Jak wybrać okulary dla seniorów? Poznaj 5 pomocnych wskazówek!

19. 11. 2021 · Justyna Dystrych · 7 minut czytania

Starczowzroczność powodująca nieostre widzenie z bliska to dolegliwość, której nie da się zapobiec. Z sondażu przeprowadzonego w 2018 r. wynika, że aż 98% ankietowanych w wieku 40-55 lat ma ten problem! Jedynym sposobem na poprawienie jakości widzenia jest korygowanie powstałej wady wzroku. Jakie okulary do czytania wybrać, zwłaszcza dla starszych osób?

Kiedy kupić pierwsze okulary do czytania?

O tym, że potrzebujesz pierwszych okularów do czytania, możesz dowiedzieć się przez przypadek – gdy pomimo wyciągania ręki na całą długość litery w trzymanej książce lub smartfonie są nieostre. Akomodacja oka znacznie się pogarsza około 40. roku życia, a u sześćdziesięciolatków soczewka staje się na tyle sztywna, że proces ten praktycznie nie zachodzi.

Moment zakupu pierwszych okularów na starczowzroczność zależy również od stanu wzroku przed „czterdziestką”. U osób z wcześniej zdiagnozowaną wadą wzroku konieczność ich zakupu pojawia się w różnym czasie:

  • krótkowidze będą potrzebować okularów do czytania później i o słabszych mocach,
  • dalekowidze odczują skutki presbiopii (starczowzroczności) wcześniej, a ich szkła muszą mieć większe moce.

Jak dobrać okulary do czytania?

Wiele osób decyduje się na zakup „gotowców” takich jak okulary powiększające dla seniorów lub tzw. okulary do czytania z supermarketu. Czy to dobry wybór? Prof. Iwona Grabska-Liberek (prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego) stwierdziła, że „pacjenci (…) bardzo sobie szkodzą, używając takich okularów”. Przez to, że nie są one dopasowane do indywidualnych potrzeb noszącej ich osoby (m.in. nie uwzględniają rzeczywistej wady czy rozstawu źrenic), mogą powodować:

  • przemęczenia oczu,
  • bólów głowy i migren,
  • mdłości,
  • szybkiego pogarszanie się ostrości widzenia.
okulary dla seniora - jak wybrać?

Poza tym dobrane na własną rękę (czyli najczęściej nieprawidłowo) okulary dla osób starszych znacznie zwiększają ryzyko upadków. To niebezpieczne zwłaszcza dla seniorów po 75. roku życia, u których może się to skończyć poważnym złamaniem i unieruchomieniem.

Sprawdź, jakie konsekwencje mogą mieć złamania u osób starszych.

 

     

    W takim razie, jak wybrać okulary do czytania? Najlepiej udać się do specjalisty:

    • najpierw do okulisty – który wykona badanie ostrości wzroku do bliży i dali, aby ustalić, jakie dokładnie problemy ze wzrokiem ma senior oraz czy nie występują choroby oczu (jaskra, zaćma),
    • potem do optyka lub optometrysty – który dopasuje wszystkie niezbędne parametry okularów.

     Moc pierwszych szkieł do bliży wynosi zazwyczaj od +0,5 do +1,0 D i powinna być zwiększana o 0,5 D mniej więcej co 5 lat. Dlatego po zakupie okularów warto pamiętać o regularnych wizytach u lekarza.

    Jakie okulary do czytania wybrać?

    Okulary dla starszych osób, które są przeznaczone jedynie do czytania, rzadko znajdują się cały czas na nosie – często lądują w kieszeni, torbie czy też na półce. Z tego powodu warto zakupić soczewki organiczne z powłoką utwardzającą. Przyda się również etui, do którego senior schowa nieużywane w danym momencie okulary, a także miękkie ściereczki z mikrofibry lub chusteczki do czyszczenia. Uwaga – chusteczek z celulozy używa się tylko do szklanych soczewek!

    jak wybrać okulary do czytania dla seniora

    Okulary dla seniora – kilka słów o soczewkach

    Soczewki okularowe różnią się wieloma parametrami, m.in. materiałem wykonania czy rozkładem mocy (czyli liczbą tzw. ognisk). Jakie najlepiej sprawdzają się w okularach dla seniorów?

    • Jednoogniskowe (o takiej samej mocy na całej powierzchni) są polecane dla osób po 80. roku życia. Najstarsi seniorzy, którzy noszą okulary wieloogniskowe, często mają problem z zauważeniem krawężników czy poprawną oceną wysokości stopni, co zwiększa ryzyko upadków. Wadą takiego rozwiązania jest konieczność zakupu drugiej pary do dali (dla krótkowidza) albo zdejmowania okularów (gdy nie patrzy się na przedmioty z bliska).
    • Wieloogniskowe (progresywne) umożliwiają ostre widzenie w bliży, dali i obszarze pośrednim. Aktywni zawodowo seniorzy z pewnością docenią szerokie możliwości „progresów”, jednak warto pamiętać, że oko potrzebuje czasu, aby się do nich przyzwyczaić. Takie szkła powinien dobrać naprawdę sprawdzony specjalista!

    Sprawdź, jak wygląda operacyjne leczenie astygmatyzmu.

    • Mineralne (szklane) stosuje się przy dużych wadach wzroku. Chociaż charakteryzują się dużą odpornością na zarysowania, mogą się stłuc albo pęknąć, dlatego mniej sprawni seniorzy powinni ich raczej unikać.
    • Szkła organiczne (plastikowe) to najczęściej wybierany rodzaj soczewek w okularach do czytania dla seniorów. Można je uszlachetnić różnymi powłokami (utwardzającą, antyrefleksyjną, elektrostatyczną itp.), aby dopasować okulary do potrzeb i stylu życia osób starszych.
    okulary dla seniorów - jak wybrać?

    Okulary dla seniorów to coś więcej niż wyrób medyczny, czyli jak wybrać oprawki

    Wybór okularów do czytania obejmuje coś więcej niż dobranie soczewki korygującej wadę wzroku. Osoby po 60. lub starsze cenią sobie ładny wygląd! Warto poświęcić czas na przymierzenie oprawek w salonie optycznym. Pracownicy takich punktów mają duże doświadczenie i chętnie służą radą, dzięki czemu zakupione okulary do czytania będą nie tylko praktyczne, solidne i wygodne, ale też estetyczne.

    Co brać pod uwagę w czasie wybierania oprawek okularów do czytania?

    • Kształt twarzy – np. okrągłe buzie dobrze wyglądają w kwadratowych, a prostokątne – w okrągłych oprawach,
    • Typ urody – seniorzy o delikatnych rysach i jasnej oprawie oczu nie wyglądają korzystnie w ciężkich, grubych ramkach. Jeśli lubisz ciemne barwy, zamiast czerni wybierz granat, onyks albo bordo. Warto też pamiętać, że siwe włosy ładnie komponują się z oprawkami w jasnych, czystych kolorach, za to przy brązach i żółciach twarz może wydawać się matowa.

    Co zapewniają seniorom okulary do czytania?

    Dopasowane okulary do czytania dla starszych osób zapewniają im nie tylko komfort widzenia z bliska i z daleka, ale nie tylko! Noszenie okularów oznacza konieczność regularnego odwiedzania specjalisty, który w czasie badania może szybko zauważyć niebezpieczne dla wzroku schorzenia. Ostre widzenie to dla seniorów również lepsze samopoczucie i mniejsze ryzyko upadków. Okulary do czytania dla seniorów po prostu… cieszą oko!

     

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Justyna Dystrych
      Justyna Dystrych
      Z wykształcenia jestem chemikiem. Uważam, że chemia to życie, dlatego wybrałam specjalność “Środki bioaktywne i kosmetyki”. Zaczęłam pisać artykuły na ten temat, żeby zarażać innych moją fascynacją światem mikrocząstek i pierwiastków. A prywatnie jestem dobrą wnuczką, od wielu lat zaangażowaną w opiekę nad coraz bardziej starzejącą się babcią. Chętnie dzielę się moimi doświadczeniami, które mogą pomóc nie tylko kochanym seniorom, ale również ich bliskim w tym trudnym okresie życia.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Justyna Dystrych
      Justyna Dystrych
      Z wykształcenia jestem chemikiem. Uważam, że chemia to życie, dlatego wybrałam specjalność “Środki bioaktywne i kosmetyki”. Zaczęłam pisać artykuły na ten temat, żeby zarażać innych moją fascynacją światem mikrocząstek i...
      Przeczytaj więcej od tego autora