Bisabolol: łagodzące działanie rumianku

27. 2. 2019 · 4 minuty czytania

Bisabol to substancja występująca w rumianku. Składnik wykazuje wielokierunkowe działanie – łagodzi podrażnienia, a także działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Dowiedz się więcej!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Bisabolol: łagodzące działanie rumianku

Bisabolol to substancja, którą pozyskuje się z rumianku. To właśnie dzięki niej rumianek stosuje się do łagodzenia wszelkich podrażnień skóry, nawet tej najbardziej wrażliwej u alergików czy niemowląt. Bisabolol ma silne działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Dlatego często znaleźć możesz go wśród składników kosmetyków przeciwtrądzikowych. Zobacz, jak działa bisabolol i co warto o nim wiedzieć.

Rumianek − właściwości

Coś Ci dolega? Zaparz sobie rumianku. To słowa, które być może słyszałaś od swojej babci lub mamy. Napar z rumianku czy wyciąg z rumianku jest niezwykle delikatny i pomaga nawet w przypadku podrażnienia oczu czy zapalenia spojówek.

Właściwości rumianku

 

Rumianek jest bardzo dobrze znany w ziołolecznictwie. I to już od wieków! Rumianek to właściwie rumianek pospolity (matricaria recutita). W jego składzie znajdziesz wiele substancji, które wpływają dobrze na Twój organizm. Dlatego właśnie mówi się, że rumianek ma wszechstronne działanie.

W rumianku znajdziesz:

  • cholinę, która wpływa na budowę komórkową,
  • flawonoidy i fenolokwasy, które zwalczają wolne rodniki tlenowe,
  • poliacetyleny, które działają przeciwbólowo,
  • garbniki katechinowe, które łagodzą stany zapalne i działają antybakteryjnie,
  • chamazulen, który działa przeciwalergicznie,
  • kumaryny, które działają przeciwzakrzepowo,
  • witaminę C,
  • alfa-bisabolol, który ma działanie łagodzące, przeciwzapalne i antybakteryjne.

To właśnie ta ostatnia substancja przykuła moją uwagę i chcę opowiedzieć Ci o niej nieco więcej. Zanim jednak przejdę do sedna, zobacz jak działa rumianek i na co jest dobry.

Rumianek najlepiej zbierać na początku kwietnia i to w słoneczne i suche dnie. Wtedy ma w sobie najwięcej substancji odżywczych. Kwiaty rumianku możesz suszyć samodzielnie i przygotowywać z nich napar. Rumianek to także pyszna herbata, która ma działanie uspokajające.

Sprawdź też inne zioła jednoskładnikowe.

Rumianek - właściwości lecznicze

 

Rumianek − działanie lecznicze

Na co pomaga picie rumianku? Herbatka z rumianku pomoże Ci się wyciszyć i spokojnie zasnąć. Taki ciepły napar z rumianku nie tylko pomoże Ci się rozluźnić, ale też jest pyszny. Co więcej, rumianek możesz śmiało wypić przy problemach z trawieniem. Pomoże Ci w przypadku niestrawności czy przy przejedzeniu. Dlatego przy świętach warto mieć pod ręką herbatkę z rumianku. Rumianek pomoże także ochronić błony śluzowe Twojego żołądka i całego przewodu pokarmowego. Jest na tyle delikatny, że polecany jest nawet w przypadku kolek u niemowląt.

Właściwości zdrowotne rumianku

 

Rumianek dobrze działa na błony śluzowe. Jego przeciwbakteryjne i przeciwzapalne działanie pomoże Ci zwalczyć problemy z jamą ustną czy podrażnieniami oczu. Możesz przemywać nim skórę i błony śluzowe. 

    Bisabolol i rumianek − zastosowanie w kosmetyce

    Niewiele jest roślin, które są tak łagodne, że poleca się je stosować przy podrażnieniach na skórę niemowlaka. A jednak! Wyciąg z rumianku i napar z rumianku możesz spokojnie stosować przy pielęgnacji skóry malucha. Możesz przemywać nim oczka dziecka, a także podrażnioną skórę. To właśnie bisabolol zawarty w kwiatach rumianku ma działanie łagodzące, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Rumianek jest jednak tylko ziołem, które może wywołać reakcję alergiczną − choć zdarza się to rzadko. Dlatego przed zastosowaniem rumianku, watro sprawdzić, czy dziecko nie będzie na niego uczulone. Natomiast sam bisabolol uznawany jest za substancję, która nie powinna uczulać.

    Zastosowanie rumianku w kosmetyce

     

    Bisabolol często znajdziesz w kosmetykach do higieny intymnej. Znajduje się m.in. w żelu do higieny intymnej PlivaFem F  czy też łagodzącym płynie ginekologicznym przeciwgrzybiczym Lactacyd Pharma. Ta delikatna substancja łagodzi podrażnienia i stany zapalne nawet najbardziej delikatnych okolic ciała. Czy pamiętasz, jak polecałam Ci przepis na płukankę do higieny intymnej na bazie rumianku? Sprawdź ten przepis: Rumiankowa płukanka: przepis na domowy żel do higieny intymnej. To świetna alternatywa dla płynu do higieny intymnej.

    Sam bisabolol ułatwia gojenie się ran, ma działanie łagodzące podrażnienia, koi, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Bisabolol często stosowany jest w kosmetykach na trądzik, bo pomaga uspokoić stany zapalne mieszków włosowych.

    Rumianek w kosmetyce

     

    Sam wyciąg z rumianku, jak i bisabolol, często stosowane są w kosmetykach do skóry suchej i bardzo suchej. Przy skórze przesuszonej, najczęściej z uszkodzonym płaszczem hydrolipidowym, możesz odczuwać bardzo duże swędzenie. Bisabolol zwykle łagodzi objawy świądu. Znajdziesz go w każdego rodzaju kosmetykach nawilżających do skóry wrażliwej, od kremów do stóp (np. GEHWOL Lipidro − intensywna pielęgnacja suchej skóry stóp), przez maści natłuszczające do podrażnionej skóry (np. HUD SALVA Sensitive), po płyn micelarny do skóry wrażliwej (np. płyn micelarny od Avene).

    Rumianek często stosowany jest także w kosmetykach do włosów. Czy pamiętasz pięknie pachnące, rumiankowe szampony do włosów z czasów dzieciństwa? Rumianek najczęściej znajdziesz w składzie szamponów do włosów blond. Ma on właściwości rozjaśniające, o czym pisałam ostatnio w artykule: Jak naturalnie rozjaśnić włosy?

    Rumianek w kosmetykach

     

    Rumianek i bisabolol to niezwykle łagodne substancje, które pomogą Ci w każdej sytuacji. Roślina ta ma naprawdę wszechstronne działanie. Zobacz sama, ile kosmetyków na Twojej półce, zawiera w sobie wyciąg z delikatnego rumianku.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
      Przeczytaj więcej od tego autora