Bladość skóry − co może oznaczać?

22. 4. 2020 · Aleksandra Malewska · 4 minuty czytania
  • objawy

Bladość skóry to objaw niespecyficzny, który nie zawsze musi oznaczać chorobę. Czasem skóra może być po prostu naturalnie blada. Niestety, bladość skóry bardzo często może oznaczać niedokrwistość − czy to w wyniku niedoboru żelaza, czy też spowodowaną chorobami przewlekłymi. Zobacz, O czym świadczy bladość twarzy i ciała.

Bladość skóry − choroba czy norma?

Skóra człowieka może mieć bardzo różne zabarwienie, a za jej kolor odpowiada kilka różnych czynników. Zabarwienie to wynika nie tylko z obecność w jej komórkach barwnika (melaniny), lecz również od takich czynników jak grubość naskórka, a szczególnie jego warstwy rogowej, czy stopnia ukrwienia skóry.

Blada skóra ma nienaturalnie jasne zabarwienie. Gdy ktoś ma bladą skórę, zwraca to uwagę − często mówi się, że taka skóra wygląda „niezdrowo”. Czy zawsze jednak blada skóra wiąże się z chorobą? Oczywiście, że nie! U pewnej grupy osób bardzo jasna, blada cera to po prostu uroda. Oznacza to, że taki kolor skóry przekazany został w genach. Często wystarczy spojrzeć na krewnych i można zauważyć, że blada skóra jest po prostu cechą danej rodziny. 

  bladość skóry

Bladość skóry − niedokrwistość

Nienaturalnie jasna, blada skóra może być też niestety objawem problemów ze zdrowiem. Co najczęściej odpowiada za bladą skórę? Odpowiedź to: niedokrwistość, czyli stan, w którym u chorego stwierdza się w badaniach obniżone parametry czerwonych krwinek. Najczęstszym powodem niedokrwistości, czyli potocznie mówiąc anemii, jest niedobór żelaza. W wyniku zbyt malej ilości tego pierwiastka w organizmie, spada produkcja hemoglobiny. To powoduje ogólne osłabienie, znaczną męczliwość, problemy z koncentracją, zawroty głowy, a także  bladość skóry i błon śluzowych.

o czym świadczy bladość twarzy

Do rozwoju niedokrwistości, a co za tym idzie pojawienia się u pacjenta nienaturalnie bladej skóry, prowadzą też liczne choroby przewlekle. U pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak toczeńrumieniowaty układowy, reumatoidalne zapalenie stawów czy układowe zapalenia naczyń dochodzi do powolnego rozwoju tak zwanej niedokrwistości chorób przewlekłych.

Podobny problem spotkać można w przebiegu zakażeń bakteryjnych czy pasożytniczych, a także bardzo często u osób chorujących na nowotwory złośliwe. Jednym z pierwszych objawów nowotworów układu krwiotwórczego jest nasilona bladość skóry, np. u osób chorych na białaczkę. Wspólnymi objawami tak szerokiego spektrum chorób przewlekłych jest właśnie bladość skóry i osłabienie.

blada twarz

Blada cera − choroby

W stanach nagłych, kiedy organizm poddany jest silnemu stresowi, a do krwi wydzielana jest duża ilość adrenaliny może pojawić się bladość skóry. Osłabienie, nagłe zblednięcie, zalewające poty, uczucie niepokoju, nerwowość i przyspieszone tętno to objaw nagłego spadku cukru we krwi, czyli hipoglikemii.

Innym nagłym stanem, któremu towarzyszy bladość skóry jest wstrząs, na przykład w przebiegu masywnego krwawienia lub po ukąszeniu  przez pszczołę osoby uczulonej na jad owadów.

bladość skóry osłabienie

Nagła bladość skóry pojawia się też pod wpływem silnego stresu emocjonalnego − blada twarz to cecha charakterystyczna dla osoby zdenerwowanej. Co dzieje się wtedy w organizmie? W takiej sytuacji przewagę bierze układ współczulny, czyli tak zwany układ „walki i ucieczki”, którego zadaniem jest mobilizacja organizmu do działania w warunkach ekstremalnych. Jednym z objawów takiego stanu jest nagłe zblednięcie skóry, wystąpienie na skórze potu, rozszerzenie źrenic i nerwowość.

blada cera choroby

Chociaż bladość skóry jest objawem niespecyficznym, w niektórych sytuacjach może stanowić dla lekarza sygnał do przeprowadzenia dalszej diagnostyki u pacjenta. Jeśli zauważysz u siebie lub u swoich bliskich nagłą zmianę zabarwienia skóry, warto zgłosić się do lekarza, żeby poszukać przyczyn takiego stanu.

Więcej artykułów na ten temat