Jak dbać o protezę zębową i cieszyć się pięknym uśmiechem w każdym wieku?

28. 1. 2019 · 5 minut czytania

Czy wiesz, że niewłaściwe używanie protezy zębowej może prowadzić do zapalenia jamy ustnej? Sprawdź, jak temu zapobiec i zachować protezy w dobrym stanie!
 

Magdalena Głowala
Magdalena Głowala
Jak dbać o protezę zębową i cieszyć się pięknym uśmiechem w każdym wieku?

Chcesz cieszyć się protezą zębową przez wiele lat? Pamiętaj, żeby utrzymywać ją w dobrej kondycji. W kilku prostych krokach pokażę, jak dbać o protezę zębową tak, żeby cieszyć się nią jak najdłużej, żeby zawsze była higieniczna i estetyczna i żeby uniknąć chorób z nią związanych, czyli stomatopatii protetycznych (zapalenia jamy ustnej wywołanej użytkowaniem protez).

Przechowywanie protezy. Proteza w szklance to błąd!

Mam nadzieję, że to już relikt przeszłości i nikt z użytkowników uzupełnień protetycznych nie popełnia tego radykalnego błędu! Chociaż jeszcze 15 − 20 lat temu, trzymanie protezy w szklance, było najczęstszym sposobem jej przechowywania.

Protezy zębowe najczęściej wykonywane są z akrylu. Dlatego trzymanie ich w  stale wilgotnym środowisku powoduje, że w porowatym tworzywie, jakim właśnie  jest akryl, bardzo łatwo zasiedlają się i rozwijają grzyby, szczególnie drożdżaki z rodziny Candidia. Kolonizują one błonę śluzową jamy ustnej i powodują powstanie grzybicy. Niestety mogą one szerzyć się dalej, na cały organizm. U osób starszych, które często cierpią na różnego rodzaju choroby ogólnoustrojowe, stanowi dość duże niebezpieczeństwo.

Sprawdź też akcesoria i produkty do higieny protez zębowych.

jak przechowywać protezę

 

Protezę zębową po dokładnym umyciu (o sposobie oraz technice mycia w dalszej części artykułu) i osuszeniu, przechowuj na sucho − najlepiej w specjalnym, szczelnie zamykanym pudełku, które ma otwory – w ten sposób zapewniasz swobodny przepływ powietrza i ewentualne odparowywanie resztek wody z protezy czy opakowania.

 

Nocne użytkowanie protezy. Ściągaj protezę na noc!

Nie ściąganie protezy do spania to 2. z najczęściej popełnianych błędów. Szczególnie często to „wykroczenie” zdarza się kobietom. Dlaczego zdjęcie protezy na noc jest tak istotne? Po pierwsze, podczas snu produkujesz mniej śliny, co powoduje łatwiejsze sadzanie się bakterii na płycie protezy. Dodatkowo, w nocy istnieje ryzyko zadławienia się protezą lub po prostu jej połamania. Dziąsła są narażone na podrażnienie i ocierane przez sztuczne tworzywo, co może powstania przerodzić się w otarcia, afty czy owrzodzenia. A to może później utrudniać noszenie protezy.

Sprawdź też maści i preparaty na afty i pleśniawki.

Jak prawidłowo czyścić protezę zębową? Krok po kroku.

1. Protezę myj regularnie

Najlepiej rób to po każdym posiłku, żeby uniknąć nagromadzenia resztek jedzenia, z których rozwinąć mogą się bakterie i grzyby. Tak, jak wspomniałam, tworzywo, z którego wykonana jest proteza akrylowa bardzo temu sprzyja.

Jeżeli proteza odtwarza tylko fragment uzębienia, masz jeszcze swoje własne zęby, bakterie z protezy dość łatwo przenoszą się na naturalne zęby i prowadzą do rozwoju ogniska próchniczego. Krótko mówiąc, o higienę protezy trzeba dbać nie w mniejszym stopniu, jak o higienę jamy ustnej. Gdy nie masz możliwości umycia protezy, przepłucz ją chociaż po każdym posiłku tak, żeby usunąć pozostałe resztki jedzenia.

