nosa dla dzieci od 1 roku.
Gdy masz już możliwość wyboru, lepszym rozwiązaniem będzie aerozol. Jest bezpieczniejszy i wygodniejszy, a aplikator podaje precyzyjną dawkę leku.
Krople i spraye do nosa dla dzieci — działanie
Spray do nosa dla dzieci ma odpowiednie, bezpieczne dla maluchów stężenie substancji czynnych. Ich zadaniem jest usuwanie zalegającej wydzieliny i zmniejszenie obrzęku błony śluzowej nosa.
Jak bezpiecznie stosować określone produkty?
Spraye i krople na katar dla dzieci należy podawać zgodnie z zaleceniami lekarza i informacjami znajdującymi się w ulotce (dotyczącymi np. wieku, od jakiego można ich używać). Pamiętaj też, że krople i spraye na katar stosuje się zazwyczaj 5-7 dni. Długotrwałe używanie tego rodzaju wyrobów może skutkować tzw. katarem polekowym.
Zanim podasz maluchowi leki na katar u dzieci w formie kropli albo aerozolu, pamiętaj o porządnym oczyszczeniu nosa. W zależności od wieku dziecka może to być wydmuchanie nosa w chusteczkę albo przepłukanie go (u niemowląt sprawdzi się np. woda morska dla dzieci) oraz odciągnięcie wydzieliny gruszką lub aspiratorem. Zakraplanie nosa, który jest zapchany i niedrożny, mija się z celem.
Krople do nosa dla dzieci
Jak aplikować krople do nosa dla dzieci? Niemowlę ułóż na plecach, odchylając mu główkę do tyłu. Następnie wpuść krople najpierw do jednej, a potem do drugiej dziurki. Pamiętaj, że aplikator służy do odmierzania kropli, a nie ich rozpylania. Krople dla najmłodszych nie mają formy aerozolu,dlatego nie uda Ci się prawidłowo podać ich w pozycji pionowej (siedzącej lub stojącej).
Spray na katar dla dzieci
U starszych dzieci (powyżej 1. roku) można stosować spray na katar dla dzieci. W czasie aplikacji bardzo istotny jest właściwy kąt między przegrodą nosa a aplikatorem. Jak go uzyskać? Stań twarzą do malucha i swoją prawą ręką podaj mu lek do jego prawej dziurki, a potem odwrotnie — swoją lewą do lewej dziurki dziecka. Jeśli nie będziesz się trzymać tej zasady, aerozol trafi na przegrodę, a nie małżowiny nosowe. Częsty, nieprawidłowy sposób podawania leku w formie sprayu może spowodować niedotlenienie, stan zapalny tkanki łącznej, a nawet obumarcie śluzówki — a wtedy istnieje ryzyko, że substancja czynna dostanie się bezpośrednio do krwiobiegu.
Naturalny spray do nosa
Najbardziej naturalnym aerozolem do nosa dla dzieci jest woda morska. Może być to roztwór:
- izotoniczny — służy do nawilżenia błony śluzowej,
- hipertoniczny — usuwa wydzielinę i udrożnia drogi oddechowe.
Wodę morską w aerozoli stosuje się pomocniczo przy katarze alergicznym (zobacz leki na katar alergiczny) oraz infekcjach.