Zdrowie seniora - poradnik

  (53)

Seniorzy powinni szczególnie dbać o swój organizm ze względu na większą podatność na infekcje oraz ryzyko wystąpienia chorób wieku podeszłego. Niestety spadku możliwości regeneracyjnych i postępujących procesów starzenia nie da się powstrzymać. Można jednak cieszyć się z dobrego stanu zdrowia dzięki stosowaniu się do zaleceń lekarzy, przyjmowaniu przepisanych leków, dodatkowej suplementacji witaminami i minerałami. Niezbędna jest także zbilansowana dieta oraz regularna aktywność fizyczna.

Najczęstsze dolegliwości i choroby u osób starszych

Na naszym blogu poruszymy tematy związane z powszechnymi chorobami wieku podeszłego. Opiszemy pierwsze objawy oraz metody leczenia, prezentując zalecenia lekarzy, farmaceutów i fizjoterapeutów. Podpowiemy, jakie szczepienia warto wziąć pod uwagę, czy należy sięgać po suplementy diety, jak poradzić sobie z niedoborem witamin lub brakiem apetytu. Rozwiejemy mity dotyczące anemii u seniorów, koncentrując się na jej przyczynach, ryzyku i zagrożeniach. Nie ominiemy także kwestii związanych z bezpłatnymi i refundowanymi lekami dla seniorów. Postaramy się wyjaśnić, kto i kiedy może skorzystać z dopłaty do wyrobów medycznych.

Demencja – największa obawa każdego seniora

Pogorszenie pamięci i koncentracji, gubienie wątków, popadanie w stany zamyślenia, trudność z ułożeniem logicznej wypowiedzi to niestety skutki starzenia się mózgu. Demencji obawia się wiele osób – brak samodzielności oraz konieczność stałej opieki nie stanowi najprzyjemniejszej wizji szczególnie dla aktywnych, niezależnych dotąd seniorów.

 

Z tego względu w naszym poradniku omówimy także kwestie związane z utrzymaniem umysłu w dobrej kondycji. Podpowiemy także, jak rozpoznać pierwsze objawy otępienia starczego, kiedy należy udać się do specjalisty, by podjąć leczenie farmaceutyczne. Zwrócimy również uwagę na profilaktykę, która w głównej mierze koncentruje się na wykonywaniu prostych ćwiczeń intelektualnych angażujących obie półkule mózgu. Przedstawimy sprawdzone i rekomendowane przez lekarzy metody walki z demencją!

Przeczytaj też