Sprawdź też produkty do higieny jamy ustnej.

jak często myć protezę

2. Myj całą protezę

… a nie tylko część „zębową”. Dokładne oczyszczenie wymaga wyjęcia jej z jamy ustnej. Skup się przede wszystkim na miejscach, które mają kontakt z błoną śluzową.

3. Ważna jest odpowiednia szczoteczka

W aptece możesz kupić specjale szczoteczki, które są przeznaczone do czyszczenia protez. Mają one 2 główki: do czyszczenia wewnętrznej i zewnętrznej jej strony. Szczoteczka taka ma odpowiednio dobraną twardość, żeby nie rysować powierzchni protezy. Bo uszkodzenie protezy jej powoduje zwiększenie jej porowatości!

szczoteczki do higieny jamy ustnej

4. Myj protezę specjalną pastą do protez

Do mycia protez nie się używaj się pasty do zębów. Pasty mają w swoim składzie składniki ścierne, które są odpowiednie do polerowania i usuwania przebarwień zewnętrznych z naturalnych zębów, ale mogą uszkadzać elementy akrylowe. Akryl jest dużo bardziej miękki niż szkliwo. Czym wyczyścić protezę zębową? Polecane jest szare mydło lub specjalistyczne pasty do protez.

5. Czyść protezę przynajmniej 2 minuty

Czyli tak, jak naturalne zęby. Wykonuj delikatne i okrężne ruchy wymiatające. Nie ma potrzeby, żeby zbyt mocno przyciskać szczoteczkę.

6. Uważaj na uszkodzenia!

Protezy bardzo łatwo łamią, jeżeli upuścisz ją na porcelanową umywalkę lub płytki łazienkowe. Dlatego trzymaj ją podczas mycia na rozłożonej dłoni. Można ją czyścić na rozłożonym ręczniku, który w razie potrzeby zamortyzuje protezę.

7. Nie gotuj protezy

Może to powodować odkształcenia i zwiększyć kruchość protezy. Ewentualnie możesz protezę przelać wrzątkiem, w celu dezynfekcji i odkażenia jej. Jednak zaleca się to robić w wyjątkowych sytuacjach.

8. Chowaj protezę przez psami!

Nieświeży zapach z protezy jest bardzo wabiący szczególnie dla psów. Gdy proteza jest pozostawiona niezabezpieczona zwierzę instynktownie najpewniej ją pogryzie i zniszczy.

Jak wyczyścić protezę zębową z kamienia?

Na powierzchni protezy, podobnie jak na naturalnych zębach, może tworzyć się kamień. Jak odkamienić protezę zębową? Zaleca się stosowanie ciepłej wody z kwaskiem cytrynowym, roztworu wody z octem lub specjalnych tabletek do czyszczenia protez, dostępnych w aptece.

jak wyczyścić protezę z kamienia

Czyszczenie protezy zębowej z nikotyny?

„Jak wybielić protezę zębową?” To pytanie często zadają palacze, bo u nich uzupełnienia protetyczne bardzo często zabarwiają się na żółto lub nawet brązowo. Nikotyna jest niestety silnie brudząca. Stosowanie domowych środków może być nieskuteczne. Warto spróbować specjalnych tabletek lub proszku do protez dostępnego w aptece. Jednak „moczenie się” protezy w jej roztworze warto w tym wypadku  przedłużyć do około 10 minut. 

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Magdalena Głowala
    Magdalena Głowala
    Jestem lekarzem na co dzień zajmującym się leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych. Nie wystarcza mi wiedza zdobyta na studiach, dlatego ciągle staram się ją pogłębiać. Obecnie jestem w trakcie prowadzenia pracy badawczej, w celu uzyskania tytułu doktora nauk medycznych z dziedziny ortodoncji. Staram się podnosić swoje kwalifikacje, uczestnicząc w różnego rodzaju kursach specjalistycznych, aby jeszcze lepiej leczyć swoich pacjentów. Jestem autorką i współautorką kilku publikacji naukowych w pismach branżowych. Po ortodoncji moją wielką pasją są podróże.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Magdalena Głowala
    Magdalena Głowala
    Jestem lekarzem na co dzień zajmującym się leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych. Nie wystarcza mi wiedza zdobyta na studiach, dlatego ciągle staram się ją pogłębiać. Obecnie jestem w trakcie prowadzenia...
    Przeczytaj więcej od tego autora