Krople do nosa dla dzieci - Spraye na katar u dzieci

  (28)

Rodzice sięgają po krople do nosa dla dzieci przy wielu dolegliwościach takich jak katar sienny, przeziębienie albo zapalenie zatok. Spray na katar dla dzieci może być zarówno lekiem, jak i wyrobem medycznym (np. woda morska).

Sortuj według
Krople, żele i spraye do nosa

Krople, żele i spraye do nosa

Krople, żele i spraye do nosa dla dzieci — co wybrać?

Na rynku znajdziesz wiele produktów na katar dla dzieci. Często wiek dziecka wymusza zakup określonego wyrobu, ponieważ producenci oferują:

  • krople na katar dla dzieci od 3. do 12. miesiąca życia (dla tej grupy wiekowej nie ma aerozoli),
  • spray do nosa dla dzieci od 1 roku.

Gdy masz już możliwość wyboru, lepszym rozwiązaniem będzie aerozol. Jest bezpieczniejszy i wygodniejszy, a aplikator podaje precyzyjną dawkę leku.

Krople i spraye do nosa dla dzieci — działanie

Spray do nosa dla dzieci ma odpowiednie, bezpieczne dla maluchów stężenie substancji czynnych. Ich zadaniem jest usuwanie zalegającej wydzieliny i zmniejszenie obrzęku błony śluzowej nosa.

Jak bezpiecznie stosować określone produkty?

Spraye i krople na katar dla dzieci należy podawać zgodnie z zaleceniami lekarza i informacjami znajdującymi się w ulotce (dotyczącymi np. wieku, od jakiego można ich używać). Pamiętaj też, że krople i spraye na katar stosuje się zazwyczaj 5-7 dni. Długotrwałe używanie tego rodzaju wyrobów może skutkować tzw. katarem polekowym.

Zanim podasz maluchowi leki na katar u dzieci w formie kropli albo aerozolu, pamiętaj o porządnym oczyszczeniu nosa. W zależności od wieku dziecka może to być wydmuchanie nosa w chusteczkę albo przepłukanie go (u niemowląt sprawdzi się np. woda morska dla dzieci) oraz odciągnięcie wydzieliny gruszką lub aspiratorem. Zakraplanie nosa, który jest zapchany i niedrożny, mija się z celem. 

Krople do nosa dla dzieci

Jak aplikować krople do nosa dla dzieci? Niemowlę ułóż na plecach, odchylając mu główkę do tyłu. Następnie wpuść krople najpierw do jednej, a potem do drugiej dziurki. Pamiętaj, że aplikator służy do odmierzania kropli, a nie ich rozpylania. Krople dla najmłodszych nie mają formy aerozolu,dlatego nie uda Ci się prawidłowo podać ich w pozycji pionowej (siedzącej lub stojącej).

Spray na katar dla dzieci

U starszych dzieci (powyżej 1. roku) można stosować spray na katar dla dzieci. W czasie aplikacji bardzo istotny jest właściwy kąt między przegrodą nosa a aplikatorem. Jak go uzyskać? Stań twarzą do malucha i swoją prawą ręką podaj mu lek do jego prawej dziurki, a potem odwrotnie — swoją lewą do lewej dziurki dziecka. Jeśli nie będziesz się trzymać tej zasady, aerozol trafi na przegrodę, a nie małżowiny nosowe. Częsty, nieprawidłowy sposób podawania leku w formie sprayu może spowodować niedotlenienie, stan zapalny tkanki łącznej, a nawet obumarcie śluzówki — a wtedy istnieje ryzyko, że substancja czynna dostanie się bezpośrednio do krwiobiegu.

Naturalny spray do nosa

Najbardziej naturalnym aerozolem do nosa dla dzieci jest woda morska. Może być to roztwór:

  • izotoniczny — służy do nawilżenia błony śluzowej,
  • hipertoniczny — usuwa wydzielinę i udrożnia drogi oddechowe.

Wodę morską w aerozoli stosuje się pomocniczo przy katarze alergicznym (zobacz leki na katar alergiczny) oraz infekcjach.

Marki powiązane z kategorią: Krople, żele i spraye do nosa