Ból śledziony − czyli co oznaczać może powiększona śledziona?

24. 4. 2020 · Aleksandra Malewska · 5 minut czytania

Ból śledziony występuje po lewej stronie brzucha, tuż pod żebrami. Przyczyn splenomegalii może być bardzo wiele, od zakażeń bakteryjnych czy wirusowych po nowotwory i guzy. Zobacz, jak rozpoznać ból śledziony i jak poradzić sobie z powiększeniem organu.

Gdzie jest śledziona i jak boli?

W prawidłowych warunkach śledziona jest niewielkim, niewyczuwalnym w badaniu brzucha narządem, który leży ukryty pod żebrami, po lewej stronie jamy brzusznej.

Śledziona nie jest co prawda niezbędna do życia, pełni jednak istotne funkcje w organizmie człowieka. Za co dokładnie jest odpowiedzialna? Jednym z zadań śledziony jest oczyszczanie krwi z nieprawidłowych elementów morfotycznych, czyli krwinek. Gdy krew przepływa przez śledzionę zostają w niej wszystkie uszkodzone lub „stare” krwinki. Drugim bardzo ważnym zadaniem jest udział śledziony w funkcjonowaniu układu odpornościowego. Śledziona bierze czynny udział w obronie organizmu w przypadku infekcji na przykład wywołanych przez bakterie, wirusy czy pierwotniaki.

Ból śledziony to objaw, który pojawia się gdy dochodzi do powiększenia śledziony i jej nacisku na torebkę, która otacza narząd. Jeśli więc zastanawiasz się, czy powiększona śledziona boli, odpowiedź brzmi: tak. Poza bólem, powiększona śledziona daje takie objawy jak uczucie pełności w jamie brzusznej, nudności, brak apetytu czy ogólne osłabienie.

Sprawdź też, o czym może świadczyć ból trzustki.

śledziona

Dlaczego boli śledziona? 

Splenomegalia, bo tak fachowo nazywa się powiększenie śledziony, może mieć wiele przyczyn. Co dokładnie odpowiada za ból śledziony? Oto najczęstsze przyczyny.

1. Ból śledziony: zakażenia

Infekcje to jedna z najczęstszych przyczyn powiększenia śledziony. Zarówno infekcje bakteryjne, wirusowe, jak i pierwotniakowe mogą prowadzić do powiększenia śledziony. Wśród infekcji bakteryjnych wymienić można między innymi gruźlicę, dur brzuszny czy brucelozę. Zakażenia wirusowe wywołujące powiększenie śledziony to mononukleoza zakaźna, cytomegalia czy wirusowe zapalenia wątroby. Malaria i toksoplazmoza to przykłady infekcji wywołanych przez pierwotniaki. 

2. Ból śledziony: nowotwory

Powiększona śledziona może tez być objawem chorób nowotworowych, dlatego tak ważna jest szybka diagnostyka w przypadku wystąpienia bólu tego narządu. Wśród nowotworów, które wywołują splenomegalię i ból śledziony znajdują się niektóre białaczki, chłoniaki czy pierwotne włóknienie szpiku. Ból śledziony zawsze powinien wzbudzić u lekarza wzmożoną czujność.

Sprawdź też, na czym polega profilaktyka nowotworów.

ból śledziony

3. Ból śledziony: choroby autoimmunologiczne i układowe 

Choroby autoimmunologiczne to ten rodzaj chorób, gdy organizm zaczyna w swoisty sposób atakować własne komórki. Do chorób z autoagresji, które powodują powiększenie śledziony i jej ból należą: reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy, choroba Stilla, sarkoidoza czy zespół Felty’ego. Powiększenie i ból śledziony pojawić się też może w przebiegu reakcji polekowych. 

4. Ból śledziony: zbyt wysokie ciśnienie w naczyniach żylnych

Gdy w naczyniach krwionośnych tak zwanego układu wrotnego, który zbiera krew z narządów jamy brzusznej (w tym ze śledzony) wzrasta ciśnienie, może dojść do powiększenia śledzony i wystąpienia bólu. Taka sytuacja może mieć miejsce w przebiegu marskości wątroby, zespołu Budda i Chiariego, czy niedrożności żyły wrotnej lub śledzionowej

Sprawdź też leki na nadciśnienie.

dlaczego boli śledziona

5. Ból śledziony: choroby spichrzeniowe

Choroby spichrzeniowe to taki rodzaj chorób, w przebiegu których dochodzi do magazynowania pewnych substancji w narządach i tkankach. Wszystko przez zaburzony metabolizm. Przykładem takich chorób jest choroba Gauchera, choroba Niemanna i Picka czy mukopolisacharydozy. Choć choroby te są rzadkie, w ich przebiegu również może dochodzić do powiększenia śledziony.

6. Ból śledziony: inne przyczyny

Do rzadszych przyczyn dolegliwości ze strony śledziony należą guzy, torbiele lub ropnie tego narządu, jak również przerzuty nowotworowe w tej lokalizacji.

Co robić, gdy boli śledziona?

Pacjent, u którego wystąpi ból śledziony najczęściej zgłasza się do lekarza rodzinnego z powodu bólu brzucha. Lekarz, najpierw zbiera z chorym szczegółowy wywiad i przeprowadza badanie. Bardzo ważne są objawy dodatkowe jak skłonność do powstawania na skórze siniaków, utrata masy ciała, gorączka, ogólne osłabienie, a także stosowane przez pacjenta leki i inne choroby.

badanie śledziony

Lekarz zleca badania podstawowe, między innymi morfologię krwi, parametry funkcji wątroby, wykładniki krzepnięcia krwi czy USG jamy brzusznej. To pozwala wstępnie zidentyfikować przyczynę dolegliwości.

W przypadku wątpliwości, pacjent może zostać skierowany na bardziej szczegółową diagnostykę do specjalisty, np. onkologa, chirurga, hematologa czy lekarza chorób metabolicznych.

Pamiętaj, jeśli poczujesz ból brzucha w lewym podżebrzu jego przyczyną może być powiększenie śledziony, co zawsze wymaga konsultacji z lekarzem.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
    Przeczytaj więcej od tego autora