Leki na nadciśnienie

  (16)
Sortuj według
Nadciśnienie

Nadciśnienie

Nadciśnienie polega na stałym lub okresowym podwyższeniu ciśnienia tętniczego krwi powyżej wyznaczonej normy. Optymalne ciśnienie u zdrowego człowieka wynosi 120/80 mm Hg. O nadciśnieniu można mówić, gdy pomiary wskazują poziom ciśnienia skurczowego wyższy niż 140 mm Hg, a rozkurczowego powyżej 90 mm Hg. Takie pomiary mogą być uznane za miarodajne, jeśli zostały wykonane co najmniej dwukrotnie podczas dwóch odrębnych konsultacji lekarskich. Najczęściej w początkowych stadiach tego stanu chorobowego objawy nie są wyczuwalne, również ciężko zauważyć je osobom z zewnątrz. Możesz mieć podwyższone ciśnienie, a o nim nie wiedzieć nawet przez kilka lat! Objawy, które towarzyszą nadciśnieniu często są tożsame z objawami innych chorób. Pamiętaj jednak, że im więcej takich objawów zauważysz u siebie, tym szybciej powinieneś udać się do lekarza. Jeżeli zauważysz u siebie symptomy takie, jak zmęczenie, duszności, zaburzenia snu, krwawienia z nosa czy uczucie ucisku w głowie bądź w obrębie klatki piersiowej zanim sięgniesz po leki na nadciśnienie, powinieneś dokładnie się przebadać i nie zażywać czegokolwiek bez uzgodnienia z lekarzem. Specjalista pomoże Ci dobrać właściwe leki na nadciśnienie (na receptę), odpowiednie do Twojego ogólnego stanu zdrowia.


Nadciśnienie tętnicze jest często występującą chorobą cywilizacyjną, która ma związek z prowadzonym trybem życia. Szacuje się, że choruje na nią ponad 9 milionów dorosłych Polaków. Co ciekawe u ponad 90 procent chorych diagnozowana jest jego forma pierwotna. Oznacza to, że niemożliwe jest jednoznaczne ustalenie przyczyny występowania nadciśnienia, ani jego trwałe usunięcie. Tylko w niecałych 10 procentach przypadków nadciśnienie jest skutkiem innej choroby – wtedy może być mowa o tzw. wtórnym nadciśnieniu tętniczym.


Wśród przyczyn wtórnych nadciśnienia wyróżnia się m.in. choroby miąższu nerek oraz zwężenie ich tętnic. Podwyższone ciśnienie może także wystąpić jako efekt przeszczepu nerki. Innym powodem tego stanu chorobowego może być również bezdech senny czy pierwotny hiperaldosteronizm, a więc tzw. choroba Conna, często wywoływana przez guzy nadnerczy, która polega na zwiększonym wydzielaniu przez organizm hormonu aldosteronu oraz jednocześnie zahamowaniu reninowej aktywności osocza. Nadciśnienie pierwotne mogą także wywołać niektóre leki oraz innego rodzaju chemiczne środki – w tym antykoncepcja hormonalna oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne. O każdej z tych przyczyn należy poinformować lekarza, aby mógł przepisać odpowiednie leki obniżające ciśnienie.


Ciąża a leki na ciśnienie


Jedną z często występujących przyczyn nadciśnienia wtórnego u kobiet jest również ciąża. Niestety podczas ciąży nadciśnienie jest dużo bardziej groźne, niż poza ciążą, ponieważ zagraża nie tylko matce, ale także dziecku, które nosi pod sercem. Zazwyczaj jego rozpoznanie ma miejsce w okolicach 20. tygodnia ciąży. Często towarzyszy mu białkomocz. Przy nadciśnieniu w ciąży należy niezwłocznie odwiedzić lekarza, ponieważ jakiekolwiek leki na obniżenie ciśnienia bez recepty mogą tutaj zaszkodzić.


Profilaktyka nadciśnienia tętniczego


Profilaktyka obejmuje przede wszystkim zmianę trybu życia oraz zmianę diety. Lekarze zalecają podjęcie regularnej aktywności fizycznej, która bardzo szybko powoduje obniżanie wysokiego ciśnienia. Wskazane jest również ograniczenie spożycia soli, napojów alkoholowych oraz rezygnacja z palenia tytoniu. Dieta powinna zostać wzbogacona o ryby oraz warzywa i owoce. U pacjentów z nadwagą zalecana jest redukcja masy ciała. Zrzucenie zbędnych kilogramów ma bardzo istotne znaczenie w leczeniu nadciśnienia tętniczego.


Tabletki na ciśnienie


Jeżeli działania profilaktyczne nie przynoszą skutku, lekarze przepisują leki na obniżenie ciśnienia krwi. Tabletki na nadciśnienie dobierane są z uwzględnieniem między innymi stanu zdrowia lub wieku pacjenta. Dlatego tak ważna jest konsultacja lekarska, która pozwala na dostosowanie terapii do indywidualnych potrzeb konkretnego organizmu – leki na nadciśnienie bez recepty wybrane samodzielnie mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Należy pamiętać, że leki na nadciśnienie powodują obniżenie poziomu ciśnienia, ale nie powodują wyzdrowienia. W przypadku nadciśnienia pierwotnego, po odstawieniu leków, zawsze dochodzi do nawrotu choroby i konieczne jest wznowienie terapii farmakologicznej.


Leki na nadciśnienie nowej generacji


Coraz częściej mówi się ostatnio na temat leków na nadciśnienie nowej generacji z wieloma składnikami czynnymi. Jednak również w przypadku takich preparatów wymagana jest konsultacja lekarska. Mimo badań klinicznych budzą one wiele kontrowersji. Jeżeli nie zmagasz się jeszcze z zaawansowanym nadciśnieniem, albo chcesz wspomóc terapię farmakologiczną, po uzgodnieniu z lekarzem możesz pić odpowiednie, wskazane zioła na nadciśnienie. Apteka jest miejscem, w którym znajdziesz wiele przebadanych preparatów ziołowych takich, jak głóg – zwłaszcza kwiaty tej rośliny, które zawierają liczne flawonoidy, fitosterole oraz garbniki pomocne w regulowaniu skurczów serca i przepływu dotlenionej krwi. Inną spośród wartościowych roślin jest jemioła, która zawiera w swoich liściach liczne substancje wspomagające zachowanie dobrego zdrowia. W składzie tego półpasożytniczego ziela znajdują się także składniki o działaniu moczopędnym, a zatem takie, które regulują gospodarkę wodną i również dzięki temu przyczyniają się do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi.